Svazoví funkcionáři v jednu chvíli uvažovali, že vyhodí šéfa komise rozhodčích, Poláka Michala Listkiewicze, nakonec se však přihlásila sázková společnost Fortuna, že sponzorsky přispěje polovinou na jeho zhruba 120tisícový plat. Rudolf Řepka, generální sekretář největšího sportovního svazu v zemi, dokonce vloni v srpnu hovořil o tom, že celý fotbal je v „naprosto kritické finanční situaci“.
Střih o pár měsíců později. Březen 2018: fotbalová reprezentace se vydává na turnaj do daleké Asie a FAČR si na dvanáctihodinovou cestu do Nan-ningu bere luxusní čtyřmotorový Airbus A340-500, jehož hodinový pronájem se pohybuje kolem 20 tisíc eur. Podle údajů portálu Flightradar24.com stálo letadlo portugalských charterových aerolinií Hi Fly celý týden na letišti v Nan-ningu, přestože jinak komerčně létá pro tradiční aerolinky, kupříkladu na lince do USA.
Spočítejte si, za jak dlouho vydělají sportovci vaši roční mzdu. Vyrazí vám to dech
Skromným odhadem vyšel pronájem letadla na nejméně deset, ale spíše dvanáct milionů korun. Dopátrat se ke konkrétní sumě, kterou fotbalový svaz v době „drastických úsporných opatření“ zaplatil, je však nemožné. „Náklady spojené s účastí na turnaji v Číně nebudeme zveřejňovat, jedná se čistě o interní záležitost,“ uvedl pro týdeník Euro Michal Jurman, ředitel oddělení komunikace FAČR.
Argumentuje tím, že Číňané hradili ubytování, stravování a transfery a také svaz dostal určitý příspěvek na dopravu. Jeho výši však nechtěl specifikovat a Luděk Mádl, obvykle dobře informovaný novinář portálu Seznam.cz, uvedl, že pořadatelé českému svazu cestu nehradili.
Dále čtěte: