Menu Zavřít

ČSÚ: Důvěra v českou ekonomiku se v únoru snížila

22. 2. 2011
Autor: profit

Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v únoru meziměsíčně snížila. Souhrnný ukazatel důvěry proti lednu klesl o 1,5 bodu, snížila se podnikatelská i spotřebitelská důvěra. Meziročně je souhrnný indikátor důvěry o 8,1 bodu vyšší, uvedl dnes Český statistický úřad.

Foto: Profimedia

Důvěra spotřebitelů se v únoru meziměsíčně snížila o 1,7 bodu. Mezi podnikateli důvěra klesla o 1,5 bodu; nejvíce se snížila v průmyslu, kde však zůstává díky předchozímu růstu na relativně vysoké úrovni. Důvěra klesla také ve stavebnictví a ve vybraných službách, v obchodě se důvěra zvýšila. Ve srovnání s nízkou hodnotou v únoru 2010 je důvěra podnikatelů o 10,5 bodu vyšší.

Spotřebitelé mají obavy z pokračující relativně vysoké nezaměstnanosti, dopadů vládních úsporných opatření na jejich příjmy a připravovaných vládních kroků s vlivem na růst cen například v důsledku sjednocení sazby daně z přidané hodnoty,“ zhodnotil analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Oldřich Körner.

Ze šetření mezi spotřebiteli v únoru vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají větší zhoršení celkové ekonomické situace než jejich vlastní finanční situace. “Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v únoru dále snížil. Úmysl spořit se značně snížil. Respondenti nepovažují současnou hospodářskou situaci za vhodnou ke spoření a zároveň i nadále hodnotí současnost jako ne příliš vhodnou pro pořizování velkých nákupů,“ uvedl ČSÚ.

V průmyslu se v únoru hodnocení současné celkové ekonomické situace nezměnilo. Hodnocení celkové i zahraniční poptávky se oproti lednu snížilo. Zásoby se podle respondentů zvýšily. “Respondenti očekávají pro příští tři měsíce mírné zrychlení výrobní činnosti i mírné zvýšení zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou vyšší než v lednu,“ popsali statistici.

Celkově se důvěra v průmyslu vlivem únorového snížení poptávky a vzrůstu zásob meziměsíčně snížila o 2,7 bodu. Oproti nízkým hodnotám v únoru 2010 je o 15,6 bodu vyšší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v únoru oproti lednu rovněž nezměnilo a beze změny zůstalo i nízké hodnocení celkové poptávky. Pro příští tři měsíce firmy předpokládají ve srovnání s lednem zpomalení stavební činnosti při poklesu zaměstnanosti. Stavaři odhadují zajištění práce zakázkami na 7,6 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou stejná jako v lednu, pro období příštích šesti měsíců jsou vyšší. Celkově se důvěra ve stavebnictví v únoru po předchozím růstu snížila o dva body a je o 5,5 bodu nižší než před rokem.

MM25_AI

V obchodu v únoru hodnocení současné ekonomické situace meziměsíčně vzrostlo. Podle mínění obchodníků se v únoru mírně zvýšily zásoby. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v lednu. Celkově důvěra v obchodě meziměsíčně stoupla o 3,3 bodu a v meziročním srovnání je o 8,3 bodu vyšší než v únoru 2010.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v únoru ve srovnání s lednem snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se zvýšilo, její očekávání pro příští tři měsíce se snížilo. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v lednu. Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci mírně snížila o 0,7 bodu, ale v meziročním srovnání je o 6,6 bodu vyšší.

  • Našli jste v článku chybu?