Menu Zavřít

Czech Grand Design

26. 1. 2016
Autor: profit

Ceny českého designu za rok 2010 jsou rozdány. Nejvíc se porotě padesáti čtyř kurátorů, teoretiků designu i publicistů líbily sáňky, lampa i kolekce nápojového skla. Jejich autorem je Studio Olgoj Chorchoj, které se stalo také držitelem ceny Designér roku a Grand designér 2010.

Foto: Czech Grand Design

Design, který si můžete koupit, tak by se dala charakterizovat série výrobků, díky nimž si studio Michala Froňka a Jana Němečka vysloužilo prestižní ocenění Akademie designu ČR. Sáňky vyrobila tradiční česká firma Ton, lampu Teo má v nabídce Brokis a čajové konvice From vznikly ve Studiu Olgoj Chorchoj pro Kavalierglass. Výrobky jsou důkazem toho, že proslulý český design nezůstává jen na papíře a ve formě vizí. Právě Ton vybrala Akademie designu ČR jako Výrobce roku, Obchodem roku je galerie Křehký a Fotografkou roku Ester Havlová. Podruhé mohla o nejlepším designu hlasovat také veřejnost, která ocenila René Šulce za návrh židle Era, lampy a kolekci hraček Afrika, které Profit představoval na konci loňského roku. Grafickým designérem roku je Robert V. Novák a do síně slávy vstoupila dlouholetá kurátorka Uměleckoprůmyslového muzea a teoretička designu Alena Adlerová.

Drátěné ikony

Objevem roku se stal mladý designér Jan Plecháč, který teprve loni absolvoval na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze obor architektura a design. U poroty uspěl se svou diplomovou prací s názvem Icons, která je tvořena drátěným nábytkem, jehož předlohami byly ikony světového designu. V kolekci tak lidé najdou nejen klasické křeslo Ludvíka XIV. nebo velký pytel Fatboy vytvarovaný do pohodlné sedací polohy, je zde i klasické křeslo Kubus od Josefa Hoffmanna, u nějž vynikne geometričnost původního nábytku. Vytvarováním drátů podtrhuje autor i ostrý tvar Red and Blue chair od architekta Rietvelda. „Sedací mobiliář Icons je pokusem setřít hranici mezi interiérovým a exteriérovým nábytkem a interiérem a exteriérem jako takovým,“ říká o své kolekci Jan Plecháč, absolvent ateliéru Jiřího Pelcla a Radima Babáka.

Při výběru jednotlivých ikon postupoval autor po časové ose. Proto v kolekci najdeme zástupce kulatých tvarů a okázalosti, jako je „ludvíkovské“ křeslo, nebo představitele neoplasticismu 20. let 20. století, jako je Rietveld, ale i zástupce funkcionalismu – třeba Hoffmannovo křeslo. Sedací pytel Fatboy je zase ikonou současnou. „Za jiných okolností by se k sobě jednotlivé kusy vůbec nehodily, ale díky drátu a matné barvě se dají bez problémů ladit,“ doplňuje Plecháč. Celá kolekce vznikala ručně, její výroba tak byla finančně i časově náročná. Mladý návrhář by ale rád získal i partnera pro sériovou výrobu.


Více informací o sedacích vacích naleznete na stránkách Omnipuls.cz - sedací vaky a v článku Jak vybrat sedací vak.


Kolekce Icons se líbila i mimo přehlídku. Jan Plecháč za ni dostal také Cenu profesora Jindřicha Halabaly a Katedrovou cenu architektury na VŠUP. Nejde přitom o první Plecháčovu zdařilou realizaci. Ocenění získalo i jeho řešení interiéru květinářství v Pařížské ulici v Praze.

Sako z neoprenu

Ve zdravotnickém materiálu našla inspiraci Hana Zárubová, která se stala Módní designérkou roku 2010. Na svou kolekci „Fix you“ použila materiál, který se v oděvním průmyslu běžně neobjevuje. Tím je tenký neopren, který díky svým vlastnostem umožňuje překvapivé modelování. Dalšími materiály jsou polyamid a úpletový modal. Vznikly tak šaty, saka i kabáty v netradiční podobě. „Přišlo mi zábavné pracovat s neoprenem jako s vlnou nebo lodenem a posunout tento ryze technický materiál někam jinam,“ vysvětluje Hana Zárubová. „Adjustace a některé detaily jsem si zase půjčila ze sportovních tašek,“ dodává autorka.

bitcoin školení listopad 24

Neopren se využívá pro výrobu zdravotnických pomůcek, jako jsou ortézy. V podobě ozdob se právě ortézy dostaly na saka Hany Zárubové. Přímo ve výrobně zdravotnických pomůcek pak vznikala část celé kolekce. „Autorem plastických tisků na detailech ortéz a neoprenových kabátků je designér Štěpán Malovec. Grafický design udělal tak, že tisky na modelech vypadají, jako byste na ně nalepili štítky z požární bomby,“ doplňuje Hana Zárubová. Vybrané modely z kolekce Fix you se v limitované edici vyrábí pod módní značkou „No.“.

Hana Zárubová byla na cenu Módní designérka roku nominována už v roce 2007. Loni dostala šanci prezentovat Českou republiku na mezinárodní výstavě Expo v Šanghaji.

  • Našli jste v článku chybu?