Menu Zavřít

Co až se bude privatizovat ČEZ

5. 11. 2003
Autor: Euro.cz

Myslíte si, že privatizace hnědouhelných dolů je transparentní a férová?

Myslíte si, že privatizace hnědouhelných dolů je transparentní a férová?

MM25_AI

  • ano 10,2 %
  • ne 61,2 %
  • nevím 28,6 %

Česká veřejnost jen nevěřícně kroutí hlavou nad pokusy privatizovat hnědouhelné doly. Dokladem toho je také to, že více než 62 procent respondentů Manažerského barometru se domnívá, že jde o proces, který průhledností a korektností neoplývá. První z manažerů se ptá, proč není snaha vydělat tolik potřebné finance: „Přestože má vláda výrazné problémy s rozpočtem, velmi hazarduje s příjmy z privatizace. Do prvního kola vstoupí někdo, kdo si na měsíc půjčí třeba i neúspěšného manažera. Může být lepším nabízejícím Škrobárna Brno, nebo mezinárodní energetická firma, která řídí těžbu uhlí v dolech? Co brání udělat zcela průhlednou, možná vícekriteriální soutěž s určením váhy kritérií? Jsem přesvědčen, že tímto postupem riskuje vláda ztrátu tří miliard. Proč není zájem rychle vydělat peníze na oddlužení nemocnic?“
Následná reakce osvětluje, k čemu vlastně výtěžek z privatizace slouží: „Z principu ani férová a transparentní být nemůže. Už toho k privatizaci moc nezbývá. Z čeho se pak budou nebohé politické strany financovat? Až tyto privatizační zdroje vyschnou, tak se ukáže, že jim z byznysu moc peněz nepřiteče, protože s výjimkou pijavicových firem, které po kouskách uždibují ze státního rozpočtu na základě zkorumpovaných výběrových řízení, totiž nikdo k dělání byznysu vládu ani politické strany nepotřebuje.“
Jistou míru nepochopení vyjadřuje jiný ředitel: “Nemůže být transparentní, nejsou-li jasné cíle dané privatizace. Privatizace je prostředek k dosažení nějakého cíle. Bohužel jsem tento cíl dostatečně nepochopil (je-li jím zajištění hotovosti na pokrytí nedostatku peněz ve státní pokladně, pak by byl prodej za nejvyšší cenu dostatečně transparentní a férový).“
Obdobně rozpačitě působí autor této odpovědi: „Měl jsem a dosud mám pocit, že na rozdíl od některých postkomunistických zemí naše vláda málo podporuje domácí průmysl. Tento tendr se pravidlu „otevřených“ dveří vymyká a byl jsem zvědav proč. Nyní jsem přesvědčen, že tento tendr není nic jiného než utkání lobbistů s podporou jistých vlivných politických a obchodních kruhů. Při účasti ve výběrových řízeních musí „obyčejní“ zájemci absolvovat složitý a náročný proces, který je dle mého názoru cestou k trasparentnosti výběru. V tomto případě je to nějak jinak…“
Ještě vůbec o nic nejde. To nejhorší nás čeká. Tak lze stručně uvést slova tohoto manažera: „I největší korupční aféry Klausovy a Zemanovy éry a její protagonisté mohou závidět. Pro daňového poplatníka je však horší, že toto je zjevně jen předehra se ztrátami v řádu „pouhých“ miliard před hlavním kusem, v němž půjde o stomiliardový ČEZ.“
Jak by mohla být privatizace dolů férová? Vždyť samy vstupní podmínky pro ni jsou podezřelé: „Střetává se zde příliš mnoho politických a obchodních zájmů na to, aby mohla proběhnout standardně a férově. Už jenom původní nesmyslně diskriminující podmínky účasti jsou přinejmenším podivné. Vyloučení ČEZ z účasti za okolností jasně naznačující politické zájmy celé věci na transparentnosti a férovosti nepřidává.“ To, co je pro jednoho výhodné, pro druhého je velmi nepříznivé. Záleží na tom, na které straně barikády se právě dotyčný nachází: „Transparentní je podle mne dostatečně. A co je to „férová“? Pro koho – pro prodávajícího, kupujícího, prodávané podniky, jejich zaměstnance? Vždy bude „férová“ pouze pro někoho z nich.“
Když už panuje tak velká nedůvěra v samotné výběrové řízení, bylo by asi rozumnější začít celou taškařici znovu, tak vyznívá jiná reakce: „Po vyřazení ČEZ z tohoto mediálně velmi sledovaného tendru by dle mého názoru zejména pro dobrou pověst České republiky ve světě bylo asi nejlepší celý tendr jednostranně zrušit vyhlašovatelem. Na druhé straně, jestliže je podle Transparency International v kriteriích korupce, a tudíž ekonomická korektnost veřejných transakcí ČR zařazena na úrovni států, jako je Brazílie a Bulharsko, není už asi příliš co ztratit. Přesto by podle mého názoru bylo pro Českou republiku lepší tendr raději zrušil a vypsat pořádně dle nového zákona znovu jako Eurotendr.“
Nic nového se neděje a ani jsme ani nic nového neočekávali, tvrdí tento odpovídající: „Stejně tak jako nákup stíhaček, personální obsazování vedení státních firem a další akce. Přece by nám vláda nevěšela něco na nos.“
Není nad to, když se někomu podaří pregnantně zhodnotit celou situaci: „Je transparentní asi tak, jako jsou transparentní doby, ve kterých se to uhlí tvořilo.“

Odpovídalo 98 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?