Menu Zavřít

Čínu táhnou dluhy ke dnu, potřebuje masivní pomoc

24. 5. 2016
Autor: čtk/AP

Čína dostatečně neřeší svou úvěrovou krizi. Charlene Chu, bankovní analytička, která se proslavila varováními před riziky čínských úvěrových orgií, v rozhovoru pro agenturu Bloomberg tvrdí, že Čína potřebuje finanční pomoc v řádu bilionů dolarů. Jinak hrozí, že obrovská dluhová zátěž stáhne ekonomiku ke dnu.

Uvedla to jen osm dní poté, co čínský oficiální tisk upozornil na nebezpeční spojená s rostoucím zadlužením. Chu, která je partnerkou ve firmě Autonomous Research, uvedla, že dosud není přesvědčena, že čínská vláda bere vážně problémy s oddlužením ekonomiky a snižováním přebytečných výrobních kapacit.

Tvrdí, že největší bezprostřední hrozbu pro čínský finanční systém představují tzv. produkty wealth managementu, které banky drží mimo své rozvahy. Dodává, že vykazují podobné rysy jako expozice západních bank, které v roce 2008 přispěly k spuštění globálního chaosu.

V očekávání poklesu čínské ekonomiky není Chu, bývalá analytička ratingové agentury Fitch, sama. Ve zprávě zveřejněné v pondělí uvádí francouzská banka Société Générale, že čínské banky mohou vykázat ztráty ve výši až 8 bilionů jüanů (1,2 bilionu dolarů) a bude je muset zachraňovat vláda. Své tvrzení zakládají na rozsahu úvěrů v rámci státních podniků.

Chu uvedla, že až 22 procent úvěrů v Číně může být v kategorii klasifikované, tj. nesplácené. Oficiální čínské zdroje přitom uvádějí míru špatných úvěrů ve výši jen 1,75 procenta.

Přečtěte si komentář Ilony Švihlíkové k Číně:

Ilona Švihlíková: Nový čínský normál

Čínští dělníci, ilustrační foto

Čtěte dále:

Soros: Situace v Číně připomíná USA před finanční krizí

bitcoin školení listopad 24

Čínská propaganda napíše ročně půl miliardy zpráv

Europoslanci odmítli status tržní ekonomiky pro Čínu

  • Našli jste v článku chybu?