Menu Zavřít

Co havíři nepijí. Zatím

6. 11. 2017
Autor: Euro.cz

Uhlí už se tu netěží. V téhle části karvinského regionu se teď vaří pivo. V Albrechtickém pivovaru

Cesta do Albrechtic u Českého Těšína se po výpadovce z Havířova poměrně vleče.

Asi i proto, že člověk sleduje okolní krajinu, v níž jsou dodnes patrné otisky po hlubinné těžbě. Z dolu Dukla zbývá několik posledních budov, z opuštěného Františka zase do dáli „září“ špinavě bílá věž. Když odbočíte z hlavního tahu, čeká vás trochu jiná realita. Zelené louky a výhled na beskydský masiv v dáli.

A mezi poli sídlí i Albrechtický pivovar. Lukasz Niemiec si jej postavil v bývalém kravíně. „Ty konstrukce jsme museli s taťkou drhnout několik dnů“ukazuje na kovové rámy pod novou dřevěnou střechou.

Když v nerezové tisícilitrové varně zadělal letos v únoru na první pivo, měl už za sebou několikaleté zkušenosti. Nejdřív jako „homebrewař“, poté v Karviné s kamarádem rozjel první minipivovar.

Technologii s kapacitou 250 litrů má schovanou dodnes.

V Albrechticích u Českého Těšína, kde se narodil, sice Niemiec vaří teprve devět měsíců, ale ukazuje se, že pivovar má budoucnost. I díky tomu, že kolem vede cyklostezka, se tu během letních měsíců výčep nezastavil. Teď Albrechtický pivovar funguje v zimním režimu. Vzhledem k blízkosti hranic si odtud pivo ve velkém odvážejí Poláci, často tu vaří i takzvané létající značky.

„Kura, tu je problém,“ pronáší Niemiec zdejším nářečím a naráží na fakt, že v okolních městech se zatím jeho pivo neprosadilo. „Ejly vozím do Brna, tam seberou všechny, ale tady se na výčep nedostanete,“ pokračuje.

Hlavní potíž není v tom, že by pijákům chyběly peníze. Dvanáctku prodává Niemiec za 25 korun, což je méně, než stojí čepovaný ležák z nošovického pivovaru.

A bývalí horníci navíc pobírají poměrně vysoké důchody. Hlavní zádrhel vězí spíš v konzervatismu místních pivařů a hostinských.

Lukasz Niemiec ovšem čeká, že příští rok by se to mohlo změnit. Přijme obchodního zástupce, aby ležáky i speciály Albrechtického pivovaru protlačil do hospod, 1. ledna 2018 by navíc přímo v obci měla otevřít i „vlajková“ pivnice.

Piko z perníku

Produkci značky dnes z 6 0 procent tvoří tradiční ležáky, zbytek jsou svrchně kvašené speciály. Ana ty jsme se zaměřili.

Seznamování jsme začali u světlého speciálu Pipa 15° (1 litr v PET láhvi za 58 korun). Pivo typu India Pale Ale (IPA) s 6,1 procenta alkoholu provází ostrá vůně grepu, razance přichází i v ovocité hořkosti. I přes citelný obsah alkoholu Pipa dokáže osvěžit a navíc ji provází také dobrá pitelnost.

Se začínajícím listopadem jsem neodolal ani černému speciálu Dark Ale jménem Piko 15° (1 litr v PET láhvi za 58 korun). I tohle pivo má 6,1procentní alkoholovou jiskru, v kořenité vůni se prolíná mírný odér čerstvě upečeného perníku - právě perníkové koření Niemiec použil. I když je Piko těžší a bez hořkosti, pijáka nenudí a neunavuje.

Pro delší achladnější (pod)zimní večery je to správná volba.

Albrechtický pivovar

Osvobození 43, Albrechtice

SLÁDEK: Lukasz Niemiec NABÍDKA: svrchně a spodně kvašená piva PRODEJ PIVA: v PET láhvích v pivovaru CO DOPORUČUJEME: správně razantní Pipu 15° OTEVŘENO: po domluvě přes e-mail

bitcoin_skoleni

info@albrechtickypivovar.cz

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?