Menu Zavřít

ČSÚ: Průměrná mzda v ČR stoupla na 24 089 korun

5. 12. 2011
Autor: profit

Průměrná hrubá měsíční mzda stoupla ve třetím čtvrtletí letošního roku o 562 korun na 24 089 korun, což představuje meziroční růst o 2,4 procenta. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad.

Foto: Profimedia.cz

Reálně mzda vzrostla o 0,6 procenta, protože spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 1,8 procenta. Objem mezd vzrostl o dvě procenta, počet zaměstnanců poklesl o 0,3 procenta.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila nominálně o 2,7 procenta, reálně o 0,9 procenta, v nepodnikatelské sféře se zvýšila nominálně o 1,1 procenta, reálně se snížila o 0,7 procenta.  Proti předchozímu čtvrtletí vzrostla průměrná mzda ve třetím čtvrtletí 2011 po očištění od sezónních vlivů o 0,5 procenta.

bitcoin_skoleni

I když jen minimální, stále růst, průměrné mzdy je dokladem toho, že se v ekonomice najdou firmy, kterým se daří, či které si uvědomují, že určité pozice se vyplatí řádně ohodnotit. V následujícím roce čekáme spíše stagnaci mezd. Přispěje k ní již nastupující ekonomické ochlazení. Z nominálních mezd nám také ukousne inflace, která bude podle očekávání v příštím roce vyšší než letos. Neočekáváme ani výraznější tlaky na růst mezd ze strany zaměstnanců, neboť pro většinu z nich bude prioritou udržet si zaměstnání. Tvrdá vyjednávání o růst mezd tak v následujících letech nejspíš nebudou plnit první stránky novin. Přesto by zaměstnavatelé neměli zapomínat, že klíčové pracovníky je potřeba motivovat, a to i finančně. Navzdory složité ekonomické situaci je tak stále třeba sledovat trendy odměňovánívývoje na trhu práce, aby firmám klíčoví zaměstnanci neodcházeli,“ upozorňuje Andrew Krenek, ředitel v oddělení Poradenství při řízení lidských zdrojů PwC v ČR.

V prvním až třetím čtvrtletí 2011 dosáhla průměrná mzda výše 23 726 korun, v meziročním srovnání činil přírůstek 521 korun (2,2 procenta). Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 1,8 procenta, reálná mzda vzrostla o 0,4 procenta.

  • Našli jste v článku chybu?