Menu Zavřít

Co by napsal Raymond Chandler?

1. 12. 2006
Autor: Euro.cz

Většina manažerů se domnívá, že role poradců by měla být neviditelná

Je normální, aby lidé jako Marek Dalík ovlivňovali českou politiku?

FIN25

  • Ano 30,5 %
  • Ne 61,1 %
  • Nevím 8,4 %

Se zveřejněním rozhovoru premiérova poradce Marka Dalíka s redaktorem MF Dnes Jaroslavem Kmentou vyvstala otázka role těchto lidí v politice. Marek Dalík však není první, o kom se v této souvislosti hovoří. Již totiž sociálnědemokratický premiér Miloš Zeman měl svého vlivného poradce na špinavou práci - Miroslava Šloufa. Tento fenomén se od té doby rozšířil, a nemělo by tedy překvapovat, že současný premiér má také toho svého. U Marka Dalíka však nejvíc zaráží, že navzdory svým dvěma negativním zkušenostem s novináři nebyl ani tentokrát dost opatrný (do třetice všeho dobrého nebo zlého?).
Na naši otázku pak odpovědělo dvakrát více respondentů záporně než kladně, přičemž těch, kteří si s ní neuměli, poradit bylo minimálně.
Některým manažerům však působilo problém znění otázky. Tento ji rozebírá a snaží se najít její řešení: „Kdybyste se zeptali, ,je normální, že ovlivňují‘, odpověděl bych, ne, není to normální. Kdybyste se zeptali, ,je správné, aby ovlivňovali‘, odpověděl bych také ne. Ale otázka je položena trochu jinak - dá se jí rozumět, ,zda je normální, že takoví lidé v Česku politiku ovlivňují‘. Na takovou otázku je odpověď, bohužel ano - v našem Kocourkově potkáte takové a podobně vlivné našeptávače na každém kroku. Vsadím se, že 90 procent politiků má svého ,Dalíka‘. To však platí nejen pro ČR. Sice ne každý ,Dalík‘ je jako ten Topolánkův, ale to nic nemění na faktu, že všude kolem nás je mnoho ,šedých eminencí‘, které tahají za nitky a samy jsou často takřka neviditelní. Vstupenkou do tohoto postavení jim je třeba to, že jsou chytřejší než politikové - figurky, kterými postrkují - popřípadě to, že na své ,hostitele‘ něco ošklivého vědí a mohou je tím vydírat. Náš ,Dalík‘ podle mého názoru nedokáže či nechce zůstat v zákulisí, potřebuje publicitu a je ochoten ji vyvolat i způsobem, který škodí jemu samotnému, Topolánkovi i celé ODS… Abych to tedy shrnul, ,šedé eminence‘ do politiky normálně patří. Ovšem aby se v ní pohybovali jako Marek Dalík a celá společnost to dlouhodobě trpně snášela, to za normální nepovažuji.“
Další je k otázce ještě kritičtější: „Díky slovu normální zatím nejhorší otázka barometru… Politika je věc veřejná, a tudíž ji může ovlivňovat kdokoli. Líbí-li se mi ovlivňování tohoto pána, je úplně jiná otázka. Čili odpověď zní: ano.“
Dalšímu také činí problém slovo normální, ale vidí problém opačně: „Odpovídám ne, ale bohužel se to stalo normou, a tudíž je to vlastně normální. Poradci politiků představují paralelní strukturu, která mezi jiným představuje bezpečnostní riziko a jež zároveň v podstatě činí nefunkční systém integrity založený na bezpečnostních prověrkách Národního bezpečnostního úřadu.“
Nad rolí poradců a jak by měli vystupovat, se pak zamýšlí tento respondent: „Spíše se kloním k tomu, že by se Mirek Topolánek měl Marka Dalíka zbavit. Že poradci radí, a tím ,ovlivňují‘ politiku je normální - to je jejich role. Mají ale zůstávat v pozadí. Jakmile vystoupí do ,světla ramp‘, stávají se někým jiným a přestávají být poradcem. A protože svoji legitimitu odvozují od toho, komu radí, a jinou nemají (nikdy nebyli nikým zvoleni), nemají právo na obě role zároveň. Pokud chtějí veřejně vystupovat a věci veřejné přímo ovlivňovat, musejí projít regulérním volebním soubojem. Jinak musejí zůstat veřejnosti skryti. Protože Marek Dalík vystoupil ze stínu a veřejně promlouvá (poskytuje rozhovory!) o svém šéfovi, jeho názorech, dokonce o jeho soukromí, ztratil právo v této pozici zůstat a měl by ihned odejít.“
Slovo normální tvoří ústřední problém i u posledních dvou námi uváděných manažerů. První, který odpovídá na otázku záporně, říká: „Podle mne to není normální. Je ale normální a očekávatelné, že se lidé Dalíkova typu kolem politiků budou vyskytovat… Pokud dokážou i politiku ovlivňovat, a manipulovat dokonce účastníky vrcholných politických jednání, pak je chybu nutné hledat na straně samotných politiků.“
Druhý, který odpovídá opačně, cituje dokonce klasika americké „drsné školy“: „Ano. Myslím, že v české politice je možné všechno. Nicméně bych otázku položil jinak: Je normální, když politika v některé zemi funguje tak, že ji mohou ovlivňovat lidé jako Marek Dalík? Lobbing existuje všude. Jenže je rozdíl, jakým způsobem se provádí. Ono to jde ruku v ruce. Jaká politika, takový lobbing. Jací politici, takoví lobbisté. Kauzy jako ta Marka Dalíka (a dalších) tak svědčí především o úrovni naší politické reprezentace. Raymond Chandler v jedné své knize napsal: ,Z toho by se pozvracela i koza krmená ostnatým drátem a střepy z pivních lahví.‘ Nevím, co by napsal, kdyby měl možnost sledovat českou politickou scénu.“

Odpovídalo 95 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?