Trh dluhopisů a úrokových sazeb se posunul do klidné části roku – v letním období je aktivita obvykle nižší jak na straně investorů, tak u emitentů dluhu.
Výprodej dluhopisů, který jsme zaznamenali minulý měsíc, pomalu skončil a navracející se investoři posunuli výnosy opět o něco níže, kreditní marže, kterou český stát platí, je na dlouhodobém minimu. Přispěla k tomu i oficiální revize výpůjční potřeby pro letošní rok, ministerstvo financí si spuštěním projektu centrální pokladny místo na trhu půjčí část peněz touto „vnitrobankovní“ cestou – a přestože emise delších dluhopisů se nová situace dotkne spíše málo a rozpočty pro příští roky se s nynější politickou situací zdají být více než nejasné, trh nové informace absorboval jako pozitivní.
Kdo může přinést na trhy rozruch, jsou centrální banky. Oznámení amerického Fedu o ukončení „tištění“ peněz či změna rétoriky ECB ohledně budoucích úrokových sazeb nutí trhy zamýšlet se nad tím, jaká je dlouhodobě rovnovážná úroveň dlouhých výnosů. Dvě procenta je z historického hlediska pořád extrémně nízko. Politika jako by obchodníky s českými dluhopisy stále nezajímala. Vláda, která pravděpodobně nedostane důvěru v parlamentu, kontroverzní ministr financí, rozpočtové provizorium na spadnutí – nic z toho nemělo dosud na výnosy zřetelnější vliv. Přebytek likvidity, mimo jiné dodávaný centrálními bankami, prozatím poráží jakýkoli negativní fundament. Jak však vidíme na příkladech mnoha evropských zemí, nezřízené utrácení (vypůjčených) státních peněz jednou ztrestáno bude. Přestože proklamace jako „zdroje jsou“ a „státní dluh se přece nesplácí“ jsou snad už věcí bývalých politiků. Aktuální výnosy českých dluhopisů: pět let 1,35, deset let 2,15.
Autor je vedoucím obchodování úrokovými sazbami v Komerční bance.
Čtěte také: