Tomáš Pitr je sice v rukou švýcarské policie, odpověď na otázku, zda bude předán českým úřadům, však zatím neníjasná. Podle mluvčího švýcarského ministerstva spravedlnosti Folca Galliho Pitr s okamžitým vydáním do Česka nesouhlasí a vyjednávání o jeho nedobrovolném vydání mohou trvat až rok.
Autor: Profit
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odhaduje šanci na Pitrovo vydání pouze jako padesátiprocentní. I on předpokládá, že česko-švýcarské vyjednávání o vydání či nevydání uprchlého podnikatele nebude krátké. Švýcarsko není členem Evropské unie, proto nelze využít evropský zatýkací rozkaz. České ministerstvo proto musí připravit extradiční žádost. S ohledem na značné rozdíly mezi českým a švýcarským právním řádem lze jen těžko odhadnout, zda bude vyřízena úspěšně.
Pitrův advokát Jan Křivánek přitom tvrdí, že je šance na vydání jeho klienta do Česka nulová. Pitr podle něj neporušil švýcarské zákony, což znamená, že zde chybějí podmínky, bez nichž nemůže dojít k extradici.
I když zadržení bývají ve Švýcarsku do svého vydání ve vazbě, Pitr by do rozhodnutí nutně za zdmi věznice zůstat nemusel. Ve švýcarském horském středisku před časem na podobný verdikt čekal po zaplacení kauce slavný režisér Roman Polanski. Jednalo se o jeho případné vydání k soudu do USA. „Polanski byl první a jediný případ. Nebyl ale na svobodě. Byl v domácím vězení. Musel nosit náramek a musel odevzdat své doklady,“ upozornil Galli.