Menu Zavřít

Co je intelektuální kapitál?

9. 3. 2010
Autor: Euro.cz

Zdá se, že ti, kdo nechápou nový trendový termín, nemají intelekt

Do slovníku našich politických a ekonomických elit pomalu, ale jistě proniká nový pojem – intelektuální kapitál. Dostupná objasnění tohoto termínu obvykle naznačují, že jde o nekvantifikovatelnou a neměřitelnou veličinu. Podobně, jako jsou pojmy morální břemeno nebo sociální solidarita. Na Wikipedia.org jsem například nenašel ani jeden vzorec pro výpočet tohoto druhu kapitálu.

MM25_AI

Kvantifikovatelnost

Intelektuální kapitál je asi jakási suma znalostí, snad aplikovaných, které člověk nebo skupina lidí má a možná používá. Intelektuální kapitál se zvětšuje, brání nebo, nedej bože, mizí – snad únikem mozků. Jako by hloupí útočili na chytré a ti utíkali a potřebovali pomoc politiků a autorit. Tento termín zní téměř grandiózně a na konferencích o rozvoji lidstva poskytuje tomu, kdo jej používá, jistou auru inteligence, sofistikovanosti a autority. Zdá se, že ti, kdo jej nechápou, nemají intelekt. Podívejme se na možnou kvantifikovatelnost tohoto termínu. Pokud se nepodaří jej kvantifikovat, hrozí, že časem zlidoví a zdevalvuje. Nebo se dokonce objeví na předvolebních plakátech a tiskových zprávách například Akademie věd ČR.
Pro možnou rovnici se nabízejí následující veličiny: Inca – intelektuální kapitál, Ch – chyba, ChO – opakovaná chyba a ChJ – chyba jiných, které jsou měřitelné v měnové jednotce. A dále Z – penalizační multiplikátor za opakování stejné chyby vícekrát a T – časová jednotka.
Možná rovnice zní: Inca = (Ch1 + Ch2 + …Chx) + [(ChO1)Z + (ChO2)Z + (ChOx)Z] + (ChJ1 + ChJ2 + …ChX)/T.
Veličiny Ch a ChO jsou negativní – jejich maximální hodnota je nulová. ChJ je pozitivní veličina.

Praktická aplikace

Praktická aplikace této rovnice je dle mne v podnikání nebo politice téměř masivní. Věty jako „intelektuální kapitál naší akciové společnosti v minulém roce dosáhl negativní hodnoty sta milionů korun kvůli chybám vedení a špatně připraveným smlouvám“ nebo „intelektuální kapitál řecké vlády kvůli deseti letům fiskálního lhaní partnerům v Evropské unii má negativní hodnotu jedenácti miliard eur“ by se mohly stát nezbytnou součástí projevů ministrů financí i výročních zpráv akciových společností a novinových článků. Ostatním by pak pomohla rovnice pochopit, co se to snaží podnikatelské a politické elity sdělit.
Doufám, že uvedená rovnice je jen začátkem diskuse o studiu tohoto fenoménu. Je možné zvážit zavedení dalších veličin do rovnice. Například chyby jiných, které ovlivňují daný výpočet – zvýšení daňového břemene státem, dotace konkurenci, finanční podpora Řecku a jeho stávkujícím úředníkům a několik dalších. Zkušený makroekonom, nikoli praktik, jako jsem já, může za analýzu této otázky dostat nějakou, třeba až Nobelovu cenou a do konce života o metrice Inca přednášet na předních školách. Ostatní si zatím mohou představovat „částky ve hře“ pokaždé, uslyší-li tuto frázi od těch, kteří (ne)vědí, o čem mluví.

  • Našli jste v článku chybu?