Menu Zavřít

Čo bolo, to bolo

11. 10. 2004
Autor: Euro.cz

Od roku 2006 budeme v plusu, tvrdí staronový šéf Strany zelených

Jan Beránek (34) projevil smysl pro zelenou orientaci už v raném mládí, když s Jakubem Patočkou roku 1989 zakládal Hnutí Duha. Býval ústřední postavou protijaderné a energetické kampaně, posléze ředitelem Duhy. Vedle rozmanité činnosti nestačil dostudovat ani fyziku, ani sociologii. Rok po vstupu do Strany zelených se stal jejím předsedou (2003). Bydlí uprostřed lesů v miniaturní osadě Chytálky na Tišnovsku se sedmi domy, v níž ze čtrnácti stálých obyvatel představuje pět Beránkova rodina, z toho tři malé děti.

EURO: Po sporech, které zmítaly Stranou zelených, jste byl na zářijovém olomouckém sjezdu znovu zvolen jejím předsedou. O devět hlasů jste zvítězil nad svým protikandidátem Petrem Štěpánkem, který nabízel vyvést stranu z vnitřní krize. Dokážete to i vy, přestože se na rozdíl od Štěpánka nemůžete opřít o nezaujatost z předchozího období? BERÁNEK: Utlumení konfliktu ve straně je první z mých priorit. Považuji za nezbytné navázat spolupráci s osobnostmi, které mají jiné názory. Přestože jsme se Štěpánkem prezentovali nejen střet dvou kandidátů, ale i střet dvou koncepcí, nabídl jsem mu post prvního místopředsedy a vytvoření tandemu. Strana zelených složila v Olomouci zkoušku dospělosti a hledá způsob společného fungování různých názorových proudů. Členové strany si přejí smír a spolupráci.

EURO: Avšak Štěpánek se prvním místopředsedou strany nakonec nestal… BERÁNEK: Nabídku dostal, ale sám se jí vzdal ve prospěch mluvčí Jihočeských matek Dany Kuchtové. Do eurovoleb jsme šli s kandidátkou, která důsledně střídala muže a ženy a Štěpánek se vyslovil pro to, aby první místopředsedkyní byla žena. Při volbě jsme proti Kuchtové nepostavili žádného kandidáta. Štěpánek byl v jednom z dalších kol zvolen do předsednictva. Jsou v něm dvě ženy ze sedmi členů, nepodařilo se tedy přísně matematicky dodržet podmínku stanov, aby v nejvyšším stranickém exekutivním orgánu byla alespoň třetina žen. Nicméně to nešlo nařídit, rozhodli tak delegáti. Rovnováha obou pohlaví je v orgánech Strany zelených důležitá, ale není to jediná určující podmínka. Nakonec vždy rozhodne, čím kandidát či kandidátka delegáty osloví.

EURO: Oslovili je nakonec zástupci protichůdných směrů. Nebude se vám v takovém složení hůř pracovat než za předchozího předsednictva, které vám šlo na ruku? BERÁNEK: Předchozí předsednictvo mi na ruku nešlo. Když se podíváme na jednotlivá hlasování, je vidět, že každý dospělý, svéprávný člověk měl různé názory. A v jednotlivých hlasováních se to projevovalo různě. Tam nebyl nějaký hlasovací monolit, přestože se někdo pokouší tvrdit opak. A stejně tak to nebude ani v novém předsednictvu. Ačkoli jsou v něm představitelé různých názorových skupin, jsou to především racionální lidé, kteří chtějí konstruktivně spolupracovat. Na sjezdu prohlásili, že budou loajální předsedovi, který bude zvolen. A já nemám důvod jim nevěřit.
To, že lidé zvolili do předsednictva bývalého předsedu i jeho protikandidáta, je důkaz zralosti většiny delegátů. Do vedení strany zvolili i Martina Bursíka (bývalý ministr životního prostředí - pozn. red.) a Jana Korytáře, který se bude starat o vazby strany s nevládními organizacemi. Staronovými členy jsou místopředsedové Jana Ulbrychová a Pavel Brzobohatý. V předsednictvu se shromáždily silné osobnosti a když spojí síly, mohou vést Stranu zelených k volebnímu úspěchu.

