Celková důvěra v domácí ekonomiku se v srpnu meziměsíčně snížila, souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) klesl o 1,3 bodu, meziročně je nižší o 3,3 bodu. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
Foto: Profimedia.cz
Indikátor důvěry podnikatelů se v srpnu meziměsíčně snížil o jeden bod. Důvěra se snížila v průmyslu a ve vybraných službách, ve stavebnictví se důvěra nezměnila a v obchodě se zvýšila. Ve srovnání s hodnotou v srpnu 2010 je důvěra podnikatelů o 1,4 bodu nižší. S výjimkou stavebnictví je důvěra ve všech ostatních sledovaných odvětvích vyšší než v průběhu recese.
V průmyslu se v srpnu hodnocení současné celkové ekonomické situace snížilo. Hodnocení současné celkové poptávky se snížilo také, stále příznivé hodnocení zahraniční poptávky se nezměnilo. Zásoby se podle respondentů nepatrně zvýšily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce neměnnost výrobní činnosti i zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři měsíce jsou nižší než v červenci, pro příštích šest měsíců jsou stejná. Celkově se důvěra v průmyslu meziměsíčně snížila o 1,7 bodu a oproti hodnotám v srpnu 2010 je o 3,7 bodu nižší. V porovnání s nízkými hodnotami v době recese je důvěra stále na výrazně vyšší úrovni a převyšuje i její dlouhodobý průměr.
Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v srpnu oproti minulému měsíci téměř nezměnilo. Stále nízké hodnocení celkové poptávky se o něco zlepšilo. Pro příští tři měsíce respondenti očekávají mírné zhoršení ve vývoji stavební činnosti při nižší zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 8,4 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou o něco lepší než v červenci. Celkově se důvěra ve stavebnictví v srpnu meziměsíčně nezměnila a je o pět bodů nižší než před rokem.
V odvětví obchodu se v srpnu ve srovnání s červencem nezměnilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v srpnu snížily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou vyšší než v červenci, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně zvýšila o 3,7 bodu a v meziročním srovnání je o 5,7 bodu vyšší než v srpnu 2010.
Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v srpnu ve srovnání s červencem snížilo hodnocení současné ekonomické situace i hodnocení poptávky. Její očekávání pro příští tři měsíce se však zvýšilo. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou stejná jako v červenci, pro příštích šest měsíců jsou vyšší. Celkově se důvěra ve vybraných službách meziměsíčně snížila o jeden bod a v meziročním srovnání je o 1,3 bodu vyšší.
Indikátor spotřebitelské důvěry se v srpnu meziměsíčně snížil o 2,7 bodu a ve srovnání se srpnem 2010 je o 11,2 bodu nižší. Ze šetření mezi spotřebiteli v srpnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců stále obávají zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v srpnu značně zvýšil. Úmysl spořit se o něco snížil. Respondenti opět označili současnost za dobu nevhodnou pro spoření a nadále se obávají růstu cen.