Hillary Clintonová přesvědčivě vyhrála úterní primární volby demokratů ve federální metropoli Washingtonu. Symbolicky tím završila své vítězství nad protikandidátem Berniem Sandersem, protože primárky ve Washingtonu byly poslední ze série voleb, v nichž demokraté vybírali svého kandidáta na funkci prezidenta Spojených států.
„Vyhráli jsme v hlavním městě Washingtonu! Jsem vděčná každému, kdo volil,“ napsala Clintonová po zveřejnění výsledků. Ve Washingtonu získala téměř 80 procent hlasů a 16 z 20 místních delegátů na červencovou nominační konferenci, uvedla agentura AP. Se započítáním superdelegátů, kteří se výsledkem voleb nemusí řídit a podporu uchazečům vyslovují podle vlastního uvážení, pak z hlavního města může počítat s hlasy nejméně 39 ze 46 delegátů červencového nominačního sjezdu Demokratické strany.
Washingtonské volby zakončily čtyřapůlměsíční šňůru primárek a volebních shromáždění ve všech státech USA, která začala 1. února v Iowě. Nominační klání nicméně formálně završí stranický sjezd demokratů ve Filadelfii, který na konci července zvolí oficiálního kandidáta Demokratické strany. S ohledem na získané delegáty je ale prakticky jisté, že nominaci získá Clintonová.
Ta podle propočtu AP získala v primárkovém klání 2219 delegátů proti Sandersovým 1832; včetně takzvaných superdelegátů, což jsou významní straničtí činitelé, by měla mít k dispozici 2800 hlasů, zatímco Sanders jen 1881. Potřebný počet 2383 delegátů pro získání demokratické nominace si někdejší první dáma zajistila už minulý týden.
Hned po skončení primárek se Clintonová sešla asi na hodinu a půl se Sandersem, aby se ho pokusila přesvědčit o nutnosti sjednocení ostře rozdělených demokratů pro boj proti republikánskému kandidátovi, jímž bude s největší pravděpodobností Donald Trump. Žádný z nich ale po schůzce s novináři nepromluvil.
Clintonová má podporu současného prezidenta. Čtěte: Obama podpořil Clintonovou, ocenil kampaň Sanderse |
Sanders svůj boj za získání nominace stále ještě nevzdal a Clintonovou nepodpořil, i když ho k tomu přesvědčuje stále více představitelů strany. Senátor z Vermontu doufá, že pro svůj program takzvaného demokratického socialismu získá na červencovém sjezdu Demokratické strany superdelegáty, kteří původně slíbili podpořit Clintonovou.
Na úterní tiskové konferenci Sanders uvedl, že bude žádat změny v nominačním procesu a výměnu vedení Demokratického národního výboru, nejvyššího orgánu strany. Do něj chce Sanders dosadit své radikálně levicové přívržence.
Sanders na twitteru ostře kritizoval instituci superdelegátů. „Superdelegátů se musíme zbavit. Fakt, že 400 z nich již osm měsíců před prvním hlasováním uvedlo, koho podpoří, je absurdní,“ uvedl Sanders.
Clintonovou již minulý týden podpořil prezident Barack Obama. Bývalá ministryně zahraničí rovněž získala podporu senátorky Elizabeth Warrenové, neformální vůdkyně levého křídla strany, což by jí mohlo zajistit podporu značné části Sandersových stoupenců.
Přečtěte si o závěru demokratických primárek: Vyhrála jsem primárky, hlásí Clintonová po "superúterý" Clintonová už má dostatek delegátů, Sanders se nevzdává |