Události uplynulých dní nenechaly chladného zřejmě nikoho z nás. Ruský prezident Vladimir Putin rozpoutal na Ukrajině válku, která vyhnala ze svých domovů desetitisíce lidí a zanechala za sebou mnoho mrtvých na obou stranách.
Sám se v rodné zemi těší velké míře popularity. Tedy údajně. Skutečnost však je taková, že pokud by tamní obyvatelstvo mělo k dispozici nezkreslené informace o tom, co se na západ od hranic Ruska aktuálně odehrává, mnoho věcí by dozajista bylo jinak.
Státní média mluví o „speciální vojenské operaci“, která má za cíl zbavit Ukrajinu „neonacistů“. Že zde ve skutečnosti vypukla Kremlem vyprovokovaná válka v plném rozsahu, kvůli níž umírají i ruští vojáci, se obyvatelé Moskvy, Petrohradu, Kazaně, ale i dalších ruských měst už povětšinou nedozví. Přitom i oni na ni už několik dní tvrdě doplácí. Tamní ekonomika začíná krachovat, rubl se propadá, dochází k prudkému zdražování, burza zůstává nadále zavřená, zatímco devizové příjmy firem se znárodňují.
Dokud však nezjistí, kdo za jejich současné trable nese skutečnou vinu, jen stěží vyjdou masově do ulic, aby dali Putinovi a jeho poskokům v čele s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a premiérem Dmitrijem Medveděvem jasně najevo, že v dnešní civilizované společnosti jsou jejich choutky na obnovu Sovětského svazu zcela mimo mísu. Tím spíš ne pod výhrůžkou zatčení a pobytu ve vězení, který se může v důsledku současné situace protáhnout i na několik let.
Pomoci vyburcovat ruské občany (alespoň ty, kteří sdílejí některé z nejzákladnějších hodnot a principů naší západní společnosti) k činům podobným těm, na něž v Česku vzpomínáme minimálně vždy 17. listopadu, a ujistit je, že jejich ekonomické trable sdílíme, a zároveň jim i ukázat, že za ně nemůže nikdo jiný než jejich vlastní prezident, můžeme my všichni. A to přirozeně pomocí sociálních sítí. Protože ač dokážou mnohdy způsobit řadu kontroverzí, stále platí, že s člověkem na druhém konci světa se lze v dnešní době nejsnáze spojit právě a jen skrze ně.
„Sociální sítě se staly zásadním nástrojem šíření informací, zpravodajství, ale také dezinformací a propagandy. V napadení Ukrajiny Ruskem jsou pro Moskvu jak nástrojem šíření propagandy a budování falešného obrazu o válce na Ukrajině (té, které Rusko příhodně odmítá říkat válka), ale zároveň nepříjemným médiem, které umožňuje přístup k pravdě,“ potvrzuje internetový publicista a odborník na sociální sítě Daniel Dočekal.
„Rusko se je tak společně s dalšími ,nehodícími se‘ sdělovacími prostředky snaží na jedné straně blokovat, na straně druhé ale nasazuje enormní prostředky, lidské i finanční, pro využití sítí pro šíření vlastní propagandy. Aktivně působí na samotné občany Ruska, ale stejně tak je aktivní celosvětově. Na Ukrajině šíří lži a výmysly, podrývá autoritu vedení země, vyvolává pochybnosti a strach. Ve světě, včetně Česka, vykresluje válku ve svůj prospěch, vyvolává nenávist proti Ukrajině, snaží se rozvrátit a rozeštvat společnosti,“ popisuje Dočekal dále pro Euro.cz.
Západ na jednání Kremlu reaguje, jednou z nejaktivnějších organizací, které se snaží obyčejným Rusům ukázat rozsah škod způsobených jejich armádou, je například hackerské hnutí Anonymous. A přidávají se i další: „Technologické společnosti i vlády řady zemí už proti kremelské propagandě začaly zasahovat. Omezují šíření, blokují dezinformační weby, hledají a mažou celé farmy falešných účtů. Rusko dělá to samé, blokuje média, kde by se Rusové mohli dozvědět pravdu, potlačují kritiky, opozici. Vytvářejí obrovské množství dezinformací a lží.“
Do informačního boje proti Putinovi a jeho vládě se může zapojit každý z nás. Jak konkrétně? „Pomoci můžeme tak, že se budeme snažit do Ruska ,dodat‘ informace, které tamní režim blokuje a zatajuje. O válečných zločinech, útocích, mrtvých, neúspěších v postupu Ruska. Je možné je přímo předávat přátelům a známým, které v Rusku máte, pokud budete schopni použít bezpečné (šifrované) nástroje jako je alespoň WhatsApp či Signal. Šifrované proto, aby nikdo cestou nemohl informace odposlouchávat či blokovat,“ nabádá Dočekal.
„Stejně tak ale můžeme pomoci i přátelům a známým v jiných zemích či doma. Fake news či falešné účty je potřeba nahlašovat a lži a dezinformace vyvracet přidáním vysvětlujících informací a uvedením na pravou míru,“ uzavírá odborník na sociální sítě s tím, že je nesmírně důležité, aby lidé věnovali dostatek času ověřování faktů, přebírali je pouze a jen z důvěryhodných zdrojů a nespoléhali se na to, že něco zjištěné jenom z jednoho místa je automaticky platné.