EURO: Sám jistě nevěříte, že to půjde tak hladce. Štěpánek je jakýmsi „ministrem zahraničí“ českých zelených. Už po první schůzi předsednictva se však dá vytušit, že bude mnohdy narážet na vaše vlastní zahraniční ambice. Nehledě na nepodložené obavy Pavla Brzobohatého, že by se zahraniční aktivity mohly opět vymknout kontrole předsednictva. BERÁNEK: To byl nešťastný výrok, k němuž se všichni ostatní vyjádřili odmítavě. Vycházel z dřívější zkušenosti, že nefungovala koordinace mezi předsedou strany a místopředsedou, který měl zahraniční vazby Strany zelených na starosti. Ale co se týče úlohy předsedy, tak k ní zahraniční kontakty bez diskusí patří. Mezinárodní spolupráce není u zelených žádnou formalitou. Jsme jediná politická strana, která obhajuje vizi federální Evropy. A jsme první stranou, která se ustavila na evropské úrovni.

EURO: Proč tedy vaše evropské vztahy tolik vázly? BERÁNEK: Já bych neřekl, že vázly. S některými evropskými zeměmi jsme měli dobré vztahy, s některými horší. Bylo to především tím, že byla špatná komunikace z naší strany. Ondřej Liška který měl ve straně zahraniční politiku na starosti, ji nedostatečně koordinoval v týmu předsednictva. Některým lidem v Evropě se dostávaly velmi zkreslené zprávy o tom, co se v české Straně zelených děje. Přibývalo nedorozumění, přispěly k tomu i osobní vazby. Někteří lidé dávají přednost spíše informacím od svých přátel než těm, za nimiž stojí vedení strany.

EURO: Není to tím, že strana se zabývala především vlastní vnitřní politikou, nikoli evropskou? BERÁNEK: Tam, kde to bylo na místě, jsme evropskou politiku dělali. Byli jsme na setkáních k Evropské ústavě, účastnili jsem se jednání o evropské zemědělské politice a všude jsme konstruktivně a otevřeně spolupracovali s kolegy z ostatních zemí. V tom nevidím velkou chybu.

EURO: Ochlazení ve vašich zahraničních vztazích přeci nemůžeme jen tak zamluvit… BERÁNEK: Vůbec to není tak jednoznačné. Zhoršení vztahu jsme letos na jaře zaznamenali s některými osobami z německých Zelených, naopak jsme si velmi dobře rozuměli a spolupracovali s evropskými zelenými poslanci z Finska, Irska a dalších zemí. Koneckonců i němečtí zelení politici přijeli podpořit naši předvolební kampaň. Paušálně se nedá říci, že bychom měli s Německem horší vztahy. Ale nemá smysl se jen ohlížet. Hledáme cesty, jak komunikaci zlepšit a navázat spolupráci na konkrétních tématech. Máme zkušenosti se Zelenými ze Saska či Horních Rakous a právě přeshraniční spolupráce je cestou, která dokáže přemostit všechna nedorozumění.

EURO: I s vyloučením Milana Horáčka, českého občana, který je zeleným europoslancem za Sasko? Je v tuto chvíli Horáček vaším členem? BERÁNEK: Formálně není.

EURO: A chcete ho ve straně mít? BERÁNEK: Já jsem ho nechtěl vyloučit a dával jsem to nahlas najevo. Bylo to však rozhodnutí jeho základní organizace, která k tomu měla kompetenci a důvody, které vidím jako legitimní. Ale přesto to nemělo skončit vyloučením. V tuto chvíli však nezáleží na tom, co si přeji nebo nepřeji. Ze stanov plynou jasné procedury, na jejichž základě byl Milan Horáček vyloučen a dle kterých může proti vyloučení také podat odvolání. Po odvolání věřím, že se najde způsob, jak problém vyřešit. Aby pokud možno skončil nějakou shodou.

