Ministryně ocenila zájem vietnamské komunity o zavádění EET, která podle ní slouží k narovnání podnikatelského prostředí. "EET funguje jako švýcarské hodinky, černé scénáře se nenaplnily," dodala.
Podle Českého statistického úřadu je v ČR přes 60 tisíc Vietnamců. Po Ukrajincích a Slovácích tvoří třetí nejpočetnější menšinu. Většina Vietnamců podniká, především v obchodu, v menší míře pak i ve službách. Zavedení EET jim podle dřívější zprávy o situaci národnostních menšin v ČR nezpůsobilo zásadní problém.
Třetí a čtvrtá vlna EET by se podle ministerstva měly vztahovat zhruba na 300 tisíc podnikatelů. Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. EET je zaměřena na přijímání plateb v hotovosti. Podle dostupných informací je aktuálně do EET zapojeno téměř 200 tisíc podnikatelů, kteří dosud evidovali 13 miliard účtenek.
EET by měla letos do veřejných financí přinést celkem 5,2 miliardy korun. Za roky 2017 až 2019 vyčíslilo ministerstvo financí přínos EET zhruba na 33 miliard korun. V roce 2021 by měla EET přispět podle ministerstva do rozpočtu 19,2 miliardy korun, v roce 2022 by to mělo být 20,5 miliardy korun.
Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. EET je zaměřena na přijímání plateb v hotovosti, upozornila Schillerová. Podle dostupných informací je aktuálně do EET zapojeno 192.000 podnikatelů, kteří dosud evidovali zhruba 13 miliard účtenek.
Část zákonodárců z řad Pirátů, ODS, SPD, TOP 09 a STAN se kvůli nesouhlasu s novelou o EET obrátila minulý měsíc na Ústavní soud. Svůj návrh spojila s žádostí o přednostní projednání. Rozšíření EET v září schválila Sněmovna, když přes nesouhlas opozice přehlasovala senátní veto.
Čtěte také:
Schillerová: EET nikdo a nikdy nezruší
Změna v EET: podnikatelé mohou žádat o off-line režim
EET na německý způsob: Berlín chce zastavit daňové úniky, přichází o 250 miliard ročně