Menu Zavřít

Církve razí směr. Britské kostely přepínají na zelenou energii

1. 9. 2016
Autor: Michael Coghlan, CC BY 2.0, Flickr

Kolem 3500 kostelů ve Velké Británii dnešním dnem mění svůj zdroj elektrické energie. Opuštění konvenčních paliv a přechod k obnovitelným zdrojům ukazuje na rostoucí environmentální úsilí napříč mnoha církvemi.

Akce se zúčastní kolem dvou tisíc římskokatolických kostelů, dále většina (asi 900) středisek Armády spásy, třetina (zhruba stovka) modliteben kvakerů a mnoho kostelů dalších křesťanských denominací, uvádí server Energy Voice. Údajně se přidalo i několik synagog a mešit, píše Financial Times.

V celé Británii se podle odhadů nachází kolem 50 tisíc kostelů. Změna zdroje energie je u nich mnohdy náročná, jelikož řada kostelů patří mezi chráněné památky a církve nemají mnoho peněz. Zelená energie je stále dražší než fosilní paliva, něco stojí také samotná změna dodavatele.

Symbolické přepnutí na zelenou energii bylo zvoleno na 1. září záměrně. Na toto datum připadá Světový den modliteb za péči o stvoření, který ustanovil papež František a má inspirovat v boji za záchranu životního prostředí.

bitcoin školení listopad 24

Papež František nepochybně ovlivnil nejen rozhodnutí katolické církve ve Velké Británii. Minulý rok vydal encykliku nazvanou Laudato si (Tobě buď chvála), kde varoval před globálním oteplováním a ničením životního prostředí.

„Existuje řada způsobů, jak můžeme čelit hrozbě a realitě klimatických změn. Připojení obnovitelných zdrojů na naše kostely musí být prioritou,“ svěřil se pro list The Guardian biskup John Arnold ze Salfordu.


Skotsko má veliký potenciál obnovitelných zdrojů. Čtěte:

Vítr utáhl celou zemi. Skotsko si po celý den vystačilo s větrníky

Ilustrační foto

Čtěte dále:

Poláci jsou nejpočetnějším cizím etnikem v Británii

Předlužená Británie: v problémech je více než 1,5 milionu rodin


  • Našli jste v článku chybu?