Menu Zavřít

ČR dnes slaví den daňové svobody

10. 6. 2011
Autor: profit

Dnešek je dnem, kdy občané ČR mohou slavit pomyslné osvobození od placení státu – den daňové svobody.

ČR dnes slaví den daňové svobody

Foto: Profimedia.cz

Exkluzivní studie zaměřená na státy EU ukazuje, jak dlouho musejí občané členských států v roce 2011 pracovat na státní výdaje a od kdy si mohou ponechat výdělky pro sebe. Na Českou republiku připadá den daňové svobody právě na 10. června.

Situace  je  znepokojivá.  šest  z 27  států  EU  bere  svým  občanům  více  než  polovinu  toho,  co  si typický  pracovník  vydělá  a  to  prostředníctvím  sociálních  příspěvků,  daně  z příjmu  a  přidané hodnoty.  Pradoxní  je,  že  navzdory  už  dříve  vysokému  daňovému  zatížení,  rozpočtové  schodky nadále v Evropě rostou rychlostí jako nikdy předtím,“ řekla spoluatorka studie a ředitelka IEM Cécile Philippe.

Studie publikovaná New Direction – Foundation for the European Reform and Institut économique Molinari (IEM), jejichž partner jsou v ČR Centrum pro studium demokracie a kultury a CEVRO – Liberálně-konzervativní akademie vypočítává, jak velký podíl svého platu odevzdává typický zaměstnanec státu na svých daních. Základem studie jsou data poskytnutá společností Ernst & Young. Použitím stejné metodologie ve všech členských státech EU byly vypočteny tyto dny daňové svobody 2011:

Kypr: 13.března       

Malta: 16.dubna

Irsko: 10.května       

Lucembursko: 17.května       

Spojené království: 17.května       

Bulharsko: 18.května       

španělsko: 19.května       

Portugalsko: 29.května       

Slovinsko: 3.června       

Polsko:  7.června       

Dánsko: 7.června       

Česko: 10.června       

Estonsko: 11.června       

Řecko: 12.června       

Finsko: 12.června       

Slovensko: 15.června       

Nizozemí: 17.června

Litva: 19.června       

Lotyšsko: 22.června

Itálie: 1.července

Rumunsko: 1.července

švédsko: 10.července

Německo: 11.července

Rakousko: 23.července

Francie: 26.července

Maďarsko: 29.července

Belgie: 4.srpna

Hlavní zjištění studie:

•    Daně v Evropě vzrostly. Průměrná úroveň zdanění v EU se oproti roku 2010 zvýšila zhruba o 0,25 %, což je hlavně důsledek vzrůstu DPH ve 13 členských státech.

•    Zavedení rovné daně vedlo například v Maďarsku o zkrácení doby práce pro stát o 9 dní. Navzdory tomu však mají obecně státy s rovnou daní vyšší daně (průměrně 46,4%), než státy s progresivním zdaněním (průměrně 43,3%).

MM25_AI

•    Celkem 42,8 % odvodu daně představuje sociální pojištění. Na rozdíl od hrubé mzdy o této částce mnoho zaměstnanců v členských státech EU často neví.

Spoluautor,  James  Rogers,  k použité  metodice  poznamenal:  „Řada  výzkumných  institutů v Evropě  odvádí  výbornou  práci  při vypočítávání  dne  daňové  svobody  pro jejich  zemi.  Vzhledem k rozdílným metodikám je ale velice složité porovnávat tyto výpočty v celoevropském měřítku. To, že  jsme  uplatnili  jeden  vzorec  na  všechny  členské  státy,  nám  umožňuje  porovnávat  ‘jablka s jablkami‘ a tím získat unikátní srovnání daňové zátěže ve většině Evropy.“

  • Našli jste v článku chybu?