EURO: Uděláte jako předseda strany nějaký vstřícný krok? BERÁNEK: Jsem připraven kdykoli s Milanem Horáčkem zahájit jednání, které se pokusí tento problém překlenout. Ale první krok, pokud jde o formální členství, musí udělat Horáček, s tím mu já nemohu pomoct.

EURO: Je Horáčkovo postavení v Evropském parlamentu pro Česko a českou Stranu zelených významné? BERÁNEK: Bude záležet na tom, jak pojme svůj mandát a svou činnost. To, že je občanem České republiky a zároveň poslancem za Sasko, neznamená, že bude poslancem za Česko. Tím objektivně není a je na něm, zda nějaké aktivity přenese i sem. Na své zdejší tiskové konferenci říkal, že žádné priority své činnosti zatím uvádět nebude a že se uvidí později. Všechno záleží jen na něm, my nemáme žádné pravomoci ho jakkoli ovlivnit.

EURO: O Horáčkových záměrech cosi napovídá i to, že si v Praze otevřel poslaneckou kancelář. Pokud je mi známo, dosud jste ji nenavštívil. BERÁNEK: Bude-li nějaká příležitost a budu-li pozván, tak se nebráním tomu, abych tam přišel. Nemám nějaké principiální problémy zdravit lidi, s nimiž se neshoduji, nebo chodit k nim na návštěvu. Chci hledat cestu ke smíru, k dohodě a ke spolupráci a nejsem v žádném ohledu zablokován.

EURO: V minulém období jste však navenek působili jako strana, která si našla zalíbení v čistkách. Zprávy o vyloučení Horáčka a napomenutí významných členů ze stranické opozice za kritiku, například Petra Uhla a Ivana Dejmala, jsou věci, které z ostatních stran nevycházejí… BERÁNEK: Myslím si, že to je příklad zkresleného mediálního obrazu. Ve Straně zelených žádné čistky nebyly. Došlo jen k tomu, že někteří lidé jednali způsobem, o němž soudím, že nepatří do slušné politické kultury, a tak jejich jednání posuzovaly orgány stranické kontroly. Došly k závěru, že ti lidé jednali způsobem, jakým jednat neměli a dostali napomenutí. Tohle nejsou čistky. Nevidím důvod se k tomu vracet. Jedním z hesel Strany zelených je „čistý vzduch do české politiky“, tak má dbát o svoji vnitřní politickou kulturu. Jako předseda strany nechci, aby se stalo normou, že se lidé pomlouvají, vydírají, navzájem si posílají hanopisy, před volbami kopou do vlastní brány. To do slušné a vyzrálé politiky nepatří, a proto jsem napomenuté členy kritizoval a vystupoval proti nim.

EURO: O to více se stmelil tábor vašich věrných. Oceňujete zanícenou věrnost některých členů? BERÁNEK: Zanícená věrnost není dobrá vlastnost. Především si nemyslím, že ve Straně zelených bychom měli velký počet zaníceně věrných lidí. Pokud to u někoho tak vnímáte, tak se zeptejte jeho! Nemyslím si, že to je problém. Mám zkušenost z každodenního života, že i tým, který jsem měl v předchozím předsednictvu, i ti, kteří jsou teď v tom novém, jsou lidé s jasnými názory. Jsou to osobnosti. S nikým se neshodnu na sto procent, ale to je v demokracii normální. Jsme politická strana, hledáme dohodu, a tak to má fungovat.

EURO: Kromě utlumení vnitřních konfliktů ve straně jste se ve svém nominačním projevu zavázal k plnění dalších pěti priorit. Jakých? BERÁNEK: K posílení Strany zelených v regionech a k rozšíření členské základny. Dnes je nás zhruba 920, mým cílem je do dvou let počet členů zdvojnásobit. Abychom mohli generovat lidi na různé úrovně samosprávy a dokázali organizačně zvládnout volební kampaně. Také musíme zlepšit ekonomiku a fungování strany.

