Maloobchodní tržby v březnu meziročně vzrostly bez očištění o sezónní vlivy o 2,1 procenta po únorovém zvýšení o 6,5 procenta. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad.
Foto: Profimedia.cz
Březnový růst tržeb tuzemského maloobchodu byl ovlivněn zejména prodejem motorových vozidel a nepotravinářského zboží. Růst tržeb v březnu tak byl nejslabší od začátku letošního roku.
Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny klesly v březnu reálně meziměsíčně o 1,1 procenta a meziročně očištěné pouze o vliv počtu pracovních a kalendářních dní vzrostly o dvě procenta.
Čísla zůstala za očekáváním analytiků, kteří předpokládali růst vesměs mezi třemi až 3,5 procenty. “Konsensus trhu byl na hranici 3,5 procenta, takže dnešní číslo zaostalo za očekáváním. K vynikajícím výsledkům v lednu a únoru přispěl také fakt, že loni v lednu tržby maloobchodníkům klesaly o 3,6 procenta a v únoru o 2,9 procenta. Loňský březen byl po dlouhé době prvním měsícem, kdy tržby naopak rostly a to o 0,5 procenta,“ uvedl Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin.
K meziročnímu růstu maloobchodních tržeb bez očištění o 2,1 procenta v březnu přispěl při stejném počtu pracovních dní letos i loni prodej a opravy motorových vozidel, a to o 2,4 procentního bodu. Pozitivní vliv mělo také nepotravinářské zboží, jehož příspěvek k růstu činil 0,6 procentního bodu. Opačně v březnu působil prodej pohonných hmot (snížení o 0,8 procentního bodu) a potravin (snížení o 0,1 procentního bodu).
Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se v březnu snížily reálně meziměsíčně o 1,6 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny i neočištěné se zvýšily o 7,3 procenta. Stejný růst zaznamenaly v březnu tržby za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů, tržby za opravy se zvýšily o 7,5 procenta.
V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot sezonně očištěné tržby v březnu klesly reálně meziměsíčně o 0,8 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny o 0,4 procenta shodně jako bez očištění. Tržby za pohonné hmoty se snížily o 7,8 procenta a za potraviny o 0,5 procenta. Za nepotravinářské zboží se naopak zvýšily o 1,9 procenta.
Po nadějných výsledcích v lednu a únoru tak podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka přinesl březen zmírnění optimismu a indikaci, že oživení domácí poptávky není nijak překotné. “Aktuální údaje z maloobchodu ukazují, že pokles nezaměstnanosti a růst mezd jsou příliš pomalé, než aby výrazněji podpořily poptávku domácností. Ta nyní přispívá k růstu hrubého domácího produktu minimálně,“ řekl Marek.
Domácí poptávku ještě nějakou dobu budou podle Marka brzdit vládní reformy. “Snižování rozpočtového schodku se do poptávky promítá skrze snižování mezd ve státním sektoru. K tomu přibude negativní dopad na poptávku po zvýšení snížené sazby DPH a škrtech v sociálních dávkách,“ dodal Marek s tím, že za této situace není nutné obávat se inflace. Po zohlednění vlivu regulovaných cen a výkyvů v cenách energií a potravin zůstává česká ekonomika v deflaci.