Menu Zavřít

Co s tolika penězi?

9. 11. 2004
Autor: Euro.cz

Velké firmy vydělávají a vyplácejí dividendy svým akcionářům

Vodafone Group přijde 16. listopadu se senzační zprávou. Světový lídr mezi mobilními operátory strávil pět let pohlcováním telekomunikačních podniků z celého světa a utratil stovky miliard dolarů. Nyní pravděpodobně oznámí, že neví, co s penězi. Vedoucí pracovníci tvrdí, že Vodafone v posledních letech nastřádal přes patnáct miliard dolarů v hotovosti, ale akviziční cíle již došly. Proto plánuje, že něco ze svého pokladu rozdělí investorům prostřednictvím vyšší dividendy. „Představenstvo má za to, že je třeba zvýšit částky vyplácené našim akcionářům,“ sdělil v září investorům generální ředitel Vodafonu Arun Sarin. Po prohlášení stouply akcie firmy o devět procent.
Vodafone není sám. Král telekomunikačních fúzí je jedním z mnoha podniků s obrovskými fondy, které nechtějí investovat do nestabilní ekonomiky. Díky nízkým úvěrovým nákladům a silné poptávce z Asie a Spojených států vydělávají evropské firmy ohromné sumy. Ať je to Nokia, BP, Novartis nebo Peugeot, všechny se topí v penězích. Investiční firma Lehman Brothers tvrdí, že v říjnu činily volné peněžní prostředky, jež mohly evropské společnosti použít na dividendy, zpětný odkup akcií, investiční výdaje a snižování zadluženosti, 470 miliard amerických dolarů. Oproti loňsku to znamená vzestup o čtrnáct procent a oproti říjnu předloňského roku dokonce o 72 procent.
Za ty peníze by mohly firmy koupit nové závody a vybavení, přijmout více zaměstnanců nebo zatočit s konkurencí. Před pěti lety by to všechno udělaly. Dnes ale ukládají prostředky do bank a vyplácejí je akcionářům ve formě zpětného odkupu akcií a zvyšování dividend. Zvlášť aktivní jsou ve Velké Británii. Podle britského Národního statistického úřadu činily zpětné odkupy akcií v první polovině letošního roku 11,2 miliardy dolarů, což představuje oproti prvním šesti měsícům loňského roku nárůst o 72 procent. To je poměrně konzervativní přístup v porovnání s bezhlavým investováním 90. let. „Když to porovnáme se situací před pěti lety, chovají se firmy rozumně,“ uvádí Michael O'Sullivan, šéf globální kapitálové strategie londýnské pobočky State Street Global Markets.
Mezi nejvýdělečnější evropské podniky patří naftařské společnosti, finanční instituce a telekomunikační firmy. Bilance telekomů se dramaticky změnily v posledních dvou letech, kdy jim nízké úrokové sazby umožnily refinancovat i splatit úvěry a ještě zbylo na investice. Lidé z Lehman Brothers tvrdí, že kromě Vodafonu zřejmě navýší dividendy britský mobilní operátor mm02, Deutsche Telekom a Telecom Italia. Celkově analytici odhadují, že částky vyplácené telekomunikačními firmami porostou v každém z následujících dvou let o dvaadvacet procent.
Na pěkné peníze si přijdou i firmy vyrábějící komunikační technologie. Například mobilní gigant Nokia měl koncem září v hotovosti 15,1 miliardy dolarů, zčásti díky vyšším tržbám svých sítí a multimediálních divizí. Ve třetím čtvrtletí utratila finská firma 673 milionů dolarů za zpětný odkup 55 milionů akcií.
Společnosti, jako je Nokia, by si zasloužily medaile za prozíravé řízení. Skutečnost, že své peníze neinvestují do fúzí a zlepšování kapitálové struktury, však zároveň vysílá špatný signál, protože prozrazuje, že nemohou najít kvalitní investiční příležitosti. Vrcholoví pracovníci přiznávají, že nechtějí budovat nové průmyslové kapacity v pomalu rostoucí Evropě. Navíc mají obavy, že v příštím roce poleví růst americké ekonomiky a zbytek světa stáhne s sebou. „Lidé mají obavy z velkého poklesu americké spotřeby,“ vysvětluje Peter Oppenheimer, šéf strategie evropského portfolia londýnské pobočky firmy Goldman Sachs. „V USA zažila spotřeba takový boom a zároveň má tak velký podíl na HDP, že se lidé bojí agresivně investovat.“
Nedoufejte, že evropské haldy peněz by v nejbližší době přinesly boom fúzí a akvizic, a to dokonce ani malý. „Po letech rapidního růstu se teď všichni snaží o zachování hotovosti,“ konstatuje Clive McDonnell, specialista na evropskou strategii londýnské pobočky agentury Standard & Poor's. Rozhodně je to však lepší, než kdyby peníze rozházeli.

bitcoin školení listopad 24

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Vladimír Nový, www.LangPal.com

  • Našli jste v článku chybu?