Menu Zavřít

ČSSD se topí v Babišových dluhopisech

18. 5. 2017
Autor: Redakce

Stokrát opakovaná mantra ČSSD, že šéf hnutí ANO a miliardář Andrej Babiš – slovy premiéra Bohuslava Sobotky – „důkladně ojebal stát“, když využil mezeru v zákoně a koupil si nedaněné korunové dluhopisy svého Agrofertu – se už stává trochu omletou. A evidentně se neprojevuje tak, jak by si sociální demokraté přáli: tedy především v poklesu preferencí ANO.

Od aféry s korunovými dluhopisy ze začátku roku si ANO stále udržuje před ČSSD náskok. A za viníka vládní krize považuje pořád více lidí Sobotku než Babiše.

Naposledy vytáhli představitelé ČSSD kartu korunových dluhopisů tento týden, když Sobotka odmítl jmenovat Babišovu náměstkyni Alenu Schillerovou na post ministra financí. Podle něj je odpovědná za vlažný přístup ke kontrolám firem, které vydaly jednokorunové dluhopisy. Neboli: financové se podle Sobotky dostatečně nečiní v Agrofertu. O ostatní firmy premiérovi jistě tolik nejde.

O tom, že Babiš „důkladně ojebal stát“, se tak ČSSD evidentně voliče nedaří přesvědčit. A to z několika důvodů. Asi nejdůležitějším je to, že nedokážou dostatečně poutavě voličům prodat obraz zlého miliardáře, který se přiživil na státu.


Dluhopisy a Čapí hnízdo nejsou zdaleka jediné Babišovy průšvihy. Čtěte:

Čeho se bojí Babiš? Dosud opomíjené kauzy, které mohou šéfovi ANO zlomit vaz

Andrej Babiš

Babišovo mléko je trochu… předražené. Čtěte:

Babišovo předražené mléko. Další ukázka, jak Agrofert vydělává na státu

 Agrofert


Problém je, že Babiš neudělal nic nelegálního a využil jako podnikatel díru v legislativě, kterou odhalil pro veřejnost v roce 2011 tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek, který chtěl za každou cenu uspět při nabídce státních dluhopisů veřejnosti a „osladil“ tímto způsobem jejich nákup českým drobným investorům. Údajně navíc Babišovi využití korunových dluhopisů navrhli daňoví poradci.

Vtip je v tom, že ze základu daně korunových dluhopisů se odváděla srážková 15procentní daň, ale zaokrouhlovala se na celé koruny dolů. Fakticky tak investor do dluhopisů z výnosů nic neodváděl.

A této „Kalouskovy“ finty pochopitelně následně využila celá řada firem jako Tipsport, UniCredit Bank, Československá obchodní banka, Český Aeroholding, CPI Group či ČD Cargo. Daňová správa tak bude mít co dělat. Zvlášť pikantní by bylo, kdyby se pořádně zaměřila na ČSOB, které Sobotka v roli ministra financí šel tolik na ruku.


Čtěte další komentáře k aktuálnímu dění:

Berňák v karuselu

Co ukázala Babišova náměstkyně


Přestože nákup dluhopisů nebyl nelegální, ČSSD by jej mohla využít při kampani. Pro běžné lidi je ale téma příliš složité a sociální demokraté ho zatím nedokázali jednoduše prodat. Navíc Babiš jim sám dovedně vyfoukl vítr z plachet, když řekl, že peníze, které ušetřil na daních, rozdá na charitu.

Je jisté, že Babiš po odchodu z ministerstva financí, zahájí spanilou jízdu po Česku, kde bude rozdávat miliony zleva, zprava. Sociální sítě zaplní jeho snímky, jak přispěl na léčbu těžce nemocných, na invalidní vozík a další bohulibé účely. A to si musí každý přiznat, že Babiš je v kontaktní kampani oproti Sobotkovi v takové převaze jako Real Madrid vůči FC Horní dolní.

Pokud ČSSD nenajde způsob, jak příběh o korunových dluhopisech prodat, měla by raději urychleně najít jiné téma. Zatím je totiž až příliš těžkopádná a voliče už tím začíná unavovat.

MM25_AI

Čtěte: 14 důvodů, proč by Andrej Babiš neměl být ministrem financí:

Přečtěte si další komentáře Vladana Gallistla:

Zeman neví o „dolních deseti milionech“ vůbec nic

Nečekaný dárek z Hradu pro Sobotku

Mračna z USA i Číny

Tragická komunikace „komunikátora roku“


  • Našli jste v článku chybu?