Menu Zavřít

Co je potřeba k zajištění budoucnosti digitálních plateb

4. 3. 2019
Autor: Euro.cz

Díky technologiím a růstu elektronického obchodu přes mobilní zařízení dochází k rychlému vývoji v oblasti digitálních plateb

V Evropě probíhá rozsáhlá digitální transformace, která má nezanedbatelné přínosy pro obchodníky i spotřebitele. Současně ovšem s sebou probíhající změny přinášejí stále významnější potenciální problémy. Elektronické platby, zejména na internetu, jsou častým cílem podvodníků a hackerů. Se vzrůstajícími počty elektronických plateb je proto nezbytné, aby základním parametrem nabízených řešení bylo zabezpečení a ochrana před podvodným jednáním. Stejně potřebné je, aby veškerá nová řešení vycházela z dostupných zkušeností a inovací z celého světa.

Společně při zajišťování bezpečnosti

Nalezení ideální rovnováhy mezi zabezpečením a snadností použití elektronických plateb není úkol ani lehký, ani levný. V zájmu rozptýlení obav o stav zabezpečení plateb proto celý sektor platebních technologií každoročně investuje značné částky do zajištění bezpečnosti a odolnosti používaných systémů a do udržení náskoku před útočníky číhajícími v kyberprostoru.

Budování důvěry v systém elektronických transakcí a zajištění bezpečnosti spotřebitelů i obchodníků je cíl, o jehož naplnění společně se sektorem platebních technologií usilují i regulatorní orgány. Naším úkolem je realizovat investice, které zajistí bezpečnost a pohodlí při placení, jaké od nás spotřebitelé, obchodníci i příslušné úřady očekávají. K tomu je nezbytné, aby byla do praxe zavedena legislativa, jež oboru platebních transakcí poskytne prostor pro zachování takového dlouhodobého obchodního modelu, jenž bude umožňovat pokračující investice do zabezpečení.

EU již v tomto ohledu učinila významné kroky potřebným směrem, zejména zavedením směrnice PSD2 o platebních službách a přísnějším ověřování totožnosti.

Směrnicí zavedené změny zvyšují zabezpečení, důvěru i pohodlí spotřebitelů. Jednotlivé zainteresované obory a spotřebitelé si v současnosti zvykají na nově vytvořené prostředí, jež slibuje zvýšení úrovně zabezpečení plateb.

Zabezpečit platby a zamezit krádežím identity je možné pouze uplatněním víceúrovňových, vzájemně propojených a navzájem závislých nástrojů, které současně minimalizují dopady na spotřebitele, obchodníky i hospodářství jako celek, pokud už k nějakému průlomu v zabezpečení dojde.

Inovace v oblasti elektronických plateb

Ve všech 210 zemích a oblastech své působnosti využívá Mastercard při řešení problémů, s nimiž se elektronické platby v současnosti potýkají, své celosvětové normy, inovativní technologie, strategická partnerství a shromážděné znalosti. Díky tomuto globálnímu přístupu k zabezpečení plateb jsme schopni v Evropě nasazovat ta nejlepší řešení z celého světa a účinněji bojovat s kyberkriminalitou.

Investujeme do biometrických řešení i do umělé inteligence, díky čemuž jsme bez omezení zabezpečení schopni snižovat počty bezdůvodně odmítnutých transakcí a současně zlepšovat prožitek všech uživatelů systému. K tomuto účelu slouží například ověřování totožnosti Mastercard Identity Check.

Aby Evropa byla kyberneticky na úrovni

Pro zajištění bezpečnosti plateb neexistuje nějaké zázračné řešení. Zásadní úlohu sehrávají soustavné investice do inovativních řešení, jež omezují rizika podvodů a kyberútoků a současně naplňují požadavky spotřebitelů a firem. Jen tak dokážeme poskytovat bezpečný a důvěryhodný systém realizace elektronických plateb.

Jedná se o celosvětový úkol, který však nemůže být nikdy zcela hotov. Vlády, firmy i jednotlivci musejí vzájemně spolupracovat a neztrácet ze zřetele význam zabezpečení digitální infrastruktury při využití účelných partnerství s vývojáři a poskytovateli vhodných řešení. Pouze tak bude možné zlepšovat celý systém elektronických plateb a vytvářet další inovace ve prospěch celé společnosti.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Milan Gauder, výkonný viceprezident pro služby, Mastercard Europe

  • Našli jste v článku chybu?