Menu Zavřít

Čtyřleté maximum. Cena ropy Brent poprvé od listopadu 2014 vystoupila na 80 dolarů

17. 5. 2018
Autor: Jan Rasch/Euro

Cena severomořské ropy Brent se dnes poprvé od listopadu 2014 dostala na 80 dolarů za barel. Investoři se obávají poklesu vývozu suroviny z Íránu po obnovení amerických sankcí v době, kdy dodávky ropy na trh jsou již tak dost napjaté. Nejvýše od listopadu 2014 stoupla také cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI).

Kolem 18:25 SELČ cena ropy Brent stoupla o 0,9 procenta na 80,01 dolaru za barel, když během dne vystoupila až na 80,33 dolaru za barel. WTI ve stejnou dobu zdražila o 0,3 procenta na 71,69 dolaru za barel po růstu až na 72,3 dolaru za barel.

Ceny ropy se v obavách z poklesu vývozu z Íránu po obnovení sankcí ze strany USA zvyšují už několik týdnů. Írán je třetím největším producentem ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Těží nyní zhruba 3,8 milionu barelů denně, z toho 2,5 milionu vyváží.

Vývoj ceny ropy Brent Brent Chart

Na druhé straně globální zásoby ropy a produktů z ní v posledních měsících prudce klesly kvůli vysoké poptávce a omezení těžby ze strany největších světových producentů. Analytici očekávají, že zásoby se budou dál snižovat, protože se blíží letní sezona, kdy roste poptávka po benzinu. Růst poptávky má překonat rovněž očekávané zvýšení těžby ropy z břidlic v USA.

„Americké břidlice nynější problémy s dodávkami ropy vyřešit nemohou,“ uvedla ve své zprávě investiční banka Goldman Sachs. Podle ní dodatečná ropa z USA nevykompenzuje ztráty z Íránu, Venezuely a z Angoly. Podle analytiků Goldman Sachs napjatý trh také poskytuje ropnému kartelu OPEC prostor pro ukončení dohody o omezení těžby, aniž by to mělo výrazný dopad na ceny.

Několik bank v posledních dnech zvýšilo odhady vývoje ceny ropy na další období. Zdůvodnily to hlavně napjatými dodávkami suroviny na trh a vysokou poptávkou.

Velká ropná jízda: nejdůležitější byznys planety má před sebou mimořádně divokou sezonu

 Velká ropná jízda

bitcoin_skoleni

Dále čtěte:

Konec snu o polském Kuvajtu. Těžit plyn z břidlic už nikdo nechce

Merkelová se má proč bát. Vattenfall se domáhá 111 miliard za překotný konec jádra

Švédský recept na zelenou budoucnost: Reaktory na 60 let a větrné turbíny

Protiruské sankce ohrožují Nord Stream 2. Evropské firmy tlačí na Trumpa


  • Našli jste v článku chybu?