Menu Zavřít

Co nás čeká?

23. 7. 2008
Autor: Euro.cz

Opravy daňových dokladů

S daňovými doklady ve formě faktur, účtenek a dalších dokumentů se všichni podnikatelé a společnosti setkávají takřka každý den - a to jako jejich příjemci i subjekty, které je vystavují. Náležitosti, postup vystavení a další požadované úkony s daňovými doklady definuje zákon o DPH. Přestože správné vystavení daňového dokladu se všemi jeho náležitostmi je základním krokem v podnikání, velice často je ten již vystavený nezbytné měnit a opravovat. Na základě novely zákona o DPH, která pravděpodobně vstoupí v účinnost k 1. lednu 2009, by v této oblasti měla nastat významná změna.

Formy

Zákon o DPH obecně specifikuje dvě situace, kdy může nebo musí být daňový doklad opraven. Proběhne-li následně změna základu daně (popřípadě zrušení určitého plnění) nebo pokud byla uplatněna nesprávná sazba DPH. Důsledky obou situací jsou v současnosti rozdílné nejen z hlediska typu dokladu, ale i ve způsobu vykázání.
Zákon však vůbec nepomýšlí na některé v praxi velmi časté případy, jako je běžná oprava chyb na dokladu, například v označení příjemce, v textu nebo v ceně. Tyto případy lze řešit vystavením jiných dokladů, například pomocí storno dokladu a vystavením nového. V praxi správci daně takové postupy zpravidla respektují, pokud je v souvislosti s vystaveným dokladem časově správně uplatněna DPH.
Změny v základu daně, jako jsou následné slevy nebo zvýšení ceny, jsou řešeny vystavením daňových dobropisů a vrubopisů. V této oblasti by od 1. ledna 2009 neměly nastat výrazné změny. V případě nesprávné sazby DPH jsou vystavovány opravné daňové doklady. Zde lze naopak očekávat od 1. ledna 2009 významné změny.

bitcoin_skoleni

Oprava sazby DPH

Opravné daňové doklady se obecně vystavují, byla-li na faktuře uvedena nesprávná sazba DPH (včetně uplatnění osvobození od ní). V současnosti pak lze opravný daňový doklad vystavit pouze v případě, že nesprávná sazba vede k nedoplatku na DPH. Například pokud byla místo základní devatenáctiprocentní sazby na dokladu uvedena snížená devítiprocentní nebo osvobození od DPH (tedy oprava směrem „nahoru“). V opačném případě (směrem „dolů“) opravu dle zákona provést nelze. Opravné daňové doklady se zároveň vždy vykazují dle data uskutečnění původního plnění, což je zpravidla nezbytné, aby byla provedena oprava již podaného přiznání k DPH.

V rozporu s EU

Uvedený postup je v rozporu s platným evropským zákonodárstvím, a proto by se používání opravných daňových dokladů mělo na základě novely zákona o DPH od 1. ledna 2009 výrazně změnit. Opravné daňové doklady budou vystavovány kdykoli, bude-li na dokumentu uplatněna nesprávná sazba DPH nebo osvobození. Bez ohledu na to, zda nesprávným údajem vznikl nedoplatek, nebo přeplatek na DPH (bude tedy možné provádět opravy „nahoru“ i „dolů“). Lišit se však bude okamžik, kdy se bude oprava vykazovat. Oprava směrem „nahoru“ bude stále vykazována dle data původního plnění. Naopak oprava směrem „dolů“ se bude vykazovat až k datu doručení opravného dokladu plátci. Při opravách směrem „dolů“ bude tudíž opravný doklad řešen obdobně jako daňový dobropis. V těchto případech tedy bude podobně jako u dobropisů podstatné správné prokázání doručení opravného dokladu plátci (například doručenkou nebo příjemcem potvrzenou kopií).
Pokud by tedy v lednu 2009 dodala česká společnost jinému tuzemskému plátci DPH zboží, které podléhá devatenáctiprocentní sazbě DPH, ale fakturu vystavila s devítiprocentní, přičemž opravu provedla v březnu 2009, opravný doklad bude vykázán k původnímu datu dodávky (dodatečným přiznáním k DPH). Pokud by ve stejném případě šlo o zboží, které je od DPH osvobozeno, oprava se vykáže až k datu doručení opravného dokladu, tedy nejdříve v březnu 2009.
Důležitost opravných dokladů by měla po 1. lednu 2009 výrazně vzrůst. V praxi používaný postup, při němž dodavatelé například pro jistotu zdaní zboží a služby, které je možné osvobodit, již nemusí být pro příjemce přijatelný, protože v těchto situacích nebudou moci uplatnit nárok na odpočet DPH. Naopak by měli vyžadovat provedení opravy a vystavení opravného daňového dokladu.

  • Našli jste v článku chybu?