Menu Zavřít

Dalík měl dvakrát pravdu a tohle je výsledek, zlobí se Sokol

1. 6. 2016
Autor: čtk

Obhájce Tomáš Sokol je nespokojen s rozhodnutím pražského Vrchního soudu v případu Marka Dalíka. Poukázal především na nepředvídatelnosti rozhodování.

Marek Dalík, pravá ruka expremiéra Mirka Topolánka, půjde do vězení za podvod v kauze nákupu transportérů Pandur místo pěti na čtyři roky. Na stejnou sumu v milionech mu klesla i pokuta.

Dalík byl obžalován z toho, že si měl říci o peníze s příslibem, že za ně zajistí pokračování nákupu Pandurů. Soudem byl upozorněn na to, že by jednání mohlo být posouzeno jako podplácení. „Ale protože nebylo jasné, jak podplácet, obhajoba dovozovala, že nejde o podvod. Načež nám soud řekl, že máme pravdu. Podvod to prý není, ale jedná se o podplácení. A k tomu přimaloval neznámé vládní představitele, pro které se měl pokoušet sehnat úplatek,“ vysvětluje Sokol.

Obhajoba tak prý šla do odvolání s tím, že nemůže jít o úplatek. „Odvolací soud pak řekl: ‚Máte pravdu. Nebyl to úplatek, protože nalézací soud si přimyslel neprokázané vládní představitele.‘ A pak dodá, že to byl ten původní podvod, protože si Dalík řekl o peníze. Klient tak měl u soudu dvakrát pravdu a tohle je výsledek,“ kroutí hlavou Sokol.

FIN25

Přečtěte si o rozhodnutí pražského vrchního soudu

Dalík dostal za korupci při nákupu pandurů čtyři roky

 Lobbista Marek Dalík u pražského městského soudu,

Druhou věcí je podle právníka konstrukce, podle které stačí k tomu, aby se někdo dopustil pokusu o podvod, když v hospodě řekne: „Hele, když dáš prachy, vyřeším tvůj problém.“ Nereálné sliby či nabídky podle Sokola ještě nejsou podvodem.

„Tím se stanou, až dojde na podrobnosti a je jasné nejen to, že ten kdo sliboval, nemohl slíbené splnit, ale zjevně to věděl a přesto chtěl peníze dříve. Co kdyby ale slibující řekl: ‚Peníze chci, až to bude hotové.‘ Tak daleko to ale ani podle obžaloby, ani podle rozsudku nedošlo,“ namítá Sokol s tím, že zbrojaři jsou ostřílení obchodníci, které podvést téměř nelze. „Říkají, že to zařídí, ale chtějí peníze. Načež odejdou, aniž by mrkli okem a o nabídku už ani slovem nezavadí. Tohle že je pokus o podvod?“ uzavírá Sokol.

  • Našli jste v článku chybu?