01
Nechte plavat Warrena Buffetta
Nečtěte příběhy o Warrenu Buffettovi jinak než pro pobavení. Ten člověk je, jak známo, král investorů a vlastní díky tomu víc miliard dolarů než autor tohoto textu korun na hotovosti.
Je to také žoviální a milý děda, který by se rád trochu víc zdanil, a leží mu na srdci mnoho pěkných věcí.
Kromě toho strávil posledních osmdesát let důsledným studiem výročních zpráv tisíců – především – amerických firem, takže se o nich leccos dozvěděl. Nemáte-li podobnou průpravu (a když čtete tento text, asi nemáte), nelezte mu do zelí. Vězte, že každičký dolar, který Buffett svým investováním do akcií vydělal, mu v podstatě věnoval někdo jako vy.
Uvažte, že Buffett je jeden jediný, ačkoli na zeměkouli funguje bratru stamiliony investorů, mezi nimi mnoho schopných profesionálů. Budete-li sami investovat, budete de facto sázet na to, že někde udělali chybu. Oni se na vás koukají stejně. Budete-li investovat po vlastní ose, jako byste začátkem července odjeli do Londýna, že si to ve Wimbledonu rozdáte s Rogerem Federerem, co kdyby.
Porazí vás první babička uklízečka, na kterou narazíte na chodbě. I sázka ve Sportce má statisticky vzato lepší vyhlídky.
02
Pozor, reklama!
Neřiďte se investičními tipy (s výjimkou těch, které najdete v Hipsteru, pochopitelně). Za drtivou většinou textů, které doporučují investici do projektu, firmy, produktu či záměru XY, stojí někdo, kdo má přímý zájem na tom, abyste takovou investici provedli. Vydávat písmenka stojí peníze a zadarmo ani kuře nehrabe.
Vezměte si takové investice do diamantů. „Diamanty jsou bezpečnou investicí s relativně stabilní, neustále rostoucí hodnotou.
Jejich cena by měla přirozenou cestou stoupat spolu se stále prudším poklesem produkce,“ praví jeden takový běžný reklamní materiál. To vše je pravda. Kromě toho víme, že diamanty jsou nejlepším přítelem děvčete, a také, že jsou věčné.
To druhé může naneštěstí také znamenat, že se jich – na rozdíl třeba od akcií – nemůžete zbavit ve chvíli, kdy byste to potřebovali. Co se stane? Zaplatíte slušnou sumu jen za zprostředkování prodeje, klidně ve výši 15 až 20 procent. K tomu přičtěte dvacetiprocentní daň a zjistíte, že byste potřebovali, aby cena diamantu stoupla mezi vaším nákupem a prodejem minimálně o 35 procent, abyste se dostali zpátky na nulu. A to ještě nebereme v potaz výkyvy kurzů (počítáme-li, že máte příjem v korunách, kdežto cena diamantů bude nejspíš v amerických dolarech), které mohou cenou také pěkně zahýbat.
Reklama nelže, ale pravděpodobnost, že vyděláte, je nižší než třeba v ruletě, která je investiční strategií na draka.
03
Milé, hodné firmičky
Když už nedáte jinak, střežte se firem, které nosí na odiv svoji užitečnost, měkkosrdcatost, nebo dokonce společenskou odpovědnost. „Vydělávat peníze akcionářům,“ píše neocenitelný Matt Levine z Bloomberg View, jinak bývalý investiční bankéř u Goldman Sachs, „není nijak noblesní poslání. Okolní svět to ví, a vyžaduje proto po takových firmách a jejich managementu, aby respektovaly čitelná pravidla.“
Když naopak firma definuje sama sebe jinak, píše Levine (konkrétně měl na mysli Facebook, ale platí to obecně), hrozí, že takové poslání jaksi ubere povinnosti členů vedení spravovat firmu řádným způsobem na naléhavosti. Já se tady starám o budoucnost lidstva, tak mě nebuzerujte se čtvrtletními výsledky, řekne takový generální ředitel První lidumilné, a. s., mnohem snadněji, než by se to říkalo předsedovi dozorčí rady firmy Jedovatí ropní otrokáři a spol.
