D A K S l u š o v i c e
Bývalého předsedu Družstevního agrokombinátu Slušovice Františka Čubu odsoudil samosoudce zlínského okresního soudu Ivan Holík za ne- oprávněné podnikání bývalé družstevní banky, zřízené koncem osmdesátých let, k ročnímu žaláři s podmíněným odkladem trestu na tři roky.
Banka vedla podle soudce nejen účty zaměstnanců, ale též cizích klientů. „K tomu neměla oprávnění České národní banky. Dnes obžalovaným rozesílám své rozhodnutí, proti němuž se mohou do osmi dnů od doručení odvolat, řekl Holík. Dodal, že deset měsíců vězení s tříletou podmínkou uložil dále řediteli bývalé slušovické banky Arnoštu Traxlerovi a rovněž Pavlu Drhovi, který vedl družstvo po transformaci. Soudce uvedl, že rozhodl takzvaným trestním příkazem, bez hlavního líčení a výslechů. „Zákon to umožňuje, obžalovaní mají možnost podat odpor do osmi dnů od doručení rozsudku, řekl.
Vysvětlil, že tuto formu používá v polovině soudních případů, kdy obžalovaným hrozí vězení do pěti let. Obvykle se zhruba pětina z nich proti jeho ortelu odvolá. „Na slušovickou kauzu se vztahuje sazba šest měsíců až tři roky vězení, zdůvodnil svůj postup.
„Když jste vstoupil, dostaly se mně zrovna do ruky noviny, v nichž se o tom píše, takže nic bližšího nevím. K případu se nebudu vyjadřovat, řekl v souvislosti s rozhodnutím soudce zpravodaji ČTK ve slušovickém „Pentagonu (původním sídle vedení slušovického družstva) dvaašedesátiletý František Čuba, spolumajitel soukromé firmy, která se zabývá především obchodem s potravinami.
Případ „slušovické banky převzal Holík od vyšetřovatelů 27. listopadu 1998. Mluvčí úřadu vyšetřování Soňa Jindráková novinářům oznámila, že práci ukončili v dubnu a tým vyšetřovatelů, který jen o bance shromáždil 70 kilogramů písemností, byl rozpuštěn. Poslední případ, v němž jméno bývalého slušovického předsedy donedávna figurovalo, se týkal převodu více než 100 milionů korun do zahraničí. Měly sloužit k nákupu zboží za devizy pro družstevní prodejny. V lednu bylo stíhání Čuby zastaveno, protože podle současného zákona takové konání již není trestné.
„Celkem jsem byl vyšetřován zhruba v 60 kauzách, v nichž jsem byl v podezření ze spáchání trestného činu. Poprvé asi v roce 1992, uvedl na nedávné tiskové konferenci po osmi letech bývalý šéf slušovického družstva.
Podnět k vyšetřování vnitropodnikové banky ve slušovickém družstvu podal před osmi lety Jiří Honajzer a tehdejší poslanec, později prozatímní ředitel Bezpečnostní informační služby, Stanislav Devátý.