Spotřební daně
Daňový sklad je pojem vymezený zákonem č. 237/2003 Sb., o spotřebních daních, který nabyl účinnosti 1. ledna 2004. Nahradil předchozí zákon č. 587/1992 Sb., o spotřebních daních, z důvodu zapracování směrnic a požadavků Evropské unie.
Zákon č. 237/2003 Sb. včlenil do legislativní úpravy spotřební daně zásadu, podle níž se zboží, které je předmětem této daně (v terminologii zákona takzvané vybrané výrobky), zdaňuje až v okamžiku jeho dodání pro konečnou spotřebu. Do té doby je však pohyb tohoto zboží pod daňovým dohledem správy spotřební daně, tedy celní správy, v režimu takzvaného podmíněného osvobození od daně. K tomu je využíván systém takzvaných daňových skladů.
Vymezení pojmu.
Daňovým skladem se rozumí prostorově ohraničené místo na daňovém území České republiky, ve kterém jeho provozovatel za podmínek stanovených zákonem vyrábí, zpracovává, skladuje, přijímá nebo odesílá vybrané výrobky. Vybranými výrobky jsou pro účely tohoto zákona míněny minerální oleje (dříve uhlovodíková paliva a maziva), líh, pivo, víno a jeho meziprodukty a tabákové výrobky. Zjednodušeně řečeno jde o výrobky, které podléhají spotřební dani.
Oprávnění k provozu.
Podle zákona č. 237/2003 Sb. může - až na některé výjimky - vybrané výrobky vyrábět, zpracovávat, skladovat, přijímat nebo odesílat pouze ten, kdo je provozovatelem daňového skladu. Daňovými sklady tak jsou (respektive musejí být) fyzické objekty podniků vyrábějících či distribuujících (přijímajících či odesílajících) vybrané výrobky. Jde především o výrobní a skladovací prostory. Tyto objekty musejí být dostatečně zabezpečeny proti daňovým únikům, vybaveny náležitými měřidly, splňovat stanovené režimy skladového hospodářství a podobně.
Pohyb výrobků.
Pohyb vybraných výrobků v daňových skladech a mezi nimi (od výrobce či dovozce k obchodníkům, kteří jsou oprávněni je provozovat) není spotřební daní zatížen (výrobky jsou v takzvaném režimu podmíněného osvobození od daně). Je však monitorován celní správou, a to až do okamžiku, kdy jsou výrobky uvedeny do takzvaného volného daňového oběhu v tuzemsku - to znamená, že jsou z daňového skladu prodány konečnému spotřebiteli nebo obchodníkovi, který již není oprávněn provozovat daňový sklad. Teprve při uvedení vybraných výrobků do volného daňového oběhu vzniká plátci daně, tedy provozovateli daňového skladu, povinnost daň přiznat a zaplatit. Spotřební daň se promítá do ceny, kterou platí provozovateli daňového skladu jeho odběratelé, a je plátcem odváděna správci daně na základě daňového přiznání.
Podmínky.
Provozovatelem daňového skladu může být právnická nebo fyzická osoba, které bylo uděleno povolení k činnosti daňového skladu vydané příslušným celním ředitelstvím. Žadatel kromě splnění řady technických podmínek, týkajících se daňového skladu (viz výše), musí splnit i tu zajištění daně v zákonem stanovené výši. Zajištění daně může být poskytnuto převodem finančních prostředků na zvláštní účet celního úřadu, bankovní zárukou nebo (se souhlasem celního ředitelství) ručením třetí osobou. V odůvodněných případech může celní ředitelství zákonnou výši zajištění daně snížit, popřípadě od ní zcela upustit.
Označení.
Kvůli zamezení daňovým únikům nedovolenou výrobou či distribucí vybraných výrobků jsou provozovatelé daňových skladů či jiní oprávnění výrobci nebo distributoři vybraných výrobků povinni některé vybrané výrobky určené k domácí spotřebě označovat či odlišovat zákonem stanoveným způsobem (kolkování, značkování, obarvování a podobně). I tyto činnosti však lze provádět jen na základě zvláštního povolení vydaného celní správou.
Mezinárodní hledisko.
Z mezinárodního pohledu platí zásada, že výrobek je spotřební daní zdaněn ve státě, ve kterém je spotřebován, bez ohledu na to, kde byl vyroben. Dodání či zasílání vybraných výrobků do jiných členských států a i jejich vývoz do třetích zemí spotřební dani v České republice nepodléhá. Naopak přijetí vybraných výrobků ze zemí Evropského společenství či dovoz z třetích zemích a jejich následné uvedení do volného daňového oběhu v ČR je spotřební daní zatíženo. Celní či konsignační sklady zahraničních dodavatelů na území České republiky tak v případě, že jde o vybrané výrobky, musejí mít postavení daňového skladu.
Cíl zákonných opatření.
Zákonem stanovené povinnosti a oprávnění provozovatelů daňových skladů, jakož i celá právní úprava režimu podmíněného osvobození od spotřební daně v rámci pohybu vybraných výrobků v daňových skladech mají za cíl monitorovat pohyb vybraných výrobků. Má se tím dosáhnout správného a úplného výběru spotřebního daně, jejího včasného a dostatečného zajištění a zabránit jejím daňovým únikům nedovolenou výrobou či distribucí těchto výrobků.