Menu Zavřít

Další akvizice CEFC: od Penty kupuje Florentinum za 7,6 miliardy

9. 11. 2016
Autor: Michael Tomeš

Investiční skupina Penta dnes podepsala dohodu o prodeji svého administrativního komplexu Florentinum čínské skupině CEFC, která podala nejvyšší nabídku. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily, cena by se však měla pohybovat kolem 283 milionů eur, tedy přes 7,6 miliardy korun. CEFC ve finálovém rozstřelu porazila německou Allianz.

„Zájem o Florentinum překročil hranice Evropy. Z řady nabídek zůstalo v užším výběru pět, ve finále skončili dva zájemci. Renomovaného německého investora překonala až v posledních týdnech nabídka skupiny CEFC,“ uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Penta představila svůj první realitní projekt administrativního paláce s obchodní pasáží, nádvořím a zahradou v lednu 2012, do provozu bylo uvedené po 20 měsících stavby ke konci roku 2013. Celková investice se pohybovala kolem 200 milionů eur, tedy asi 5,5 miliardy korun.

„Florentinum je pro nás více než jen vynikající obchodní příležitostí. Je součástí naší strategie vybudovat v České republice evropskou centrálu. Areál Florentina chceme dál rozvíjet a vytvářet co nejlepší podmínky jak pro vlastní zázemí CEFC, tak pro všechny jeho nájemce,“ uvedl prezident CEFC China Čchan Čchao-tuo.

Přečtěte si, co si o CEFC myslí ministr financí:

Babiš: CEFC není transparentní, vylobovali ji lidé spjatí s ČSSD

Budova bývalé Živnostenské banky v Praze, sídlo společnosti CEFC Investment (Europe)

V současné době je Florentinum plně obsazené, největšími nájemci jsou EY, advokátní kanceláře Havel, Holásek&Partners, dále společnosti Renomia, Veolia, BlueLink nebo Bank of China, ale v budově sídlí také Dr.Max a Fortuna ze skupiny Penta i centrála Penty. Všech 70 nájemníků má dlouhodobé smlouvy.

„Od okamžiku, kdy Penta koupila pozemek, jsme Florentinum dokončili za čtyři roky. Během té doby bylo zapotřebí vybrat nejlepší architektonický návrh, zpracovat projekt, odstranit původní budovy tiskáren Rudého Práva. A po získání všech potřebných povolení celý objekt, nabitý moderními technologiemi, postavit a pronajmout. To by bylo v dnešních podmínkách nemyslitelné,“ podotkl David Musil, který je za projekt Florentina v Pentě odpovědný.

Umístění Florentina v centru Prahy bude dále jen nabývat na svém významu. V jeho těsné blízkosti, v místě současného brownfieldu u Masarykova nádraží, plánuje Penta oživit dnešní zapomenuté území moderními administrativními budovami s obchody a restauracemi, ale také parkem, podle projektu architektky Zahy Hadid.

Přehled akvizic CEFC v České republice
J&T Finance Group CEFC drží deset procent akcií v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance Group, její podíl má narůst na 50 procent. Celkem zaplatí za poloviční podíl v JTFG 980 milionů eur (26,5 miliardy korun).
Žďas Žďár nad Sázavou CEFC tento významný strojírenský a metalurgický podnik ovládla letos v létě. Zároveň získala dceřinou firmu žďárského podniku TS Plzeň a majoritní podíl ve firmě Žďas SGS se sídlem v Německu.
Pivovary Lobkowicz Group (PLG) Pátá největší pivovarská skupina na českém trhu, která ovládá několik středně velkých pivovarů (Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Hlinsko, Klášter nad Jizerou, Vysoký Chlumec, Černá Hora). CEFC patří většinový podíl ve společnosti Lapasan, která vlastní akcie PLG.
Empresa Media Mediální společnosti, do jejíhož portfolia patří televizní stanice TV Barrandov, Kino Barrandov, Barrandov Plus a Muzika Barrandov, časopisy (Týden, Sedmička, Instinkt, Exkluziv, Interview, Popcorn, Top Dívky) a weby. CEFC je strategickým partnerem společnosti.
Médea Group Komunikační a mediální společnost. CEFC je strategickým partnerem společnosti.
Travel Service Letecký dopravce, který působí především v ČR, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku a mimo jiné je spolumajitelem Českých aerolinií. CEFD drží téměř poloviční podíl ve společnosti, která patří do skupiny Unimex Group.
Invia.cz Internetový prodejce zájezdů. CEFC již oznámila koupi podílu ve společnosti, podle dostupných informací však podíl zatím nekoupila a vlastníkem je stále investiční skupina Rockaway.
SK Slavia Praha Fotbalový klub, CEFC drží většinový podíl v klubu od loňského podzimu.
Hotely a další reality CEFC mimo jiné patří pražské hotely Mandarin Oriental Prague na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech. CEFC je vlastníkem renesančního Martinického paláce a budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. Dnes podepsala dohodu o koupi kancelářského komplexu Florentinum v Praze za asi 7,6 miliardy korun.

Trh komerčních realit, kancelářských, nákupních a logistických center ve střední Evropě prochází nebývalou proměnou, v rámci níž se otočily desítky miliard korun. Gigantické obchody v poslední době oznámily CBRE, P3, Prologis, CTP, Starwood a další.

Čtěte: Letošní objem realitních obchodů v Česku bude zřejmě rekordní

Největší realitní transakce v Česku v letošním roce:
Budova Prodejce Kupující Přibližná cena (v miliardách korun)
The Park Starwood Capital DEKA Immobiliean 10,8
Florentinum Penta CEFC 7,6
City Tower PPF Group REICO Investiční společnost 4,4
Galerie Harfa & Harfa Office Park Lighthouse Group Wood & Company, Investiční fond s proměnným kapitálem 3,1
Forum Ústí Meyer Bergman jv. HOOP Ontario Pension Plan NEPI 2,2
Na Příkopě 23-27 Wolfgang Mueller LaSalle Investment Management 2,1
Forum Liberec Tesco NEPI (Rockaway) 2,1
Kotva NAMA/Markland PSN 2,1
Portfolio skladů VGP VGP Allianz 2
OC Letňany Tesco Union Institutional Investment nezveřejněno
Portfolio hypermarketů Atrium European RE Arcona Capital nezveřejněno
Portfolio kancelářských budov TRIUVA Redside nezveřejněno

Colliers International


Dále čtěte:

FIN25

Ztráta na úvod. Čínská CEFC loni v Evropě prodělala 120 milionů

Čínská CEFC převzala žďárskou strojírnu Žďas


  • Našli jste v článku chybu?