Menu Zavřít

Co bude s mým Facebookem až zemřu? Myslete na to

7. 9. 2016
Autor: Štěpán Bruner, Mladá fronta

Profil na Facebooku má polovina Čechů a každý z nich za sebou zanechává poměrně výraznou digitální stopu. Ta nemusí být spojena s vlastním jménem, ale s pouhou přezdívkou. Může však obsahovat kontroverzní i cenné údaje. Má někdo po smrti nárok profil spravovat či zrušit? Může práva k němu někdo zdědit? Málokdo, pokud není právník či expert, zná na tyto otázky odpověď. A ještě méně uživatelů tento problém řeší.

Na Facebooku často sdílíme nejen své neopakovatelné zážitky či rozhořčení nad současným světem, ale i spoustu obrázků, videí a jiných velmi osobních údajů. Co se s tímto obsahem stane, když nás potká ta nejsmutnější událost?

„Facebook nabízí dvě výslovné možnosti. Můžete mu dopředu říct, jestli chcete, aby váš účet zvěčnil, nebo naopak trvale odstranil. Odstranění je jasné. Všechna data, autorská díla i prostor pro nevhodné komentáře prostě zmizí. Naopak zvěčněné účty jsou místem, kde se můžou přátelé a rodina scházet a podělit se o vzpomínky na zesnulou osobu. Můžete určit pověřenou kontaktní osobu, která takový profil spravuje, ale ani ona ho neovládá plnohodnotně, nemůže číst staré zprávy a vydávat se za zesnulého,“ vysvětluje advokát Ondřej Preuss z webu Dostupný advokát.

Co když nepřichystám nic?

Ani pokud nic takového neuděláte, není vyloučeno, že bude facebookový profil nějakým způsobem „prolomen“. Nezáleží na tom, zda jde o profil pod skutečným jménem nebo jen pod přezdívkou.

Pokud dostane Facebook informaci, že někdo zemřel, je jeho zásadou daný účet zvěčnit, nikoliv zrušit. Nahlásit to lze na zvláštním formuláři, ale je potřeba přiložit i dokumentaci, která úmrtí dané osoby prokazuje (nejlépe úmrtní list).

Pokud však někomu vadí, že vidí každý rok v aktualitách výročí narozenin svého blízkého, není to bezvýchodná situace. Nejbližší rodinní příslušníci nebo vykonavatel závěti mohou Facebook požádat i o úplné zrušení (odebrání) účtu. Facebook však pečlivě ověřuje, zda daná osoba vůbec má nějaký vztah k zemřelému a proč by měl být účet vůbec odebrán.


Připomeňte si: PR na nejvyšších místech. Zuckerberg propagoval Facebook u papeže


„Není to rozhodně automatické. Doporučujeme tedy připravit si rodný list zemřelého a další dokumenty prokazující příbuzenský vztah i argumenty, proč by účet měl být trvale zrušen. Patrně však bude nakonec potřeba soudní rozhodnutí,“ upozorňuje advokát Preuss.

Například v USA již dříve proběhly soudní spory, kdy se rodiny domáhaly zpřístupnění účtu tragicky zesnulých dětí. Zákonodárci v Delawere a Virginii jim vyšly vstříc a takové zpřístupnění je dnes možné si nárokovat jednodušeji.

Jak přesně by soud rozhodl u nás, zatím není jasné a záleželo by na konkrétní kauze. Žádné modelové rozhodnutí zatím neexistuje.

Jak je to s dědictvím a ochranou osobnosti

„Autorská díla na Facebooku mohou být zahnuta do dědického řízení jako každá jiná. Například si lze představit, že budou dědicové požadovat vydání fotografií, které jsou jen na profilu a mají pro ně nejen sentimentální hodnotu, “ vysvětluje Preuss.

Nový občanský zákoník navíc rozšiřuje okruh osob, které jsou po smrti člověka oprávněny domáhat se ochrany jeho osobnosti. Může to být kterákoliv osob blízká. Tedy nejen rodina, ale například poněkud překvapivě i spolubydlící z domácnosti.

„I po smrti tak osoba blízká může požadovat třeba stažení urážlivých příspěvků z Facebooku, které poškozují památku na zesnulého,“ zakončuje Preuss.


Přečtěte si ještě:

Zuckerberg: Zakládání firem v Silicon Valley je perverzní

bitcoin školení listopad 24

Hackeři si vyhlédli české oběti. Na Facebooku

Jako kočka a myš. Facebook válčí s blokováním reklam


  • Našli jste v článku chybu?