Menu Zavřít

Co dělat po padesátce?

27. 10. 2011
Autor: profit

Firmám v Česku se zatím příliš nechce přibírat do pracovních kolektivů uchazeče, kteří už oslavili padesáté narozeniny. Populace ale stárne a zaměstnavatelé budou nuceni svůj postoj ke starším lidem změnit.

Foto: Profimedia.cz

K padesátníkům a starším lidem je český trh práce nesmlouvavý. Zaměstnavatelé dávají přednost mladším kandidátům, zatímco starší uchazeče o práci vnímají jako neperspektivní a málo dynamické. „Podobně jako pro čerstvé absolventy škol je i pro lidi starší 50 let problém sehnat v současné situaci práci,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka společnosti Manpower v Česku a na Slovensku. Podle průzkumu této personální agentury je pouze osm procent zaměstnavatelů ochotno zaměstnat pracovníky nad 50 let. To je pro trh práce alarmující číslo. Lidé nad 45 let tvoří u nás v současné době zhruba už 40 procent nezaměstnaných.

Schopní a flexibilní

Život v Česku se podle údajů Českého statistického úřadu postupně prodlužuje, a to každoročně i o několik měsíců. Jen za poslední dvě desetiletí se u mužů protáhl skoro o sedm let a u žen o více než pět let. Podle statistik mají nyní Češi naději, že se dožijí v průměru 74,4 roku. Češky by pak před sebou měly mít průměrně 80,6 roku. Česká republika tak patří ke státům Evropské unie, ve kterých se věk dožití zvyšuje nejrychleji. Pro tuzemskou ekonomiku bude proto důležité, aby lidé pracovali co nejdéle.

I přesto stát zatím podporu zaměstnávání starších lidí nezavádí. Firmy tak nevidí důvod, proč tyto kandidáty z výběrových řízení rovnou nevyřazovat. Podle odborníků je to ale krátkozraké. „Vnímám to jako nezodpovědný přístup. Zvláště pak v době, kdy naše populace stárne, důchodový věk se posouvá k hranici 70 let a lidé jsou nuceni být aktivní na trhu práce o několik let déle,“ říká Petr Husák, ředitel strategie poradenské společnosti DataLife.

Padesátníci podle jeho slov mohou nabídnout zaměstnavatelům řadu předností. Umí si vážit své práce a jsou také loajálnější k firmě. Jejich výhodou je i fakt, že již mají dospělé děti a jsou tak časově mnohem flexibilnější.

Starší člověk vzbuzuje důvěru

Jednou z oblastí, kde by se mohli lidé starší 50 let uplatnit, je podle Husáka finanční poradenství. V této profesi totiž věk nehraje rozhodující roli, jde o sociální dovednosti. „Oblast finančního poradenství pro ně může znamenat novou výzvu. Mohou uplatnit své dosavadní pracovní zkušenosti, využít různých vzdělávacích programů a odstartovat i po padesátce novou a zajímavou kariéru,“ míní Husák.

Finanční nebo pojišťovací poradce by se měl vyznačovat hlavně vysokou mírou empatie, schopností vcítit se do pocitů druhého člověka při obchodním jednání. Tyto měkké dovednosti mladým lidem mnohdy chybějí. Starší člověk naopak většinou působí při jednání s klientem důvěryhodněji, vyrovnaněji, jako rádce, který ví, o čem mluví.

Personální agentury mají v databázích mnoho nadějných kandidátů ve věku 50+, kteří dříve pracovali například v nižším managementu. „Nyní je jim přes 50 a nemohou sehnat práci nebo nechtějí přijmout o několik příček nižší pozici, protože neodpovídá jejich kvalifikaci ani pracovním zkušenostem, což lze lidsky pochopit. Profese finančního poradenství ale těmto lidem nabízí prostor,“ říká Husák.

bitcoin_skoleni

Zaměstnavatelé podle něho budou muset tak či onak postupně měnit své zvyklosti. Vždyť za 30 let bude u nás podle odhadů potřebovat práci zhruba milion šedesátníků.

 

  • Našli jste v článku chybu?