Takže skutečná rada je jednoduchá. Když se v investování nevyznáte, nakupte státní dluhopisy některé ze zemí civilizovaného světa. V tom případě sice při dnešních negativních výnosech o část peněz přijdete, ale aspoň to víte předem a nenapadne vás takhle v sobotu večer konto vybrakovat a koupit ferrari té křehké dívce z Balkánu, kterou jste potkali v baru.
04
Investice do budoucnosti (možná)
Když s tím nechcete mít starosti, vložte své peníze do fondů, které jedou v podobně konzervativních investicích, jako jsou dluhopisy.
Nebo jestli se ve věcech peněz sice nevyznáte, ale rádi byste to změnili, začněte tím, že budete číst Financial Times namísto Hipstera.
Ale nakonec – nikdo vás nenutil být hip a cool. Můžete si za to sami a neříkejte, že vás Hipster nevaroval. Ale jestli už si nemůžete pomoct a mermomocí chcete riskovat investicemi do zelených, veganských, solárních a genderově vyvážených byznysů, máme pro vás investiční platformy (tak si říkají lidé, kteří si ferrari s vaší pomocí skutečně koupí), které vám to spánembohem umožní. Můžete řízně přispět k nápravě světa a doufat, že u toho nezchudnete.
SWELL INVESTING Platforma investuje do „společností, které mají pozitivní dopad na svět“. Vychází z toho, tvrdí její prospekt, že problém dneška je obchodní příležitostí zítřka (své peníze si reklamní textař zaslouží). Investuje do šesti kategorií firem a je na vás, jakou kombinaci si zvolíte. Kategorie se jmenují Zelené technologie, Obnovitelná energie (jestli si myslíte, že je to totéž, nechte si to pro sebe), Nulový odpad, Čistá voda, Zdravý životní styl a Vymýcení nemocí. Minimální investovaná částka čítá 50 dolarů, tedy něco málo přes tisícovku.
MOTIF
Zhruba totéž jako Swell Investing, jen kategorie jsou tři: Udržitelná planeta, Fair pracovní podmínky a Vhodné korporátní chování.
Výhoda je, že veškeré cenné papíry, které přes Motif koupíte, jsou pojištěny do sumy 500 tisíc dolarů. Investice začínají od výše 250 dolarů.
OPENINVEST
Tato neziskovka vám zprostředkuje možnost být svým vlastním brokerem, takže s investicí budete mít víc práce. Výhoda? OpenInvest vám pomůže zfixlovat daně v rámci zákona – tedy pokud daně platíte v USA. Nejmenší počáteční vklad je 100 dolarů.
EARTHFOLIO
Zautomatizovaná investiční platforma, jež se řídí sloganem tvrdícím, že „investice je více než transakce – je to osobní vklad do budoucnosti“; ani tady textař nezahálel.
Funguje prostřednictvím dvou fondů, z nichž jeden se věnuje firmám Udržitelným a druhý Odpovědným. Špatná zpráva je, že konto otevřete až při investici 25 tisíc dolarů, z nichž každoročně zaplatíte 500 coby poplatek manažerům.
HEDGEABLE
Platforma se chlubí tím, že si u ní můžete víc než kdekoli jinde v tomto ranku ušít svoji investici na míru. Nabízí také management vysokých rizik a ochranu před velkými ztrátami (což nejspíš znamená, že používají funkci stop-loss, automatické uzavření pozice při dosažení předem stanovené dolní hranice). Dobrá zpráva je, že do začátku potřebujete jeden jediný dolar.
ELLEVEST
Skutečná perla mezi platformami dbá na to, aby její investice vyhovovaly ženám při započtení všech jejích priorit, včetně větší očekávané délky života. „Investování by nemělo být unisex,“ tvrdí jejich reklama. K otevření konta nepotřebujete ani korunu, což celkem vzato vypadá jako moudrý tah.
WUNDER CAPITAL
Nejspecializovanější ze všech zde uvedených odpovědných platforem. Zabývá se výhradně investicemi do solárních energií ve Spojených státech. Příjemné může být, že odevzdáte peníze (do začátku nejméně tisíc dolarů) a dál nemusíte hnout prstem – zisky vám rovnou přistanou na bankovním účtu v předem stanovené frekvenci – budou-li jaké.