Obchod mezi Českem a Vietnamem se rozeběhl naplno. V září přijela do Česka vietnamská delegace ve špičkové sestavě. Před několika dny zase čeští obchodníci navštívili pod vedením ministra Martina Římana Vietnam. A při té příležitosti slavnostně otevřela v Ho Či Minově Městě svou pobočku agentura CzechTrade.
Export do Asie Obchod mezi Českem a Vietnamem se rozeběhl naplno. V září přijela do Česka vietnamská delegace ve špičkové sestavě. Před několika dny zase čeští obchodníci navštívili pod vedením ministra Martina Římana Vietnam. A při té příležitosti slavnostně otevřela v Ho Či Minově Městě svou pobočku agentura CzechTrade.
V budově významné vietnamské stavební firmy Constrexim Saigon v Ho Či Minově Městě se 15. listopadu tancoval dračí tanec. Tento tradiční obřad prý nosí štěstí a úspěch. Tentokrát měl obojí zajistit česko-vietnamskému obchodu. V oné budově se totiž nově usídlila pobočka vládní agentury CzechTrade. Ta chce posílit obchodní vztahy obou zemí.
Otevření kanceláře posvětil i český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který přiletěl do Vietnamu s misí podnikatelů. Ti hned po slavnostním ceremoniálu využili nových prostor kanceláře. Při místním dalátském vínu zasedli k prvnímu jednání se svými vietnamskými protějšky. „Kancelář již nyní pracuje na několika zakázkách. Jedná se například o registraci pobočky české firmy ve Vietnamu, vyhledávání vhodných obchodních partnerů nebo domlouvání pracovních schůzek,“ uvádí příklady činnosti pobočky její šéf Luboš Marek. S ním se bude na provozu podílet ještě Nguyen Viet Anh, která využije zejména znalost vietnamštiny a místních poměrů.
Malá Čína je velká šance
Vietnam je pro české firmy mimořádně lákavým cílem. S trochou nadhledu se dá nazvat „malou Čínou“. Vykazuje stejně jako Čína již dlouhá léta nepřetržitý a velmi dynamický růst ekonomiky. Hrubý domácí produkt Vietnamu totiž rostl v předešlých pěti letech průměrně téměř o osm procent a skoro 84 milionů obyvatel zároveň představuje velkou zásobárnu levné pracovní síly. A stejně jako v Číně musí podnikatel i ve Vietnamu počítat se zvláštním prostředím, které je směsicí oficiální socialistické orientace, velkého vlivu státu na soukromý sektor, ale zároveň i nesmlouvavé „skorotržní“ politiky.
Na vzájemné nadstandardní vztahy obou zemí přitom nedávno upozornil český premiér Mirek Topolánek. „Mnoho Vietnamců studovalo před rokem 1989 v Československu. Tito lidé jsou nyní vzdělanou elitou Vietnamu, mnozí dokonce mluví česky,“ připomněl premiér.
Otevření zahraniční kanceláře CzechTrade uvítal také předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. „Jsem rád, že stát konečně začíná rozsáhleji podporovat obchod s touto zemí, na kterou máme tradičně silné vazby,“ říká Winter.
Pozor na zrušené vietnamské veletrhy
KANCELÁŘ CZECHTRADE VE VIETNAMU
Ředitel: Luboš MAREK
- *Adresa: 3/25-26 Thich Quang Duc P. 3, Q. Phu Nhuan Ho Chi Minh City Tel./Fax: +84 8 2920541 Mobil: +84 904 099 562 Web: www.czechtrade.cz Luboš Marek již nabízí první praktická doporučení pro obchody ve specifickém, tržně netržním prostředí. „Vyhledávání obchodních partnerů či jakýchkoliv informací může být ve Vietnamu velmi komplikované. Před nedávnem mě například kontaktovali zástupci české firmy, kteří si našli na několika oficiálních stránkách (včetně webu našeho velvyslanectví v Hanoji) informaci o jistém veletrhu. Na ten se chystali přiletět,“ vypráví Luboš Marek. „Jelikož jsem jako naivní Evropan chtěl již dvakrát navštívit veletrh, který se nakonec nekonal, nechal jsem raději tuto informaci prověřit. Zjistil jsem, že veletrh byl i v tomto případě zrušen,“ upozorňuje Marek. Podobné je to podle něj s databázemi firem, kterým vždy nelze úplně stoprocentně věřit. „Veškeré kontakty je třeba ověřovat,“ shrnuje Marek s tím, aby se na něj české firmy s podobnými úkoly neváhaly obracet. Pokud už najdete reálně existujícího partnera, dál by to mělo jít snáze. „Organizování pracovních setkání není velký problém. Manažeři vietnamských firem jsou velmi otevření, jednají operativně a velmi rychle,“ podotýká Marek. Veřejnou dopravu nečekejte, zácpy ano**
Velkou komplikací, se kterou je podle něj naopak potřeba počítat zejména ve vietnamské metropoli, je doprava. „Ve více než šestimilionovém Ho Či Minově Městě totiž téměř neexistuje hromadná doprava. Výjimku tvoří pouze autobusy, které jezdí na některých hlavních ulicích. Motorky, kola a auta pak tvoří každodenní dopravní zácpy. Zvláště mezi 16 až 18 hodinou, kdy lidé odvážejí na motorkách své děti ze školy,“ varuje Marek. I přes různá podobná specifika však ekonomové na obou stranách očekávají, že české investice do Vietnamu v nejbližší době rychle porostou.