Menu Zavřít

CzechInvest v roli zachránce

6. 9. 2007
Autor: Euro.cz

Ve srovnání s výbuchy na resortu školství zanikají i ozvěny Římanových otřesů

Na první pohled to vypadá jako dobrý šprým. Agentura CzechInvest, oslabená letošním personálním zemětřesením, má zachraňovat ministryni školství Danu Kuchtovou (SZ) a její úřad. Jenže ve srovnání s výbuchy na ministerstvu školství zřejmě zanikají i ozvěny otřesů v CzechInvestu. Kuchtová se nejprve rozešla se svým náměstkem Markem Morou, který měl mít na starost čerpání peněz z fondů Evropské unie a dle aktuálních informací týdeníku EURO bude novým náměstkem vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry.
Po Morovi pak z úřadu ministryně Kuchtové odešli i další specialisté. Jako jediná spása se začal jevit CzechInvest. Bylo dohodnuto, že tato agentura, která spadá pod ministerstvo průmyslu v čele s Martinem Římanem (ODS), bude v budoucnu rozdělovat také část peněz z fondů EU, jež jsou určeny pro dva operační programy ministerstva školství. Dohodu mezi Římanem a Kuchtovou však ostře napadli lidovci, především šéfka jejich poslaneckého klubu Michaela Šojdrová. Čerpání evropských peněz, které mají pomoci zkvalitnit české školství, je podle ní ohroženo. Lze totiž předpokládat, že zvláště jeden z operačních programů - Vzdělání pro konkurenceschopnost - by se musel předělávat. Peníze z EU pro období 2007 až 2013 by se tak začaly využívat později, než by bylo žádoucí.
Na druhé straně je ale užší spolupráce mezi českými ministerstvy průmyslu a školství nezbytná. Požaduje ji rovněž Evropská komise, dle níž se programy obou resortů v oblasti inovací překrývají. Náměstek ministra průmyslu Martin Tlapa, který je zároveň hlavním českým vyjednavačem pro tuto oblast, bude v příštích dnech přesvědčovat zástupce Bruselu, že obě ministerstva vytvoří společný koordinační mechanismus. „A je dobré využít kapacitu, která tady už je, tedy CzechInvest,“ zdůrazňuje Tlapa. Z tohoto pohledu by tedy zapojení CzechInvestu mohlo být tím relativně nejvhodnějším řešením. Nemusí to však platit u všech programů.
Tlapa vysvětluje, jak přesně má rozdělení úloh fungovat. Ministerstvo školství zůstane řídícím orgánem svých operačních programů a vyhlásí příslušné výzvy. CzechInvest pak bude žádosti o evropské dotace přijímat a kontrolovat. Hodnocení projektů a jejich schvalování už ale opět bude na ministerstvu školství. Celkově jde o nemalé částky: prostřednictvím operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace má do Česka v letech 2007 až 2013 směřovat asi 60 miliard korun a u programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost je to zhruba 50 miliard.
Peníze jsou to příliš velké na to, aby zůstaly stranou politických ambicí. Proto vznikají známé třenice o to, který ministr urve větší kus. A politici znovu a znovu zapomínají, že správa těchto financí může být spíše danajským darem - sami si na tyto peníze nesáhnou (pokud nezačnou krást), zato si mohou být jisti, že budou muset řešit řadu průšvihů kolem jejich přidělování. Takže Kuchtová si v jistém smyslu zaslouží i pochvalu - od využití CzechInvestu ji neodradil ani nezelený Říman. (žiž)

  • Našli jste v článku chybu?