SOKOLOV (rů) - Bývalé chemické závody v Sokolově, dnes firma Eastman Sokolov, může ještě letos změnit vlastníka. Americký koncern Eastman Chemical, který chemičku získal začátkem roku 2000, pro týdeník EURO potvrdil, že nyní vážně uvažuje o jejím prodeji. „Eastman Chemical Company již delší dobu hodnotí různé možnosti restrukturalizace, prodeje a konsolidaci divize CASPI zahrnující výrobu nátěrových hmot, lepidel a speciálních polymerů. Součástí hodnocení je i závod v Sokolově, který k této divizi patří,“ uvedla Corinne van Ierselová, manažerka koncernu pro komunikaci a PR.
Možnou změnu vlastníka naznačil i generální ředitel a předseda představenstva Eastman Sokolov Miroslav Krejčí. V podnikovém časopise uvedl, že mateřský koncern připravuje zásadní majetková a strategická rozhodnutí. „Jejich důsledky, jež se budou pravděpodobně týkat i Sokolova, poznáme v letošním roce,“ píše v novoročním projevu.
Chemické závody Sokolov mají za sebou hektické roky. Na vstup zahraničního investora se připravovaly už na začátku 90. let, tehdejší potenciální partner, americká firma Dow Chemical, však záměr nakonec vzdal. Další privatizace koncem devadesátých let byla úspěšnější, i když se i tenkrát objevil jen jeden zájemce, americká Eastman Chemical. CHZ Sokolov byly v té době v kritické finanční situaci, od roku 1996 hospodařily se ztrátou a nebyly schopné splácet úvěr, který si vzaly na modernizaci výroby kyseliny akrylové.
Americký Eastman získal firmu se základním jměním 1,82 miliardy korun za poměrně výhodných podmínek: za 150 milionů a závazek, že zaplatí miliardový dluh vůči Konsolidační bance. Fond národního majetku, který tehdy prodával 74 procent akcií CHZ, se navíc zavázal, že uhradí staré ekologické škody odhadované na 300 až 600 milionů.
CHZ Sokolov nebyly jedinou akvizicí firmy Eastman v Evropě. Američané těsně před vstupem do Sokolova otevřeli závody ve Španělsku a v Rotterdamu a koupili německý Ernst Jager, Fabrik Chemischer Rohstoffe. Do divize CASPI patří kromě tohoto podniku a sokolovské chemičky v Evropě ještě dva závody v Itálii a po jednom ve Velké Británii a Švédsku.
Eastman Chemical ohlásil chystané změny v divizi CASPI už vloni v srpnu. Oznámil, že tato klíčová divize nedosahuje očekávaných výsledků. Koncern proto vytypuje slabší články, které nevykazují dostatečné zisky, a navrhne kroky pro ozdravění celého segmentu. Jejich přípravu naplánoval do pololetí letošního roku s tím, že případný prodej některých kapacit rovněž dokončí ještě letos. „Poté bychom měli v segmentu CASPI dosáhnou dvojciferných provozních marží,“ řekl tehdy předseda správní rady a generální ředitel Eastman Chemical Brian Ferguson.
Poradce operace, banka J. P. Morgan, už v následujícím měsíci sdělila, že má pro podniky divize CASPI řadu zájemců. První prodej, s nímž se Eastman zbaví výroby disperzních barviv, dohodla v prosinci. Týká se amerického závodu ve městě South Holland ve státě Illinois a kupcem je americká firma Sherwin-Williams, patřící mezi přední světové výrobce nátěrových hmot.
Akryláty ze Sokolova slouží také k výrobě nátěrových hmot. Představitelé Eastman Sokolov nechtějí nynější aktivity mateřského koncernu komentovat: odmítli odpovědět na otázky, týkající se hospodaření sokolovského závodu a jeho strategie. „Není vhodné, abychom v tuto chvíli poskytovali jakékoliv informace,“ uvedl mluvčí firmy Pavel Kočí.
Z dostupných zdrojů je zřejmé, že Sokolov po vstupu Američanů omezil vedlejší výroby. Soustředil se na akrylátovou chemii, kam také směřovaly veškeré investice. Největším domácím dodavatelem chemičky je Chemopetrol Litvínov ze skupiny Unipetrol. Sokolovská firma od něj odebírá základní suroviny: propylén a alkoholy. Výrobky Eastman Sokolov se používají v řadě odvětví mimo chemii, v tuzemském chemickém průmyslu tak nemá žádné výrazné odběratele.