Menu Zavřít

D-209 v čele vlády

27. 6. 2002
Autor: Euro.cz

Premiér si hraje na Jamese Bonda

Maďarská vláda není u moci ještě ani měsíc a již musela čelit první vládní krizi. Vyvolala ji šokující informace: předseda vlády, šéf Maďarské socialistické strany Péter Medgyessy byl zpravodajským důstojníkem maďarské kontrarozvědky na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Premiér se nejprve tvrdil: „Nebyl jsem agentem“. O dva dny později ale přiznal: „Bylo chybou neinformovat voliče a prezidenta o mé spolupráci s kontrarozvědkou třetí správy ministerstva vnitra.“

Načasovaná puma.

Po sestavení vlády bylo zřejmé, že kabinet Pétera Medgyessyho to nebude mít lehké. V parlamentu získala socialistická liberální vláda převahu pouhých deseti křesel a v podobě lídrů poražené Fidesz-Maďarské občanské strany má silnou opozici, která jí nic neodpustí. Tři týdny poté, co prezident Mádl jmenoval kabinet, přinesl konzervativní deník Magyar Nemzet zprávu, že v roce 1978 byl „soudruh s označením D-209 jmenován nadporučíkem kontrarozvědky“ a byl mu přiznán příslušný plat s jazykovým doplatkem ve výši dvojnásobku tehdejšího maďarského průměru. Magyar Nemzet hned také připojil rozšifrování. Na základě identifikačních údajů (datum narození a příjmení matky) je soudruh D-209 totožný s předsedou vlády. Ještě v ten den Medgyessy před parlamentem vyhlásil: „Nebyl jsem agentem, lustrační soud dospěl k závěru, že jsem nespolupracoval s třetím oddělením třetí správy resortu vnitra.“ Opozice však upozornila na to, že obvinění je závažnější. Medgyessy nebyl donašeč ani agent spolupracující na základě vázacího aktu, ale byl přímo pracovníkem tajné služby, a to v dosti vysoké hodnosti. O den později Medgyessy přiznal, že byl nadporučíkem kontrarozvědky v letech 1978 až 1982 a voličům, ani parlamentu a prezidentovi to neoznámil proto, že nebyl zbaven mlčenlivosti.

Medgyesyho verze.

Začátkem sedmdesátých let byla maďarská vládní delegace v Moskvě. Tehdejší předseda vlády Jenö Fok při té příležitosti oznámil Rusům, že Maďarsko vstupuje do Mezinárodního měnového fondu. Ti na to řekli ne, a když Fok trval na svém, nebyl o tři měsíce později již premiérem. „Tuhle chybu jsme nechtěli opakovat. V roce 1978 jsme doslova konspirativním způsobem vyjednávali s představiteli Mezinárodního měnového fondu a bylo nutno přípravu vstupu Maďarska dělat tak, aby o ní sověti neměli tušení a informaci dostali až před parafováním smlouvy,“ řekl Medgyessy týden po kompromitujícím materiálu v nejsledovanější maďarské komerční televizi. „Byl jsem tedy nasazen na ministerstvo financí jako monetární odborník a mým úkolem bylo vést přípravy na vstup utajeně. Po zdárném vstupu do fondu jsem byl jmenován náměstníkem ministra financí, čímž zákonitě skončila moje práce pro třetí správu ministerstva vnitra. Pracoval jsem tedy v zájmu země, pracoval jsem proto, aby utajované skutečnosti zůstaly utajené také před sovětskou rozvědkou, která mohla naše plány zkřížit,“ tvrdil premiér přes kamerou. Jeho slova potvrdil na obrazovce také jeho bývalý řídící důstojník, nyní už penzionovaný kontrarozvědčík maďarského socialistického vnitra.

Verze opozice.

„Pan premiér se hraje na jakéhosi maďarského Jamese Bonda, který jezdil po Budapešti v společnosti okouzlujících blondýnek v drahých kabrioletech, unikaje jednou před agenty KGB, jindy před agenty CIA, a s nasazením života hájil zájmy země a zachraňoval životy. Pravda je ale krutá. Pan premiér lhal. Lhal prezidentovi, když mu odevzdával rozsudek lustračního soudu a neřekl mu o své minulosti. Lhal deseti milionům maďarských voličů, když o sobě vyhlašoval, že nebyl agentem. A lhal také patnácti milionům Maďarů v Evropě. Pan Medgyessy by měl v zájmu stability vlády odstoupit,“ uvedl předák Fidesz-MOS Zoltán Pokorny na tiskové konferenci, která se konala poté, co premiér přiznal spolupráci. Pokorny trvá na tom, že bývalý agent by neměl být členem vlády. Jeho strana hodlá předložit nový lustrační zákon.

MM25_AI

Vládní krize.

Po zveřejnění Medgyessyho přiznání se socialistická frakce postavila za svého premiéra. Ne tak koaliční Svaz svobodných demokratů. Jeho parlamentní frakce vyslovila hlasováním premiérovi nedůvěru. Jenže po nočních jednáních se nakonec liberálové zlomili - veřejně podpořili Pétera Medgyessyho, přestože předseda Gábor Kuncze uznal, že to může vést ke ztrátě jisté části voličů a možná i členů. „Za toto rozhodnutí beru veškerou politickou odpovědnost na sebe, jsem přesvědčen, že konám v zájmu země, a ne politické strany,“ řekl Kuncze druhý den ráno, čím byla krátká vládní krize zažehnána. Liberálové také předkládají nový lustrační zákon, nepodpořili ale vznik parlamentní vyšetřovací komise, která by se zabývala speciálně případem premiéra.

Zákon narychlo.

Do parlamentu putuje narychlo připravený zákon, ve kterém jsou dvě verze. Buď zveřejnění kompletního seznamu spolupracovníků všech správ ministerstva vnitra nebo možnost studovat seznamy a umožnění přístupu k osobním svazkům obdobně, jak to upravuje česká legislativa. Maďarská veřejnost čeká přijeti normy ještě před letními parlamentními prázdninami.

  • Našli jste v článku chybu?