Investiční pobídky čekají změny, zelenou dostanou strategické a pobídkové průmyslové zóny Zhodnotit a přizpůsobit současnému stavu se musí celý systém investičních pobídek. Říkají to nejen podnikatelé, ale i ministerští úředníci.
Investiční pobídky čekají změny, zelenou dostanou strategické a pobídkové průmyslové zóny
Zhodnotit a přizpůsobit současnému stavu se musí celý systém investičních pobídek. Říkají to nejen podnikatelé, ale i ministerští úředníci.
Na tom, že je na čase něco udělat se současným systémem investičních pobídek, se podnikatelská sféra shodne s ministerstvem průmyslu a obchodu celkem snadno. „Je třeba, abychom srovnali systém investičních pobídek se stavem české ekonomiky,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Václav Petříček. Ministerští úředníci tedy začali připravovat dokument Zdokonalení systému investičních pobídek.
Zákon o investičních pobídkách má pouze ČR
„Dohodli jsme se, že další cesta bude zdokonalení a zpřesnění systému,“ řekl Petříček. Podle něj se stále potvrzuje, že bylo dobré zvolit cestu zákona, který upravuje otázku investičních pobídek. „Jsme v Evropě určitě jediná země, která má systém investičních pobídek v zákoně. Zákonná norma dává investorům největší jistotu,“ dodal náměstek. Ministerstvo podle Petříčka vyhodnotí všechny nedostatky, chyby a překážky, které v celém postupu lákání zahraničních investorů do tuzemska stále existují. Má jít hlavně o byrokratické překážky a stále ještě nedokonalé odbavování na hranicích. „Jsou také některé normy a nařízení, která nám při realizaci investičních pobídek a zejména při budování průmyslových zón velmi komplikují život, například stavební řízení,“ řekl Petříček. Příslušný materiál bude mít vláda k dispozici v prvních měsících příštího roku.
Šanci mají velké průmyslové zóny
Případné změny v systému investičních pobídek změní i zaměření CzechInvestu. Ten se bude zabývat jednak realizací investičních projektů a přípravou strategických průmyslových zón. Pokud jde o průmyslové zóny, podle Petříčka bude jejich výběr oproti minulosti podstatně přísnější. Peníze, s nimiž se na tyto účely počítá ve státním rozpočtu, lze totiž využít buď na strategické průmyslové zóny, nebo na tak zvané pobídkové průmyslové zóny spojené přímo se jménem konkrétního investora. To znamená, že pozemek o výměře pár hektarů zřejmě nebude příliš zajímavý. CzechInvest i ministerstvo sice mohou být ochotny pomoci i malým projektům, ale nanejvýš radou. Na peníze ze státního rozpočtu se takové projekty těžko mohou spolehnout.
Hyundai chce do Evropy
K prioritním činnostem vládní agentury CzechInvest bude patřit i vytváření dalších pracovních míst, hlavně v postižených regionech. Podle generálního ředitele Martina Jahna toho chtějí docílit hlavně přilákáním dalšího strategického investora podobného rozsahu, jako je projekt Toyota-Peugeot-Citroen v Kolíně (TPCA). Primární zájem je o montážní závod na výrobu osobních automobilů. „V minulosti se hovořilo o firmě Hyundai. Ta oficiálně potvrdila, že má zájem o umístění nové investice do evropského regionu. Pro nás je to jeden z potenciálních investorů. Jednáme i s jinými firmami. Jakékoli rozhodnutí však může padnout nejdříve na přelomu roku,“ řekl Jahn. CzechInvest předpokládá, že projekty, o něž se zajímá, mají přibližně stejný rozsah jako TPCA v Kolíně. Pro tak velký projekt se také připravují strategické průmyslové zóny. Konkrétní alokace bude přirozeně jasná až po finálním rozhodnutí investora. Další prioritou CzechInvestu je podpora českých subdodavatelů a jejich zapojení do nadnárodních dodavatelských řetězců. Program podpory se z prvního pilotního oboru elektroniky - rozšiřuje na automobilový a letecký průmysl, strojírenství, zdravotnictví a biotechnologie. Je také nutné zkvalitnit tuzemské investiční prostředí. Nejen kvůli přilákání zahraničních investorů, ale významně ulehčit život všem tuzemským hospodářským subjektům. A opět nejen podle ministerských úředníků, ale i podle představitelů podnikatelské obce je třeba se zaměřit především na legislativu. Ale také například na školství. Zlepšit je prostě třeba všechno, co pomůže ke zvýšení konkurenceschopnosti ČR v globální ekonomice.