Menu Zavřít

Čistí jako lilie

28. 5. 2012
Autor: Euro.cz

Kontrolní výbor jedenácté pražské městské části došel k názoru, že sporné zakázky pro ABL byly v pořádku. Část opozice nesouhlasí

Zakázky pro bezpečnostní agenturu ABL byly v naprostém pořádku. K takovému závěru došel kontrolní výbor radnice Prahy 11, který prošetřoval náležitosti smluv uzavřených mezi městem a agenturou v letech 2007 až 2009. ABL od městské části získala desítky milionů korun. Jednou ze sporných zakázek byla například takzvaná pasportizace bytů, o které týdeník Euro již informoval (viz Euro 21/2011 a 26/2011). Firma za ni inkasovala 9,1 milionu korun. Opozice se domnívá, že peníze agentura získala jako odměnu za sledování komunálních politiků, které se v Praze 11 dělo v letech 2006 a 2007.
Informaci o bezvadnosti uzavřených smluv přednesl předseda kontrolního výboru František Hoffman (KSČ) na zasedání zastupitelstva minulý týden. Šetření iniciovala část opozičních zastupitelů z Hnutí pro Prahu 11 (Hpp11) a TOP 09.

Sto stránek o ničem

Zastupitelstvo se sešlo netradičně o letních prázdninách, a to poprvé od roku 2002, kdy mimořádně zasedalo kvůli povodním. „Pracujeme po celý rok, protože jsme placeni z daní našich občanů,“ vysvětlil nezvyklý čas zasedání starosta Dalibor Mlejnský (ODS). Část opozice si ale tento krok vysvětluje jako naschvál a snahu co nejvíce eliminovat její účast.
Více než stostránkový materiál označený Informace o smluvních vztazích městské části Praha 11 a společnosti ABL, a. s., obdrželi zastupitelé až v den konání zastupitelstva. „Je naprosto bezcenný a nicneříkající,“ uvedl Jiří Štyler (Hpp11) na adresu písemného výstupu kontrolního výboru. Složka totiž neobsahuje například sporné faktury a objednávky, ale převážně jen informace pocházející přímo z dílny ABL. „Za 20 let práce na radnici jsme si nedovolili předložit něco tak odfláknutého,“ komentoval práci členů kontrolního výboru Petr Popov (Jiná ODS), do roku 2006 člen ODS a zástupce starostky, který se jednání minulou středu zúčastnil jako občan Prahy 11.
Opozice naopak na nesrovnalosti upozorňuje ve vlastním materiálu, který si nechala zpracovat auditory. Z něj je například patrné, že radnice za některé služby ABL zaplatila dvakrát, jindy chybí informace, za jaké práce je vlastně fakturováno, nebo vůbec není patrné, zda došlo k plnění.

bitcoin školení listopad 24

Prapodivná většina

Složka prezentovaná předsedou kontrolního výboru Hoffmanem je podle opozice „ušitá horkou jehlou“, a to navíc ve spolupráci se starostou Daliborem Mlejnským (ODS). Ten se měl s Hoffmanem setkat pět dní před zasedáním, což nepopřel.
„V kontrolním výboru má opozice většinu, občanští demokraté tam mají pouhé dva členy,“ uvedl Mlejnský, aby zdůraznil nezávislost a věrohodnost závěrů, ke kterým skupina politiků pod vedením Hoffmana dospěla. Ve výboru sice skutečně zasedají jen dva členové ODS, další dva zde mají socialisté, kteří jsou s ODS v koalici. Po dvou zástupcích pak zde mají komunisté a Pražané za svá práva, kteří podle opozice s radou „skrytě spolupracují“. Další tři členové kontrolního výboru pocházejí ze stran, které se do zastupitelstva nedostaly. Pouhé dva členy zde má Hpp11. Jiří Štyler z něj byl totiž na začátku června vyloučen a na protest proti tomu z něj vystoupili i Tomáš Jileček (Hpp11) a Petr Slavík (TOP 09).
Opozice se s výsledky Kontrolního výboru nespokojila. Na zasedání volala po odvolání Hoffmana z čela kontrolního výboru, což neprosadila. Už den před konáním zastupitelstva podali zastupitelé za TOP 09 a Hpp 11 trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podezření z bezdůvodného obohacení.

  • Našli jste v článku chybu?