Menu Zavřít

Cizinci koupí až čtvrtinu nových bytů v Praze. Atraktivní je pro ně centrum

14. 1. 2019
Autor: Mladá fronta archiv

Podíl cizinců na nákupech nových bytů v Praze se loni nezměnil a u většiny developerů se pohybuje od deseti do 25 procent. Atraktivnější jsou pro ně lokality blíže centra. Velká část cizinců kupuje byt jako investici. Z národností převažují Slováci. Klesá podíl klientů z Ruska, přibývají lidé ze západních zemí, například z Německa nebo Nizozemska.

„Počet cizinců se dlouhodobě pohybuje kolem 25 procent všech kupujících v závislosti na konkrétní lokalitě. U prodejů v dobré dopravní dostupnosti, které jsou ideální pro pronájem, dosahuje tento podíl někdy i 30 procent. Naopak v lokalitách spíše rodinného bydlení klesá i pod deset procent. Poptávka po bytech v Praze ze strany cizinců je v posledních letech vyrovnaná,“ uvedla mluvčí Central Group Marcela Fialková.

Průměrná prodejní cena za nový byt za poslední tři roky v hlavním městě vzrostla zhruba o tři čtvrtiny a přiblížila se 100 tisícům korun za metr čtvereční. Podle Fialkové jsou ceny pro místní zájemce stále méně dostupné. Pro cizince jsou však ve srovnání s cenami bydlení v západoevropských metropolích ve většině případů stále ještě příznivější.

„Mezi našimi klienty dominují Češi, na zahraniční zájemce připadá přibližně 20 procent nových bytů. Jejich národnostní složení je překvapivě pestré a postupně se mění. Proti minulým letům se snížilo zastoupení kupujících z východních zemí, například Ruska, ale přibyli nám klienti ze západní Evropy, například z Německa nebo Nizozemska,“ doplnil obchodní ředitel JRD Pavel Krumpár.


Čím dál nedostupnější bydlení: Praha už je dražší než Mnichov

Ilustrační fotografie


U Geosanu Development podle ředitele společnosti Petra Beneše činí podíl cizinců 15 procent. Nejčastěji pocházejí z Ruska, Izraele, Německa, Francie nebo Portugalska. „Sledujeme, že u cizinců roste především zájem o koupi bytu na investici. Více než polovinu bytů cizinci kupují za tímto účelem,“ sdělil Beneš.

Skanska Reality má zákazníky cizince především ze Slovenska, z ekonomicky vyspělých zemí, dále ze zemí bývalého Sovětského svazu. „Máme však i klienty z různých asijských zemí,“ podotkl generální ředitel firmy Petr Michálek.

U Finepu podíl cizinců (bez Slováků) číní asi deset procent. Podle mluvčího společnosti Davida Jiruška jsou to především občané okolních států, hlavně z Německa. „Dále jsou zastoupeni lidé a firmy z Velké Británie, USA, Izraele a též občané ze zemí bývalého Sovětského svazu. Jejich podíl však několik let klesá. Roste podíl klientů z východní Asie, hlavně z Vietnamu a Číny,“ uvedl dále Jirušek.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce

ilustrační foto


U Ekospolu dosahuje podíl cizinců necelou desetinu. Podle generálního ředitele společnosti Evžena Korce převažují Rusové a Ukrajinci, následují Slováci. „Naše byty kupují také lidé z Vietnamu, Itálie, Izraele, Německa či Francie. Podíl cizinců na prodejích nových bytů ale u nás neustále klesá ve prospěch domácích zájemců,“ uvedl Korec.

bitcoin_skoleni

Trigema má podle předsedy představenstva společnosti Marcela Sourala podíl cizinců 15 procent. „Evidujeme také poptávku Čechů, kteří dlouhodobě pracovali či studovali v zahraničí a vracejí se domů,“ dodal Soural.

Přečtěte si také:

Cena za úspěch. Pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy

Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům. Pronajme je sociálně slabým

Tři pětiny bytového trhu v Praze si mezi sebe rozdělila desítka developerů

Bratislava poráží Prahu. Platy nejsou o tolik nižší, zato bydlení je výrazně levnější

  • Našli jste v článku chybu?