Menu Zavřít

Císařská nabídka

30. 3. 2006
Autor: Euro.cz

Ruští investoři se v západních Čechách opět ozvali

Ve strmé rozbité uličce nad karlovarským Chrámem svaté Máří Magdalény se bude za necelý měsíc otevírat nový luxusní hotýlek Schlosspark. Jeho vlastníkem je společnost Západní přístav a on jejím jednatelem. Sergey Yerypalov, jak je tento architekt a manažer z ruského Jekatěrinburku zapsán v českém obchodním rejstříku, ale hodlá do lázeňského města vstoupit mnohem výrazněji než přestavbou dvou starších domů na pětihvězdičkový hotel o čtrnácti pokojích. Minulý měsíc prezentoval nejprve městské radě a poté zastupitelům svůj miliardový projekt na přestavbu chátrajících Císařských lázní. Lázně 1 (nebo-li Císařské lázně) jsou z historického hlediska jednou z nejzajímavějších karlovarských budov. Pyšní se Zanderovým sálem obkládaným nádherným dřevem a lázeňskou koupelnou připravenou pro císaře Františka Josefa I. Ten sice při své návštěvě města na počátku minulého století bahenní lázni odolal, ale několik prominentů a potentátů se již v císařské lázni koupalo. Tohoto privilegia se mimo jiné dostalo i vítězům karlovarské etapy cyklistického Závodu míru, ale v posledních letech zbyly z balneologického provozu Císařských lázní jen vzpomínky a desítky vybouraných koupelen.

Opuštěná herna.

Na sklonku komunistického režimu se ze Zanderova sálu stalo jedno z prvních oficiálních kasin v Československu a v tomto trendu se pokračovalo i po sametové revoluci. V polovině devadesátých let získal Lázně 1 podnikatel Ignatie Kaszirer a pokud by jeho firma Chaitov dodržela podmínky smlouvy, byl by v nich dnes velký chrám hazardních her. Protože však společnost Chaitov budovu neopravovala a s placením nájemného se opožďovala, město smlouvu v roce 1998 vypovědělo a po čtyřech letech soudních sporů nakonec i získalo Císařské lázně zpět po svoji kontrolu. Jenže na jejich rekonstrukci a oživení nemělo prostředky. V posledních letech tak chátrající budova občas hostí nějaký mejdan, například při filmovém festivalu byl v jejím atriu byl Energy club společnosti ČEZ, ale po většinu roku je uzavřena a navštěvují ji jen opraváři likvidující havárie. Tou poslední z letošního roku byla prasklá voda, která vytopila císařskou koupelnu.
Objekt působí trochu vybydleně a ze stavebního hlediska má tři problémy. Zaprvé poškozené základy, což je důsledek působení podzemních vod, špatné kanalizace a ucpaných okapů. Zadruhé je konstrukčně porušená vchodová část a zatřetí jsou krovy napadené houbou.
Náměstek primátora Karlových Varů Tomáš Hybner říká, že řešení současné neutěšené situace nabízejí dva projekty. „Kromě Západního přístavu existuje ještě druhý projekt, který si nechalo vypracovat samo město a který sází na dotace z evropských fondů. Z hlediska budoucího funkčního využití jsou si velmi podobné, ale ve druhém případě by město muselo vložit do projektu minimálně patnáct procent z rozpočtu, na což bychom obtížně sháněli prostředky, protože současně budujeme nové sportovní centrum,“ říká náměstek Hybner.

FIN25

Plány a peníze z Ruska.

Západní přístav nabízí, že výměnou za dlouhodobý pronájem (mluví se o 70 až 99 letech) by budovu rekonstruoval ve své režii. Sergey Yerypalov počítá, že do opravy objektu a přístavby jeho nové části by investoval minimálně tři čtvrtě miliardy korun. Další zhruba čtvrtinu bude stát restaurování movitého zařízení. Lázně 1 jsou ale státem zapsanou památkou a Yerypalov doufá, že restaurování historicky cenného mobiliáře, který zůstane ve vlastnictví státu, by i stát zaplatil. „Již jsme s projektem seznámili ministra kultury Vítězslava Jandáka a ten ho schválil a vyjádřil nám podporu,“ řekl Yerypalov na prezentaci karlovarským zastupitelům. „Objekt za posledních sto let prošel čtyřmi rekonstrukcemi a náš plán se vrací k podobě z plánů z roku 1893, které jsme mimochodem nenašli zde, ale v Rusku. Počítáme s celoročním multifunkčním využitím, které by spojovalo balneologii, kulturu, gastronomii, sportovní relaxaci a ubytovací kapacity pro náročnou byznysovou klientelu,“ říká autor projektu Západního přístavu Sergey Yerypalov. Kromě opravy současného objektu by na něm měla vyrůst ještě jedna věžička – přesně dle plánů z konce devatenáctého století – a vedle by nová lehká konstrukce měla přemostit říčku Teplou a nechat vzniknout krytému parkovišti pro padesát vozů, bazénu, fitness centru a koncertnímu prostranství. Rozhodnou-li se karlovarští zastupitelé pro Západní přístav, slibuje Yerypalov kolaudaci do čtyř až pěti let od podepsání smlouvy.

Západní přístav z východní strany.

Firma Západní přístav je společnost s ručením omezeným, registrovaná v České republice, a jejím stoprocentním vlastníkem je akciová společnost SM Trade, registrovaná ve Švýcarsku. Vlastníky SM Trade je několik fyzických osob. Yerypalov je hodlá představit zástupcům města, pokud se Karlovy Vary rozhodnou pro projekt Západního přístavu. „Zatím nevidíme důvod říkat jejich jména, ale jsou to bohatí a bezúhonní Rusové, kteří dodržují zákony,“ říká Yerypalov, jenž je jednatelem Západního přístavu a také viceprezidentem velkých jekatěrinburských železáren UGMK. Je zodpovědný za investice, primárně za průmyslové a sekundárně za ukládání již vydělaných peněz. Hotel Schlosspark a projekt na Císařské lázně jsou příkladem druhého typu investic, který Sergey Yerypalov označuje za svůj koníček.
„Jsem architekt a záchraně stavebních a kulturních památek se věnuji dlouhodobě. V Rusku jsme rekonstruovali a restaurovali mnoho pravoslavných kostelů,“ říká Yerypalov. Za opravy pravoslavných chrámů je odpovědný jako architekt a jsou financovány společností UGMK.
Do Karlových Varů jezdí Yerypalov dle svých slov již dva a půl roku a v posledním roce tráví v České republice každý měsíc minimálně tři dny. Západočeské lázně ho uhranuly, stejně jako mnoho jeho krajanů. Před čtvrt rokem otevřela společnost Eden Group, kterou řídí ruský manažer Jakov Frenkel, nový a rozsáhlý pětihvězdičkový hotel Carlsbad Plaza. Za měsíc uvítá první hosty hotel Schlosspark, postavený z ruských peněz, a v té době by už rada města měla rozhodnout, zda Císařské lázně bude oživovat Sergey Yerypalov.

  • Našli jste v článku chybu?