Menu Zavřít

Cukrovarnický palác se změní na luxusní hotel. Letos zrekonstruovaná budova po více než dvaceti letech opět ožije

6. 1. 2022
Autor: Cristina Garcia Lee
  • Památkově chráněný Cukrovarnický palác na Senovážném náměstí v centru Prahy prošel rozsáhlou rekonstrukcí pod vedením developerské firmy UBM. Brzy se zde otevře luxusní hotel společnosti Hyatt

  • Bude tam k dispozici 176 pokojů, fitness a wellness centrum, restaurace, konferenční sál, banka a trafika. Jedná se o zatím největší investici developera do jednoho projektu a první hotel amerického Hyattu na českém území

  • Hotel nese označení Andaz, což znamená, že se drží dobového designu, ale zároveň vyhovuje všem současným životním a ekologickým standardům. Citlivý přístup k rekonstrukci si vyžádali i památkáři

  • Budova má za sebou více než sto let historie, od počátku tisíciletí byla ale prázdná. Nyní v ní probíhají poslední dokončovací práce

Téměř sto let starý Cukrovarnický palác na Senovážném náměstí v Praze se změní v luxusní hotel. Společnost UBM včera dovedla dlouhou a náročnou rekonstrukci památkově chráněného objektu ke zdárné kolaudaci. V historické budově bude na jaře letošního roku otevřen luxusní pětihvězdičkový hotel Andaz Prague o 176 pokojích.

Po završení kolaudace se nyní v hotelu už jen instaluje interiérové vybavení. Zároveň finišují restaurátorské práce na budově, která byla ještě v době, kdy zela prázdnotou, označena za „kompaktní, architektonicky ucelený solitér“. Probíhá také dokončování nájemních jednotek v přízemí, kde vznikne například pobočka Fio banky či prodejna Relay.

„Hotel Andaz Prague je za téměř 30letou historii UBM v České republice naší vůbec největší investicí,“ tvrdí jednatel UBM Development Czechia Josef Wiedermann. Toto ubytovací zařízení se zařadí do nejvyšší třídy pohostinských služeb nabízených nadnárodní společností Hyatt. Hotelů s názvem Andaz se na světě nachází celkem jednadvacet a společnost takto označuje luxusní objekty umístěné v historických čtvrtích měst, které se snaží i v interiérech splývat s dobovým rázem svého okolí.

Praha je sedmé nejpřívětivější město pro život a práci cizinců. Pochvalují si zdravotnictví i kariérní příležitosti
Přečtěte si také:

Praha je sedmé nejpřívětivější město pro život a práci cizinců. Pochvalují si zdravotnictví i kariérní příležitosti

Za zmínku stojí i skutečnost, že UBM má na kontě například realizaci multifunkčního komplexu Anděl City na Praze 5. Tento projekt, který byl dokončen v roce 2007, obsahuje kancelářské budovy, obchody, hotely a kino.

Na základě zkušeností s podobně náročnými realizacemi si společnost Hyatt vybrala pro svůj vstup do ČR právě tuto firmu – své pobočky v Evropě totiž původem americký provozovatel luxusních hotelů volí velmi pečlivě. Má zatím čtyři, jedna je ve Vídni, další v Londýně, Amsterdamu a Mnichově. Nyní k nim přibude pátá, nacházející se v centru českého hlavního města.

Památka s divokou minulostí

Palác si za dob Rakouska-Uherska nechal postavit tehdejší spolek cukrovarníků, a ihned se stal dominantou náměstí. Původní budova byla dokončena roku 1916. Má vcelku netradiční pětiúhelníkový půdorys, který vyplňuje klín v zástavbě a uzavírá v sobě dva dvory. Západní stěnou pak přiléhá k Jindřišské věži. Celkově se budova pyšní pěti podlažími, věžičkou a spoustou užitných i zdobných prvků na fasádě. Původní tvář budovy navrhli architekt Josef Zasche a sochař Franz Metzner, autor klasicistně-kubistické výzdoby zůstává neznámý.

