Menu Zavřít

Cit a spousta rozumu

23. 10. 2017
Autor: Euro.cz

Miliardář, který uměl investovat hlavou i srdcem. Podporoval nezávislou žurnalistiku, nebyl mu lhostejný osud rodného Slovenska a radost si dělal vlastním vínem

V době, kdy dochází k čím dál intenzivnějšímu parcelování médií, odešel spoluzakladatel a spolumajitel slovenského deníku SME Peter Vajda (7. dubna 1947 – 15. října 2017), který do obsahu „svých“ novin nezasahoval nikdy. Ctil nezávislost tisku a chápal jeho nezastupitelnou roli v demokratickém státě. Když se Vladimír Mečiar rozhodl z pozice své moci na konci roku 1992 odvolat tehdejšího šéfredaktora státního deníku Smena Karola Ježíka, nabídl mu Peter Vajda, že mu pomůže založit nové noviny, do kterých může přejít s celou redakcí. Díky jeho mnohamilionové investici vznikl SME, deník, který se nebál vyslovit názor a nenechal se ovlivnit těmi, kteří zrovna stáli u kormidla. Pro týdeník Trend k tomu Vajda řekl: „Doufali jsme, že to nebude ztrátové a že to nebude filantropie v ekonomickém smyslu. Byl to entuziasmus v rámci morálním. Bylo nemožné, aby se schopná redakce dostala pod tak obrovský politický tlak.“ Lidé jako on tu zkrátka budou chybět.

Peter Vajda nebyl ale jen úspěšný vydavatelem.

Měl cit pro to, být jako první na důležitých místech, uměl se správně rozhodovat i dobře investovat to, co už vydělal. Před revolucí pracoval v prvním slovenském počítačovém centru. Krátce po ní založil první soukromou cestovní kancelář. Ještě v roce 1990 vznikla Prvá slovenská investičná akciová spoločnosť, která se stala nejúspěšnějším subjektem slovenské kuponové privatizace. Vydělané peníze investoval nejen do médií.

S Vladimírem Mečiarem se hodně neměli rádi. Jejich vzájemné střety vyústily v to, že mu bylo odebráno živnostenské oprávnění a Peter Vajda s celou rodinou, majetkem i podnikatelskými aktivitami přesídlil do Prahy. Od roku 1995 byl členem představenstva a hlavním akcionářem společnosti Proxy Finance. Aktivity této skupiny jsou široké – finance, pojišťovnictví, správa pohledávek, obchody s cennými papíry, restrukturalizace společností, solární elektrárny a další.

bitcoin_skoleni

Spadá pod ni i nádherné vinařství Sonberk na moravském vrchu Slunečná, kterému vévodí moderní vinařský dům postavený podle návrhu Josefa Pleskota. Víno bylo Vajdovou radostí a neváhal do Sonberku investovat, i když s rychlou návratností počítat nemohl. Pyšnil se tím, že o Sonberku psaly významné světové listy jako Financial Times, New York Times a Wall Street Journal. Jeho poslední vinařskou chloubou bylo ocenění Decanter World Wine Awards 2017 pro nejlepší suché aromatické víno, které získala jeho Pálava 2015 VOC. Vydělat peníze je někdy snadnější než je rozumně investovat. Peter Vajda byl mistrem smysluplných investic, ať už do nezávislé žurnalistiky, do umění, jehož byl vášnivým sběratelem, nebo do zmiňovaného vinařství. Zemřel po vážné nemoci minulou neděli.

O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?