EURO: A co navenek? BERÁNEK: Chceme posílit fungování odborných sekcí, které budou analyzovat problémy a navrhovat jejich řešení. Jsem přesvědčen, že naše energetická sekce předložila lepší verzi zákona o obnovitelných zdrojích než je vládní návrh. Chceme rozjet i sekci dopravní, vzdělávací, zahraniční i na ochranu životního prostředí a některé další. Koncepci připravuje Martin Bursík. Chceme také zlepšit mediální obraz strany. A především uspět ve volbách, to je věc, která všechno zastřešuje.

EURO: Hodláte zlepšit hospodaření, ale máte dluhy. Jak velké jsou? BERÁNEK: Možná to není úplně strategické říkat, ale já i v tom chci být úplně otevřený a transparentní. Zdědili jsme z roku 1992 dluh asi třináct milionů korun, který narostl především kvůli úrokům. Krátce po mém nástupu do funkce předsedy se strana ocitla v exekučním řízení, měli jsme zablokované účty, museli jsme jednat s věřitelem. Vyjednali jsme odpuštění úroků a splátkový kalendář na snížení dluhu. Splatili jsme prvních 2,5 milionu a zbývá nám zaplatit 4,5 milionu korun. Budeme platit ještě dvě splátky, v roce 2004 a v roce 2006. Počítám, že na konci roku 2006 bude mít Strana zelených tyto věci vyřešené a bude se pohybovat jen v plusu.

EURO: Zdálo se, že v souvislosti s dluhem něco zavání kriminalitou, ale nikdo nebyl obviněn… BERÁNEK: Když se minulé vedení Strany zelených před naším příchodem rozpadlo a vypluly na povrch nějaké velmi pochybné machinace, podali někteří jeho členové trestní oznámení. Policie to vyšetřovala, ale dodnes neznáme výsledky. Myslím, že za to konkrétní lidé nesli konkrétní zodpovědnost a počínali si až kriminálním způsobem. Věřím, že to spravedlnost nakonec nějak rozsoudí.

EURO: Oponenti z krajů vám vyčítají přílišný centralismus. BERÁNEK: To je populistický argument. My se snažíme na celostátní úrovni dělat politiku, která je celostátní a evropská. Jsou témata, která nelze vyřešit na úrovni krajů, byť by se ty kraje vzájemně spojily. Koncepce dopravních sítí, energetika, dokonce i zemědělská politika se musejí tvořit celoevropsky nebo přinejmenším celostátně. Což neznamená, že by kraje neměly mít například kompetence v zemědělství, ale že musí být nějaká jednotná pravidla daná na celostátní úrovni. Nebo celoevropské.

MM25_AI

EURO: Nepřehlížíte krajské organizace? Jaká je role předsedy v krajských volbách? BERÁNEK: Většinu regionů jsem objel, někde jsem pomáhal s přípravou volebního programu, v Jihomoravském kraji kandiduji na symbolickém místě, abych podpořil kandidátku. Hlavní práce v krajských volbách však není na předsedovi, ale na krajích. Mají svoje rozpočty a svoje kandidáty. Postavili jsme kandidátky ve všech třinácti krajích. Někde v koalici se Stranou pro otevřenou společnost, s lidovci, s Unií svobody nebo sami, kolem šesti set kandidátů. Na jižní Moravě spolupracujeme s liberální stranou LiRA, která na kandidátku přivedla senátora Zlatušku a několik nezávislých starostů. Do Senátu v Praze 10 kandiduje Strana zelených Jaromíra Štětinu, který měl nejvíc preferenčních hlasů v evropských volbách, v Brně podporuje nezávislého kandidáta strany LiRA Jiřího Löwa.

EURO: Budete se profilovat jako ekologická strana? BERÁNEK: To nestačí, navždy bychom zůstali straničkou pro omezený potenciál voličů. Jako kandidát na předsedu jsem vystoupil s koncepcí, která ekologický profil Strany zelených překonává. Stejně důležité jako ekologické problémy jsou vzdělávání, kultura, zdravotnictví či zemědělství. Budeme se zabývat vším, od podpory a ochrany menšin až po mezinárodní bezpečnost. Nejvíc nám záleží na kvalitě života.

  • Našli jste v článku chybu?