Ministerstvo průmyslu chce ukončit diskriminaci zahraničních zbrojovek
Éra diskriminace zahraničních firem, které by v Česku chtěly získat povolení pro obchod s vojenským materiálem, se chýlí ke konci. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž navrhuje, aby možnost obchodovat se „speciálem“ dostaly nově i ty společnosti, v nichž budou „vklady pocházející od zahraničních osob“ tvořit více než 49 procent základního jmění. To dosud nebylo možné a zahraniční firmy musely na český trh vstupovat výhradně nepřímo, za pomoci nejrůznějších triků a mnohdy pochybných prostředníků.
Dcera nesmí k matce.
Německá firma Rohde & Schwarz se ve své továrně ve Vimperku zabývá výhradně civilní výrobou. Elektroniku pro vojenské použití v Česku nevyrábí, podle dosud platných zákonů by totiž firma neměla šanci získat povolení k jejímu vývozu ze země.
„Je to paradox. Kdejaké malé eseróčko povolení získá a my, dceřiná společnost renomované německé společnosti, nemáme šanci,“ řekl týdeníku EURO obchodní manažer české Rohde & Schwarz Pavel Kotyk.
Zákon o zahraničním obchodu s vojenským materiálem z února 1994 ale hovoří jasně: „Obchod s vojenským materiálem může provádět pouze právnická osoba se sídlem na území České republiky na základě povolení… které vydává ministerstvo průmyslu a obchodu… Povolení může být vydáno za podmínky, že základní jmění právnické osoby není více než z 49 procent tvořeno vklady pocházejícími od zahraničních osob“.
Společnost s ručením omezeným Rohde & Schwarz závod Vimperk ale stoprocentně ovládá firma RUSA Rohde & Schwarz Anlagen GmbH z německého Mnichova. Takže pokud by vimperský Rohde & Schwarz chtěl přece jenom vyrábět i elektroniku pro vojáky nebo jiné bezpečnostní složky a následně ji vyvážet za hranice, musel by si v Česku založit další firmu a získat ke spolupráci českého partnera, kterému v ní svěří alespoň jedenapadesátiprocentní podíl a vliv.
„Vimperk by to vyrobil, to zákon umožňuje. Ale nemohl by to prodat mimo Českou republiku. Nemohl by to vyvézt ani do Mnichova, své mateřské firmě, která samozřejmě všechna potřebná německá povolení má,“ říká manažer Rohde & Schwarz Pavel Kotyk. „Zatím je to tak, že nemůžeme převzít celý sortiment kabelů, cívek a desek. Spojovací technologie pro armády se musí kompletovat v Německu. Rovněž se například nemůžeme plně podílet na výrobě přístrojů pro identifikaci nepřítele Enemy-Friend Identification… Ten software se také musí nahrávat v Mnichově,“ dodal prokurista společnosti Tomáš Kadeřábek.
„Je to absurdní, ale je to tak. Právě proto se k nám zahraniční zbrojovky nehrnou. To ustanovení je naprostý přežitek,“ řekl týdeníku EURO prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek. Asociace proto ministerstvu průmyslu navrhla diskriminační limit zrušit. A uspěla, alespoň v první fázi.
Je to přežitek.
Po dvanácti letech platnosti původního zákona o zahraničním obchodu se „speciálem“ nyní ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje změnu. V novele zákona, kterou právě dokončuje, už žádné diskriminační opatření týkající se základního kapitálu žadatelů o povolení nebude.
„Ministerstvo průmyslu a obchodu posoudilo podmínky stanovené pro vstup do podnikání v oblasti zahraničního obchodu s vojenským materiálem a navrhlo zrušení dosud platného poměru základního jmění pocházejícího od českých a zahraničních osob,“ uvedla Kateřina Koubová z oddělení pro styk s veřejností ministerstva.
Ministerstvo souhlasí s tím, že limit 49 procent je historickým přežitkem. Na počátku 90. let ale prý měl smysl. „Ta podmínka odrážela v době vzniku zákona snahu státu efektivně zajistit možnosti dohledu nad vstupem do oblasti zahraničního obchodu s vojenským materiálem v etapě rozvíjejícího se nového kapitalismu, a s tím souvisejícím, ne vždy plně odpovědným přístupem podnikatelů,“ tvrdí Koubová a pokračuje: „Více než deset let účinnosti současného zákona s sebou přineslo změny podnikatelského prostředí a posléze nalezení, vyzkoušení a postupné praktické zavedení postupů.“ Tyto postupy, tvrdí Koubová, již umožňují uvažovat o přiměřeném modifikování podmínek tak, aby jednak zůstal prostor pro ochranu hospodářských, zahraničně-politických a bezpečnostních zájmů České republiky a jednak byl usnadněn vstup do této oblasti zahraničního obchodu.
Zahraniční zbrojovky ale ještě rozhodně nemají vyhráno. V Česku se blíží volby a návrh zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem už bude nové vládě předkládat nový ministr průmysl. A schvalovat ho bude nově zvolená sněmovna.
Přesune Rohde & Schwarz – pokud zákon přece jenom přežije volby - svou vojenskou výrobu do Čech? „Ano, takový plán existuje. Byla by to pro nás obrovská úleva. Mohli bychom začít vyrábět třeba celý komunikační systém M3TR, která využívá NATO. To by znamenalo přijmout víc lidí,“ tvrdí prokurista Rohde & Schwarz Tomáš Kadeřábek.