Po druhé světové válce a v průběhu 50. let prošel palác několika stavebními úpravami. Následně dům sloužil různým účelům – například v roce 1968 zde provizorně jednali poslanci Národního shromáždění po vpádu vojsk Varšavské smlouvy. Stavba je památkově chráněna od roku 1971 a v roce 1992 se dostala na seznam UNESCO. Po sametové revoluci dům využívala společnost IPB, ale v okamžiku jejího krachu v roce 2000 objekt získala ČSOB. Právě v této budově se v roce 2000 uskutečnila legendární policejní akce, při níž zakuklené komando se samopaly doprovodilo do sídla IPB nuceného správce.

Parcelu pro svou vilu vybíral z vrtulníku. Litvínovský podnikatel si nechal postavit stometrovou rezidenci s vlastní vinicí a heliportem
Přečtěte si také:

Parcelu pro svou vilu vybíral z vrtulníku. Litvínovský podnikatel si nechal postavit stometrovou rezidenci s vlastní vinicí a heliportem

Od té doby zůstal Cukrovarnický palác prázdný. Posléze ho koupila za účelem stavby luxusního hotelu firma J&T, ale z projektu sešlo. Dům následně vystřídal několik zahraničních majitelů, dokud ho v roce 2018 nekoupila rakouská developerská skupina UBM, opět s cílem v něm provozovat pětihvězdičkový hotel. Té se posléze rekonstrukce a navázání spolupráce s provozovatelem opravdu podařila. Neobešlo se to však bez potíží. V červnu loňského roku navštívila stavbu policie a požadovala od všech dělníků doklady. Padesát celníků se čtyřmi psovody zde provedlo nárazovou kontrolu ohledně nelegálního zaměstnávání cizinců.

Setkání klasicismu a 21. století

„Protože budova původního Cukrovarnického paláce na Senovážném náměstí je kulturní památkou, náš tým designérů s ní pracoval mimořádně citlivě. V hotelu jsme například zachovali původní okna, dveře, štukovou výzdobu i krby. Při rekonstrukci jsme úzce spolupracovali s památkáři. Historická hodnota budovy s její autentickou atmosférou tak zůstala zachována, a přitom přizpůsobena současnému životnímu stylu," vysvětluje architekt UBM David Lukas.

Při práci na obnově hotelu Andaz Prague využili návrháři svých zkušeností z rekonstrukce historické budovy z roku 1897, jež se nachází v pražských Vinohradech v ulici U Zvonařky a z níž se stal luxusní hotel Le Palais Art Prague. Společnost zároveň razí velmi aktuální motto ,green, smart and more‘, takže při opravě stavby byl kladen velký důraz i na udržitelnost. V interiérech stavitelé například využili co největší množství přírodních materiálů. Podlahy jsou ze dřeva a na ploché střechy zahradníci dle požadavků architektů vysázeli extenzivní zeleň, která má v létě městský prostor ochlazovat.

MM25_AI

National Geographic opět vydává seznam nejatraktivnějších lokalit. Jak pandemie proměnila cestování?
Přečtěte si také:

National Geographic opět vydává seznam nejatraktivnějších lokalit. Jak pandemie proměnila cestování?

Vedle luxusního ubytování bude součástí hotelu také fitness a wellness centrum, gastronomické provozy i 450 metrů čtverečních velký prostor pro pořádání nejrůznějších akcí. Z původní zasedací místnosti vedení Asekuračního spolku cukrovarníků, umístěné v můstku vedoucímu k Jindřišské věži, se stane stylová konferenční místnost. Nový účel historicky cenných prostor tak bude velmi podobný tomu původnímu. „Celý projekt Andaz Prague jsme do posledních detailů řešili se společností Hyatt, abychom dodrželi náročné standardy vybavení hotelu,“ dodává Lukas.

  • Našli jste v článku chybu?