Menu Zavřít

Co Kalousek Bruselu nevysvětlil

8. 1. 2004
Autor: Euro.cz

Úředníci unie dostali nelichotivou zprávu o šéfovi českých lidovců

Muž s podivnou minulostí – právě tím zatím zůstává pro zástupce Evropské unie v Praze Miroslav Kalousek. A to i přesto, že se již několik let snaží svou pověst pošramocenou z dob, kdy působil jako ekonomický náměstek na ministerstvu obrany, napravit. Z textu interní zprávy pražské pobočky Evropské komise v Praze, kterou má týdeník EURO k dispozici, vychází ambiciózní lidovec jako muž, který dosud nevysvětlil okolnosti některých pozoruhodných obchodů se zbraněmi o podobným materiálem.

Zenit opět na scéně.

Materiál s názvem Pre-accession Report z listopadu 2003 dostaly podle rozdělovníku na stůl desítky bruselských úředníků. Jaký je jejich dojem z muže, který by se rád stal ministrem české vlády poté, co si přečtou zprávu z Prahy? „… Jako ekonomický náměstek ministra obrany Kalousek zajistil v 90. letech mnoho výhodných obchodů pro (Richarda) Hávu, majitele významných firem Zenit a Omnipol, obchodujících se zbraněmi,“ uvádí se v materiálu. „Spolupráce Kalouska s Hávou začala v roce 1993, kdy česká armáda vyměnila deset stíhacích letounů MiG-29 za deset polských vrtulníků. Hávův Zenit v tomto obchodě figuroval jako zprostředkovatel. Zenit později dostával až čtyři procenta ze všech ministerských objednávek. Všechny kontrakty byly podepsány Kalouskem a provize Zenitu byly značně vysoké,“ pokračuje text. „Kalousek zatím stále pozadí těchto obchodů nevysvětlil,“ uzavírá materiál.
Část o Miroslavu Kalouskovi zabírá většinu kapitoly s názvem „Protikorupční opatření“. Text pak už dále zmiňuje pouze případ pět let staré privatizace Mostecké uhelné společnosti, o kterou se údajně začala kvůli aktuálnímu zájmu jejího majitele – společnosti Appian Group – o Severočené doly zajímat speciální protikorupční jednotka policie.
Dokument dále zevrubně hodnotí – pro interní potřeby Evropské komise - pokrok České republiky při přípravě na vstup do Evropské unie. Českým politikům ani byrokratům by se do rukou dostal neměl. Alespoň ne oficiální cestou. „O něčem takovém opravdu nevíme. Předpokládáme tedy, že jde o interní materiál, ke kterému nemáme přístup,“ sdělila týdeníku Euro mluvčí České mise při Evropských společenstvích Petra Mašínová.

bitcoin_skoleni

Ne zcela ověřené.

„Naše předvstupní zprávy jsou určeny pouze pro vnitřní potřebu (Komise),“ uvedl vedoucí politické sekce Delegace Evropské komise v Praze Christian Bourgin. Současně popřel, že by jeho úřad chtěl jakýmkoli způsobem ovlivňovat českou vnitřní politiku a například budoucí složení české vlády. „Delegace nemá vůbec žádný mandát o něčem takovém s českou vládou diskutovat,“ řekl Bourgin. Uvedl navíc, že citovaná pasáž zprávy - podle které si mají bruselští úředníci udělat obrázek o pokroku České republiky - „nebyla ověřena“. „Předvstupní zprávy Delegace EK někdy obsahují informace, které čerpají ze zpráv tisku a nejsou zcela ověřeny. To byl jistě i případ odstavce, který citujete,“ dodal Bourgin.

Žádná překážka.

Pre-accession Report vznikl v budově pražské Delegace Evropské komise právě v době, kdy Kalousek porazil na sjezdu KDU-ČSL svého rivala, ministra zahraničí Cyrila Svobodu a vystřídal ho na postu šéfa strany. Jeho vítězství pak otevřelo cestu spekulacím o tom, že Kalousek by se měl jako předseda jedné z koaličních stran stát členem vlády, ne-li jejím místopředsedou. Variantu „Kalousek do vlády“ například minulý týden veřejně podpořil i vicepremiér Stanislav Gross. Kalousek sám uvedl, že nemá se svým vstupem do kabinetu problém, podmiňuje ho ale tím, že se stane čtvrtým ministrem za KDU-ČSL. Tedy že nikdo z lidovců z vlády neodejde, a strana dostane naopak jeden post navíc.
Premiér Špidla zatím všechny novinářské otázky na rekonstrukci vlády odráží slovy, že se uvidí, až přijde čas. Nemůže ho nyní ovlivnit – v Kalouskův neprospěch - zpráva pražské pobočky Evropské komise? Zřejmě ne. „Nemám žádné relevantní informace, jež by text, který jste mi zaslal, potvrzovaly,“ sdělil minulý čtvrtek týdeníku EURO ministerský předseda.
Kalousek působil na ministerstvu obrany celých pět let, od ledna 1993 do ledna 1998. Měl na starosti rozpočet a „akviziční procesy“, tedy i nákup a prodej materiálu. Odborníci i jeho političtí protivníci často kritizovali hospodaření ministerstva v „Kalouskově éře“, poukazovali například právě na to, že úřad přiděloval významné množství zakázek firmám Zenit a Omnipol, které ovládal podnikatel Richard Háva. Toho Kalousek veřejně nazval svým přítelem, se kterým čas od času zajde na „pivo a guláš“. Faktem ale zůstává, že Kalouskovi zatím nikdo nic nedokázal, on sám se proti nařčením z korupce vždy velmi tvrdě bránil. „Já z toho ministerstva odešel před třemi a půl lety, domníváte se, že kdyby byl stín pochybnosti o mém nepoctivém chování, že kdyby tam po mně zůstalo cokoliv, za co bych měl být stíhán, šetřen, měla by být po mně vymáhána škoda, že současné ministerstvo a současná vláda by to nechala být?!“ řekl například v červenci 2001.

  • Našli jste v článku chybu?