Ve městě se pivo vyrábělo od roku 1560, kdy zdejší měšťané získali právo od vrchnosti, pod Severočeskými pivovary v druhé polovině minulého století ale pivovar strádal tak silně, až v závěru roku 1967 ukončil činnost.
„Zdevastovaný a chátrající areál koupil v roce 2013 novoborský podnikatel Jiří Jakoubek s cílem obnovit po téměř půl století přerušenou tradici výroby piva,“ uvádí internetová kronika cvikovského podniku.
Měděná - a repasovaná - varna o objemu 50 hektolitrů pochází z bavorského rodinného pivovaru Karl Ege, svému účelu znovu slouží i původní ležácké sklepy i spilka, kam se dostaly moderní nerezové technologie. Na první várku zadělal Miloš Hrabák na podzim 2014, tedy necelý rok od zahájení oprav a citlivých rekonstrukcí.
Jako první se nám dostalo do sklenice výčepní pivo Sklář. A jak už jeho jméno napovídá, tato spodně kvašená osmička s pouhými 3,7 procenta alkoholu vzdává hold řemeslu, kterému zdejší region vděčí za svůj vzestup v minulých staletích.
A stejně jako se jím v minulosti ochlazovali skláři při práci, i dnes je lehké pivo především prostředkem k osvěžení. Ve slaboučké vůni je cítit závan sladu, chuť působí velmi svěžím dojmem a především v teplých letních dnech je ideálním odpoledním oživovačem (či startérem) s výbornou pitelností.
Sáhli jsme i na opačný konec sortimentu a nepohrdli ležákem Klíč. Světlá dvanáctka se 4,8 procenta alkoholu se prezentuje těžším sladovým odérem, slad je znát i v plném a sytém těle ležáku. Pivo celkově působí hutnějším dojmem. Když k tomu připočteme i dobrou pitelnost, Klíč je dobrým společníkem pro chladnější večer. •
Pivovar Cvikov Pivovarská 405, Cvikov Sládci: Martin Čech a Miloš Hrabák