Menu Zavřít

Dalíkův rozsudek byl zrušen kvůli sporné právní kvalifikaci

27. 4. 2017
Autor: ČTK

Nejvyšší soud (NS) zrušil odsuzující verdikt nad lobbistou Markem Dalíkem poté, co vyhověl jeho dovolání i dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Případ vrátil pražskému vrchnímu soudu, který Dalíka poslal na čtyři roky do vězení za pokus o podvod. Odvolací soud bude muset znovu přezkoumat právní kvalifikaci, na jejímž základě byl odsouzen. Oznámil to dnes předseda trestního kolegia NS František Púry. Podle něj může soud trest zmírnit, ponechat stejný i zpřísnit.

Podle NS bylo dokazování a skutkové zjištění stavu kauzy dostatečné a odvolací soud nebude muset doplňovat důkazy. „Základní otázka je, podle jaké právní kvalifikace, zda podle starého zákona, nebo nového trestního zákoníku se má to jednání kvalifikovat a v jaké sazbě,“ vysvětlil předseda NS Pavel Šámal.

Podle Púryho může být Dalík, bývalý poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), znovu odsouzen za pokus o podvod. Odvolací soud však chyboval v tom, že se nedostatečně zabýval tím, jestli se na Dalíka vztahuje zákon platný od roku 2010, nebo dřívější. Dalíkovi advokáti v dovolání argumentovali mimo jiné tím, že starší zákon je z hlediska případného trestu příznivější. „Pokud jde o podstatu trestného činu, tu Nejvyšší soud v rozhodnutí nezpochybňuje,“ řekl Púry.

NS se však neztotožnil s dalšími námitkami Dalíka. Týkaly se například toho, že se soudy nezabývaly některými důkazy, které chtěl při procesu provést. „V projednávaném případě nebyl skutkový stav věci zjištěn nezákonně, nedostatečně či povrchně a rozhodnutí odvolacího soudu nebylo v tomto ohledu projevem nepřípustné libovůle,“ stojí například v rozhodnutí NS.

Žalobci volají po přísnějším trestu

Nejvyšší státní zastupitelství v dovolání nesouhlasilo s mimořádným snížením trestu pod zákonnou sazbu, která je pět až deset let vězení. Dalík se podle žalobců snažil sofistikovaným způsobem od zbrojařů vylákat obrovskou částku. „Budeme usilovat o stejnou kvalifikaci, kterou uvedl Vrchní soud v Praze v tom svém původním rozhodnutí, a budeme rovněž požadovat zpřísnění trestu,“ řekl dnes České televizi v reakci na rozhodnutí NS pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Jeden z Dalíkových advokátů Tomáš Gřivna řekl, že zatím nebude rozhodnutí soudu komentovat. Nejprve chce s obsahem seznámit klienta. Vyjádřit se k tomu může až poté, co od něj získá svolení.

Nejvyšší soud zrušil rozsudek 12. dubna a propustil Dalíka z vězení ve Znojmě, kde si odpykával trest. Ve vězení strávil zhruba sedm měsíců.


Pandurů ještě přibude. Čtěte o tom:

Obrana podepsala nákup pandurů. Za 20 strojů dá dvě miliardy

Transportéry Pandur


Policisté vyšetřovali Dalíka na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Soud Dalíka nakonec poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Naopak se neprokázalo, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Lobbista vinu popíral.

Nákup obrněných vozidel pandurů v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, ve které Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

bitcoin školení listopad 24

Čtěte analýzu Dalíkova případu:

Analýza: Zrušit rozsudek nad Dalíkem bylo jediné správné řešení. Případ tím ale nekončí

Odsouzený lobbista Marek Dalík


  • Našli jste v článku chybu?