Menu Zavřít

Co ještě volič unese

17. 3. 2006
Autor: Euro.cz

Kapitola XX

Urážka inteligence * Devět Iráků * Česká aukce

Urážka inteligence

Vláda minulý týden překvapivě pozastavila privatizaci zbrojovky Aero Vodochody, v uplynulých letech nápady různých politiků těžce zkoušené. Normální občan by řekl: Proč ne? Kde je napsáno, že stát všechno musí prodat? Ale zdůvodnění, nebo spíše blábol, že než se ministři rozhodnou, je nutné vypracovat nezávislou analýzu dopadů prodeje Aera na rozvoj státního podniku Letiště Praha, už silně uráží inteligenci podnikatelů, kteří se ucházejí o tuto státní firmu, i přemýšlející části českých voličů.
Za prvé, pokud ve vládě nesedí pouze lidé, kteří mají mezi ušima mateří kašičku, mají vědět, že tyto analýzy měly být zpracovány dávno předtím, než oslovili zájemce o Aero. Za fakt, že tento logický úkol není splněn, měl být někdo zodpovědný! Za druhé, obava z toho, že by dráha ve Vodochodech omezovala byznys státního podniku Letiště Praha, také vypovídá o úrovni myšlení ministrů. Asi málo létají po Evropě. Například kolem Londýna jsou tři obrovská letiště a tamní řízení letového provozu zvládne bez problémů už dnes nesčetněkrát mnohem více letů, než kdykoli v daleké budoucnosti vzlétne z Prahy a z Vodochod najednou. Člověk by předpokládal, že politici alespoň před volbami budou upřímnější. Jenže oni naopak stále zkoušejí, co ještě ten daňový poplatník unese. Zřejmě jim výzkumy veřejného mínění doložily, že mentální úroveň voličů trvale klesá.

FIN25

Devět Iráků

Ale proč očekávat upřímnost od českých vládních politiků, když toho nejsou schopny ani jejich západní vzory. Ministryně zahraničních věcí USA Condoleezza Riceová prohlásila, že Írán je centrální bankou terorismu. Změna slovníku se dá pochopit: pohádka o iráckých zbraních hromadného ničení nefungovala, V Íránu se bude hledat ten dobře ukrytý centrální bankéř. Riceová ovšem zvolila termín tohoto verbálního útoku trochu nešťastně: Promluvila jen několik dnů před celosvětovými protesty proti okupaci Iráku pod heslem Žádnou krev za ropu, které se uskutečnily minulý víkend ve více než dvou stech velkoměstech po celém světě. Ministryně zahraničí USA svoje obvinění o centrálnímu bankéři terorismu samozřejmě nepodložila žádnými důkazy. Kdyby řekla, že USA se o Írán zajímají hlavně proto, že tato země má druhé největší zásoby ropy a také zemního plynu na zeměkouli (tedy zhruba devětkrát tolik, kolik má k dispozici Irák), byla by upřímnější. Že by americký volič byl ještě hloupější než český?

Česká aukce

Chystaný prodej Aera se dá docela dobře přirovnat ke dražbě. Dražitelem je vládní úředník, majitelem je stát, potažmo občan. Ale na rozdíl od holandské nebo americké je to česká aukce, kde dražitel důkladnými změnami pravidel postupně vyloučí všechny uchazeče kromě budoucího vítěze, určeného již dávno před aukcí dohodou s dražitelem. Vítěz obvyklé české aukce zaplatí dražiteli náklady a odměnu formou úplatků. Výhody: vše pod kontrolou dražitele, jednoduchost a profesionální provedení. Nevýhody: dražitel a kupující vydělají na úkor majitele, tedy daňového poplatníka.
Rozjíždět obyčejný tendr a tvářit se přitom, že vše probíhá podle nejčistších pravidel, ale pak postupně změnit podmínky v prospěch jistého uchazeče, je typicky české řešení. Háček tkví v tom, že ostatní zájemci o Aero nejsou na mentální úrovni průměrného voliče a díky jejich předvídavosti celý privatizační proces přes veškerou snahu některých kruhů směřoval k tomu, že nemohl vyhrát ten, který vyhrát od počátku měl. Takže se jedna politická strana rozhodla učinit rázný krok: u svých (možná i budoucích) koaličních partnerů si vydupala, že dostane čtyřměsíční oddechový čas, aby po volbách, až bude znovu ve vládě, mohla opět zkoušet postupně dovylučovat z tendru všechny zbývající nepohodlné uchazeče, kteří by mohli jejího spojence v soutěži ohrozit.

  • Našli jste v článku chybu?