Menu Zavřít

Co když je to normální?

10. 2. 2010
Autor: Euro.cz

Většina manažerů nesouhlasí s vykupováním velkých korporací z korupce

Myslíte si, že je správné, aby se velké korporace mohly vykupovat z korupčních skandálů jako v případě stíhaček gripen?

MM25_AI

  • Ano 8,6 %
  • Ne 88,5 %
  • Nevím 2,9 %

Britský protikorupční úřad 5. února zrušil v rámci mimosoudního urovnání s koncernem BAE Systems vyšetřování kvůli údajné korupci, které se týkalo i České republiky. Učinil to poté, co se společně s ministerstvem spravedlnosti USA s firmou dohodl, že zastaví její vyšetřování výměnou za vysokou pokutu. S tím nesouhlasí 88,5 procenta manažerů.
Zásadní otázky se objevují v záporné odpovědi: „Špína, špína a zase jen špína. Co když se však mýlím? Co když je to od počátku lidstva normální a přirozené? Co chceme? Kdo si vymyslel výrazy, jako jsou čest, neúplatnost a odpovědnost? Nejsou to jen pohádky pro idealisty?“ Skeptická je tato záporná odpověď: „Z hlediska vyššího principu mravního to správné není. Odnepaměti je však naše křesťanská civilizace založena na odpustcích a muslimská zase na bakšiši. Pokud s tím právo počítá, nezbývá než vše vzít na vědomí a vnitřně proklít pořádky tohoto světa. To je však asi tak všechno, co s tím lze udělat. Výhled do budoucna? Jiné to nebude.“
Záporně odpovídá i tento respondent: „V každém případě je správné, že korporace zaplatí za trest nějakou částku. A to takovou, jež bude skutečně bolet – například několik miliard eur, které musel zaplatit koncern Siemens. Je jedno, zda to nazveme pokutou, odškodným nebo jinak. V žádném případě by to však neměl být jediný trest. Bylo by totiž jednoduché, kdyby bylo možné trestný čin odčinit jakýmsi odpustkem. Všechny podobné firmy bych na určitou dobu vyřadil z možnosti účasti ve výběrových řízeních. Jedině tato metoda má stoprocentní výchovný charakter, protože ovlivňuje budoucí podnikání, a tudíž může ohrozit existenci společnosti.“
Opačný názor zaujímá další manažer: „Je to faktické přiznání pochybení – korupce. Cena by však neměla být symbolická a stíhání konkrétních fyzických osob jí omezené.“
Dopady rozhodnutí jsou rozebírány v záporné odpovědi: „Oznámení o mimosoudním vyrovnání také znamená za prvé přiznání viny pachatele a s tím související následky v obchodní i morální oblasti. Za druhé úhradu nemalé finanční částky, prakticky pokuty za prokázané jednání. Za třetí úsporu nákladů daňových poplatníků na další případné policejní a soudní šetření, pravděpodobně v důkazní nouzi. A za čtvrté řešení v souladu se zákony země, která vedla šetření. Přiznejme si, že se nám v žádném domácím korupčním skandálu něco takového nepodařilo a všechny kauzy ,vyšuměly‘ do prázdna!“
Věcná je záporná odpověď: „Tím se stal z vyšetřování a posuzování kauzy obchodní případ, za který odpovídající instituce dostanou ,pouze‘ zaplaceno. Pro firmu BAE Systems to představuje další nákladovou položku, kterou zahrne do ceny kontraktu. Pro její konkurenty z toho vyplývá ponaučení, že korupce je i u soudu obhajitelná.“
Kladně se vyjadřuje následující respondent: „Možná že to není morální, ale aspoň z toho ostatní něco mají. Je to lepší, než kdyby zavřeli subalterního úředníka. To by nikomu nic nepřineslo.“
Záporné stanovisko zaujímá další manažer: „Za prvé, pokud by se společnosti mohly z korupce vykoupit, byl by to morální hazard. A nefér vůči těm, kdo se chovají v souladu s právem. Za druhé BAE Systems uplácel v Česku a poškodil Českou republiku, ale daně ze zisku a vykoupení zaplatil ve Velké Británii. Je proto chybou českých orgánů, že věc nedokázaly vyšetřit a umožnily Británii chránit pověst svých firem tímto zahráním do autu. Něco podobného se nedávno stalo s vyšetřováním nekalého soutěžního jednání evropským antimonopolním úřadem. Ten jako první udělil pokutu, jež poté šla do evropského rozpočtu. A národní státy včetně ČR ve stejné věci ji už udělit nemohly a poškození de facto nedostali odškodnění.“
Další záporný názor se vyskytuje v následující odpovědi: „Všichni vědí, že to správné není. Jde o odvěký souboj dobra se zlem. Všichni by chtěli být dobří, ale je nutné přežít a dát lidem práci. A zajistit si nebo pojistit vítězství nad konkurencí. Výsledkem je, že se postupuje nečestně vůči konkurenci a korumpuje. Vlády to většinou chápou. A pochopila to i ta britská v případě vývozu BAE Systems do Saúdské Arábie. Tuto korupci platí spotřebitel v uživatelské zemi, neboť exportní cena je o úplatek navýšena, a proto by to mělo bolet vládu dovozního státu. Ta je však většinou zkorumpovaná a občanům to neřekne.“

Odpovídalo 139 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?