Úvěry Stoprocentní hypotéky, tedy situace, kdy je cena celé pořizované nemovitosti financována hypotečním úvěrem, nadělaly v krizi bankám velké potíže. ČNB proto nyní zvažuje, zda je úplně nezakázat.
Ve Zprávě o finanční stabilitě ČNB píše: „Jedním ze dvou základních nástrojů regulace rizik (trhu nemovitostí) je stanovení horního limitu pro poskytnutou výši úvěru, tj.
limitů na poměr úvěru a hodnoty zástavy (LTV – loan to value) u jednotlivých úvěrů.“ Podle Jana Fraita, ředitele samostatného odboru finanční stability ČNB, je možností například zastropovat LTV do 85 procent nebo určit maximální podíl stoprocentních hypoték.
Na trhu hypoték probíhá jarní cenová válka a marže bank se tlačí k nule. Průměrná úroková sazba hypoték spadla v březnu podle Hypoindexu na rekordně nízkých 2,93 procenta.
ČNB se bojí, aby se na trhu nerozbujely nabídky levných stoprocentních úvěrů, které se při sazbě tři procenta nevyplatí. „Stanovení limitů LTV má za cíl omezit nadměrnou akumulaci rizik v bankovním sektoru plynoucí z málo obezřetného poskytování a přijímání úvěrů na bydlení,“ píše se dále ve zprávě.
Nezdá se ale, že by Česku hrozil boom stoprocentních hypoték. Tuzemské konzervativní banky ani v době konjunktury neztratily soudnost jako jejich zahraniční kolegyně. V Británii či Nizozemsku byly běžné úvěry i na více než sto procent kupované nemovitosti. To při pádu cen přineslo bankám velké ztráty.
Finanční krize řadu českých bank vyškolila. „Jsme dnes velmi opatrní. Na nové produkci mají zhruba pětiprocentní podíl,“ říká Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky, která má na hypotečním trhu třicetiprocentní podíl. „V roce 2007 jsme se – stejně jako všichni na trhu – stoprocentních hypoték tolik nebáli. Nyní máme zkušenosti, které jsme tehdy neměli,“ dodává. Samotná Hypoteční banka má podle Sadila v celém portfoliu desetinu stoprocentních hypoték. Z nově poskytovaných pak je na celou kupní cenu jen každá dvacátá.