Počítačový průmysl
Společnost Compaq čeká změna strategie. Firma se bude muset rozhodnout, jakým směrem se chce v budoucnu vydat. Dosavadní hlavní manažer Eckhard Pfeifer byl odvolán, ale nový šéf společnosti zřejmě nebude jmenován dříve než za půl roku. Zatím se vesla chopili tři členové představenstva.
Zasedání představenstva společnosti Compaq mělo v neděli 18. dubna dramatický průběh. Předcházelo mu oznámení hospodářských výsledků největšího světového výrobce počítačů za první čtvrtletí letošního roku. Příjmy společnosti nepříjemně překvapily Wal l Street. Ani z poloviny nesplnily očekávání investorů a cena akcií Compaq klesla v reakci na toto oznámení během jediného dne o 22 procent na zhruba 24 dolary za kus.
Představenstvo na svém zasedání hledalo viníka. Za něj byl označen Eckhard Pfeiffer (57), dlouholetý výkonný ředitel Compaqu. Na funkci finančního ředitele zároveň rezignoval Earl Mason, který ovšem podle dostupných zpráv oznámil svůj záměr představenst vu už dříve, protože se rozhodl odejít do zatím blíže nespecifikované firmy.
Problémy Compaqu pramení z nejasné strategie společnosti. Na jedné straně se tento výrobce počítačů soustřeďuje na souboj s konkurenční společností Dell Computers, která prodává své výrobky přímo zákazníkům. Mezi výrobcem a zákazníkem tak nestojí žádný další prostředník. Tento způsob prodeje je výhodný v tom, že každý počítač je vyráběn na základě objednávky zákazníka, což výrazně snižuje skladové zásoby i náklady.
Na straně druhé se Compaq snaží udržet krok i se společnostmi typu IBM a Hewlett-Packard, které investují velké peníze do vývoje nových počítačových systémů, a v tomto oboru si tak udržují vedoucí postavení.
„Zdá se mi, že strategie společnosti Compaq je už několik let docela nejasná, uvedl v rozhovoru pro americký deník The New York Times Regis McKenna, prezident konzultační firmy McKenna Group se sídlem v kalifornském Palo Alto, známém technolo gickém středisku. „Snaží se držet krok s různě zaměřenými konkurenty, a tak neustále mění svou strategii. Nejdříve si ovšem musí uvědomit, čeho vlastně chtějí dosáhnout, dodal McKenna. Právě to by mělo být úkolem nového šéfa Compaqu, který nah radí Pfeiffera.
Eckhard Pfeiffer vystřídal v roce 1991 historicky vůbec prvního šéfa společnosti Roda Caniona. Také tento převrat v podnikovém managementu proběhl podobně jako Pfeifferovo nečekané sesazení. Jeho režisérem byl v obou případech Benjamin Ro sen, spoluzakladatel Compaqu, který společnosti vládne pevnou rukou a ještě před dvěma týdny Pfeiffera hájil.
Pfeifferovi se za posledních osm let podařilo výrazně snížit výrobní náklady a zároveň udržet krok s konkurencí, což přivedlo Compaq na první místo mezi světovými výrobci osobních počítačů.
Před rokem a půl však společnost oznámila, že mění svou strategii. Cílem měl být přímý prodej zákazníkům, který udělal miliardáře ze zakladatele texaské společnosti Dell Computer Michaela Della.
Manažerům společnosti Compaq se sice podařilo snížit zásoby, ale nikdy nedosáhli efektivity, která stála za skvělými výsledky Dellu. Na pouze dílčím úspěchu, který Compaq při kopírování nové strategie prodeje dosáhl, profitoval právě Dell. A to nej prve na trhu přenosných počítačů, později však i u serverů a výkonných počítačů.
Dočasným šéfem společnosti Compaq se nyní stane sám předseda představenstva Benjamin Rosen. „Řekl mi, že se stěhuje do Houstonu (sídlo společnosti Compaq - pozn. redakce), ale raději by prý hrál golf, cituje americký ekonomický týd eník Business Week šéfa Microsoftu Billa Gatese, který s Rosenem hovořil den po odvolání Pfeiffera.
Sám Rosen (66) si před sebe klade následující cíle. „Musíme lépe řídit společnost a rychleji se rozhodovat. Když se budeme více snažit, zrychlíme náš růst. Naše velikost je přínosem, ale to není všechno, uvedl v rozhovoru pro Business Week.
Rosen stojí v čele představenstva Compaqu už šestnáct let a původně podnikal jako rizikový investor. Na postu hlavního manažera by měl podle odhadu analytiků setrvat nejméně půl roku. Tak dlouho bude zřejmě trvat Compaqu, než za Pfeiffera najde adekvátní náhradu.
Spolu s Rosenem bude podnik řídit ještě Frank Doyle (67), který do společnosti Compaq přišel z firmy Digital Equipment. Právě tuto firmu Compaq v lednu odkoupil za 8,4 miliardy dolarů. Třetím manažerem bude Robert Ted Enloe (60), který je členem Rosenova představenstva a předtím, než nastoupil do Compaqu, se živil jako majitel realitní kanceláře v Dallasu. Všichni tři budou sedět v jedné kanceláři v houstonské centrále.
Někteří analytici ovšem upozorňují, že navzdory všem svým kvalitám, má Rosen i jedno slabé místo. Zatím ještě nikdy neřídil denní provoz tak velké společnosti, jako je Compaq.