Pronájem prostor pro úředníky se stává novým trendem realitního trhu. V loňském roce se veřejný sektor zasloužil o jedny z největších nájemních transakcí, když si například Magistrát hlavního města Prahy pronajal více než 23 tisíc metrů čtverečních v bývalém sídle ČEZ v Jungmannově ulici. Stěhovali se i úředníci ministerstva práce a sociálních věcí, které si vyhlédlo budovu Vysočanská Point na Praze 9 se zhruba 9300 metry čtverečními.
Do dění na trhu kancelářských prostor nejnověji zasáhl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který si pronajal téměř jedenáct tisíc metrů čtverečních. Novou adresou úřadu se ještě před koncem roku stala administrativní budova Tokovo v pražských Holešovicích, která se nachází nedaleko bývalého sídla úředníků. Majitelem Tokova je Česká pojišťovna, pronájem prostor zprostředkovávala realitní divize společnosti PPF Investments.
Vedení kontrolního úřadu hledalo novou adresu deset let. Nevyhovující budova z počátku 70. let u holešovického přístavu byla při povodních 2002 značně poškozena, navíc ani všech pět set zaměstnanců nepojala. „Loni již byla připravena výstavba nového sídla NKÚ. Financování bylo zahrnuto i do střednědobého výhledu státního rozpočtu. Náklady na výstavbu by se do roku 2009 pravděpodobně vyšplhaly k jedné miliardě korun,“ uvedla mluvčí úřadu Radka Burketová. Nyní lze předpokládat, že celkové roční výdaje za nebytové plochy dosáhnou 72 milionů korun plus necelé tři miliony za parkovací stání. „Částka zahrnuje nejen nájem za kancelářské prostory a parkovací místa, ale také náklady spojené s úpravou prostor pro účely NKÚ,“ dodala mluvčí.
NKÚ si ovšem v rámci plánu na výstavbu koupil roku 2004 pozemky v areálu Holešovického pivovaru. Ve veřejné soutěži na koupi parcel vybral z pěti účastníků nabídku společnosti Arena Real Estate Development ze skupiny ING Real Estate, které zaplatil 83,5 milionů korun. „Pozemek je v současnosti pronajímán za obvyklou cenu. Příjmy z nájemného jsou příjmem státního rozpočtu,“ uvedla Burketová na dotaz týdeníku EURO. (bor)